תיקי הסגרה הם יחסית נדירים, אך כאשר קיים תיק כזה – בייחוד במדינה כמו ישראל – הוא לא אחת שנוי במחלוקת ועולה לכותרות. תחום ההסגרה כולו נולד מתוך תפיסה משפטית כי אין לאפשר לעבריינים להימלט מהצדק ומעונש פשוט ע"י חציית גבולות. כאשר מצד שני ישנם מהלכי הסגרה בהם מדינה רוצה שעבריין שהוא אזרח שלה ירצה את עונשו במדינתו שלו ולא במדינה זרה אפילו, אם בה בוצע הפשע.

תיקי הסגרה לא סתם מגיעים לכותרות בתקשורת, אלו גם מקרים נדירים יחסית אך הם בעיקר כוללים מכלול רחב של היבטים ואלמנטים ההופכים כל תיק ליחיד במינו ולמורכב בצורות שונות. התהליך כולל בתוכו פוליטיקה, יחסים בינלאומיים, נראות ציבורית, אינטרסים מדינתיים שונים שלעיתים מתנגשים וכמובן מורכבות משפטית עמוקה בחלק לא מבוטל מהמקרים.

בדיוק בגלל שמדובר על תחום משפטי נישתי, מורכב ואשר מחייב הליכה על חבל דק בין מערכות משפטיות במדינות שונות וניהול התהליך בסבך האינטרסים והפוליטיקות שמאחוריו, קריטי לעבוד רק עם גורם משפטי מקצועי אשר מתמחה ספציפית במשפט בינלאומי ובתיקי הסגרה. זה נכון לכל צד בהליך.

מבחינת המקרים – יש מגוון רחב של דוגמאות ואפשרויות בהם מדינה תבקש להסגיר לידיה אדם.  כך למשל ישראל יכולה לבקש ממדינה אחרת להסגיר לידיה אדם הנאשם בפשע, בין אם כי אותו אדם הוא אזרח ישראלי והמדינה רוצה שהוא ירצה את עונשו בישראל ובין אם כי אותו אדם ביצע את פשעיו בישראל או כנגדה. לחלופין, יש מקרים בהם מדינות זרות מבקשות להסגיר אליהן נאשמים ועבריינים אשר נמצאים בישראל, כולל תיקים של אזרחים ישראלים כמובן – בתיקים אלו לא אחת משפחה הנאשם תבקש למנוע את ההסגרה באמצעות ערעור, כך שקרוב משפחתם ירצה את עונשו בישראל.

תחום של המשפט הבינלאומי

הסכם הסגרה הוא חלק מהתחום המשפטי הנקרא משפט בינלאומי. אלו מקרים בהם לוקחות חלק לפחות שתי מדינות שונות, שלכל אחת מערכת משפטית וחוקתית נפרדת ועצמאית. בנוסף לשוני בין מערכות המשפט ולגלובליות של תיקי הסגרה, יש כמובן הסכמי הסגרה, אמנות בינלאומיות ושאר אלמנטים אשר נכנסים למשחק במקרים ותיקים אלו.

כך למשל יש מדינות אשר מקשות מאוד על הסגרת אזרחים שלהן למדינות אחרות בהן אותם נאשמים ביצעו פשעים, יש מקרים בהם הפשע המיוחס לנאשם הוא כזה אשר מקשה על תהליך ההסגרה או לא מאפשר אותו כלל וכאמור כמעט בכל תיק שכזה יש גם אינסוף מורכבויות פוליטיות, אינטרסנטיות ותקשורתיות. עורך דין לענייני הסגרה צריך לנווט בחכמה, ביצירתיות וברגישות בתוך סבך הנושאים והמורכבויות הזה כדי להשיג את המטרה האופטימאלית עבור הצד אותו הוא מייצג.

הלכה למעשה, ההליך מורכב, ארוך ומצריך גם ידע משפטי פרטני ומעמיק וגם סבלנות ואורך רוח מצד המעורבים.

הסגרה בישראל

לישראל הסכמי הסגרה עם מדינות רבות, בעיקר מאירופה, צפון אמריקה ויתר העולם "המערבי", כאשר כמובן שיש מדינות רבות שאיתן אין לישראל הסכם הסגרה מטעמים מובנים מאליהם או לאור מורכבויות גיאו-פוליטיות אחרות. חשוב לציין כי בכל הנוגע לתהליכים אלו בהקשר לישראל, מדובר על מציאות אף יותר מורכבת מהרגיל – בדיוק בגלל שישראל מוגדרת מדינה יהודית ומדינת הלאום של כל יהודי העולם. אי לכך, ישראל מאוד לא אוהבת להסגיר אזרחים שלה למדינות אחרות וזה קורה בעיקר בתיקים גדולים (למשל פשיעה מאורגנת) או כאשר המדינה המבקשת הסגרה היא בת ברית חשובה וחזקה של ישראל (כמו ארה"ב כמובן). בנוסף, ישראל במקרים מסוימים תעשה מאמצים כדי להסגיר אליה אזרחים ישראלים אשר הואשמו בחו"ל בפשעים שונים, כדי שאלו ירצו את עונשם במערכת הענישה הישראלית.

באופן כללי, התהליך של אדם מישראל למדינה זרה כפוף להגדרות חוק ההסגרה ולשורת מגבלות שלא מאפשרת זאת, כאשר ברוב מוחלט של המקרים מדובר על הליכים משפטיים ארוכים מאוד ומורכבים במיוחד.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן