בסביבה של כל פעילות עסקית, ודאות היא גורם חשוב מאוד המאפשר לתכנן קדימה, לנהל את העסק בחכמה ולשמור על מסלול צמיחה חיובי, לכן כל פיסת ודאות שמנהל או בעל עסק יכול לקבל, היא "מוצר" שיש לו ביקוש גבוה מאוד. החלטות מס מקדמיות מהוות גורם שכזה, גורם סטטוטורי המספק לעסקים ונישומים ודאות רבה יותר לגבי פעילויות עסקיות והיבטי מיסוי רלוונטיים. כפי שיובהר מיד, החלטות מס מקדמיות מספקות בהירות וודאות בהקשר להתלבטויות עסקיות ולגבי ביצוע מהלכים עסקיים או פיננסיים שונים שלא ברור מה תהיינה השלכות המס עליהן. 

החלטת מס מקדמית היא לא משהו שאפשר לבקש ולקבל בכל יום ובכל פעם שרוצים לדעת כמה מס יידרש מכם על מהלך עסקי כלשהו, היא שמורה למקרים מיוחדים בהם אכן אין ודאות או שהגדרות החוק אינן מספקות תמונת מיסוי ברורה מלכתחילה. בשל מורכבות התחום של החלטות מס מקדמיות, חשוב מאוד לנהל את התהליך בצורה מושכלת, אפקטיבית ומותאמת אישית למקרה הספציפי, בליווי של עו"ד מיסים עם היכרות מעמיקה של מערכות רשות המיסים.

 

מה זה החלטת מס מקדמית?

הליך של קבלת החלטת מיסוי מקדמית נקרא גם פרה-רולינג (Pre Ruling), מונחים מתחלפים ועם משמעות זהה בתחום המיסוי, כך שרצוי להכיר את שניהם. במהותה, החלטת מס מקדמית מספקת מידע רלוונטי וממשי לגבי היבטי המס של פעולות עסקיות או פיננסיות מוגדרות, במקרים בהם ישנה אי וודאות אינהרנטית לגבי היבטי ודרישות המיסוי בהקשר לאותן פעולות. ההחלטה המקדמית יכולה למשל להתייחס לפעולות כגון עסקאות עסקיות שונות, הוצאות מסוימות, פעילות כלכלית-פיננסית של העסק או הנישום, ייצור וגרירת הפסדים וכן הלאה. 

כך, אם עסק/נישום מתלבט האם לבצע פעולה עסקית / פיננסית מסוימת ואינו בטוח מה תהיינה השלכות המיסוי או איזו שומת מס תיקבע לפעולה זו, ההחלטה המקדמית נותנת בהירות בהקשר זה בדיוק. כך למשל, עסק מעוניין לבצע פעולה עסקית כלשהי, אך אין בחוק הגדרה ברורה ומתאימה לגבי המס הרלוונטי לאותה פעולה, כך שהעסק חושב שאין מיסוי על פעולה מסוימת זו – אך ללא ודאות מוחלטת. מה שמעלה חשש שהמשך העסק "פתאום" יקבל דרישת מס לא צפויה אשר תפגע באפקטיביות הפיננסית או בכדאיות של אותה פעולה שבוצעה.

ההליך הרשמי של החלטות מס מקדמיות מוגדר בחוק החל משנת 2005 (תיקון 147), כולל הגדרת תהליך הגשת הפנייה והבקשה להחלטה מקדמית. כמו כן, החוק קובע כי בשלבים הראשונים והחשובים של התהליך, הגשת בקשה להחלטת מיסוי מקדמית תיעשה באופן אנונימי לחלוטין, מבלי לחשוף את זהות המבקש – זאת כדי לעודד פניות וגם כדי שהמגישים יקבלו חוות דעת אובייקטיבית וספציפית למקרה לגביו הוגשה הבקשה. 

תשובות של החלטות מס מקדמיות יכולות להיות בהסכם מול רשות המיסים (אין זכות ערעור), ללא הסכם (אפשר לערער על קביעת השומה) ואפשר כמובן גם לקבל סירוב להחלטה מקדמית. 

לצד קבלת ודאות לגבי פעולות עסקיות והשלכות המיסוי לגביהן, החלטות מס מקדמיות גם מונעות דרישות לתוספות מס או אפילו תשלום קנסות וריביות בעקבות ביקורות ספרים עתידיות.

 

מה המקרים בהם אפשר להגיש בקשה להחלטת מס מקדמית

הלכה למעשה, החלטות מס מקדמיות ניתנות בהקשר למגוון רחב של פעולות עסקיות וכלכליות, בדגש על פעולות המוגדרות בפקודות וחוקי המס השונים ובחוקים ממשלתיים שונים לעידוד השקעות, מתן מענקים וכיוצא באלו. באופן מעשי, הבקשות להחלטות מקדמיות מוגשות כאמור כאשר אין מספיק ודאות/בהירות בחוקים ובפקודות כדי להגיע להבנה ברורה מה השלכות המיסוי לפעולות הרלוונטיות.

כחלק מייעול השירות בהקשר להחלטות מיסוי מקדמיות, רשות המיסים מפרסמת מדי שנה מדגם מייצג וחשוב של החלטות מקדמיות שניתנו, כדי לאפשר לעו"ד מיסים ורו"ח לראות החלטות קודמות שמהן ניתן לגזור לגבי התלבטויות עסקיות חדשות, עוד לפני הגשת הבקשה להחלטה מקדמית. 

באופן עקרוני, כל החלטת מיסוי מקדמית מהווה תקדים מבחינת רשות המיסים והנישומים השונים, כך שכל בקשה נבחנת לעומק ובצורה מקיפה ולא ניתנים אישורים כלאחר יד – כי כל החלטה שתינתן במקרה מסוים, מהווה תקדים מחייב גם עבור מקרים דומים בעתיד. 

מסלול מהיר: אם הבקשה נוגעת לנושא נפוץ יחסית ואשר רשות המיסים נתקלת בו באופן כללי יחסית הרבה, אפשר להגיש בקשות החלטות מס מקדמיות ולקבל תשובה מהירה. דוגמאות למקרים כאלו כוללות למשל מיזוגים בין חברת אחות לחברת אחות אחרת, קביעת ערך מקורי ותאריך ערך מקורי לגבי נכסים, מיזוגים בקרנות נאמנות, הקצאת מניות וכדומה. 

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן