מדינת ישראל שואפת שאזרחים שגרו בישראל ועזבו אותה לחו"ל יחזרו להתגורר בישראל ויהפכו אותה שוב למדינת הקבע שלהם מבחינת תושבות. מדיניות זו של עידוד חזרה להיות תושבי ישראל כוללת שורה ארוכה של הטבות והקלות תחת ההגדרה של תושב חוזר – כאשר יש הגדרות שונות של תושבים חוזרים כדי ליהנות מהזכויות וההטבות השונות. כמו דברים רבים בבירוקרטיה הישראלית, הנושא יכול בהחלט להיות מבלבל וסבוך, לכן נסביר באופן כללי ופרקטי לגבי תקנות תושב חוזר. 

ההגדרה של תושב חוזר רלוונטית בנושאים כמו הטבות מס, הטבות והקלות במכס, סיוע ממשרד העלייה והקליטה, תשלומי ביטוח לאומי וכן הלאה. אבל העניין מסתבך כי לכמעט כל נושא שכזה יש הגדרה שונה של תושב חוזר ומי זכאי ליהנות מהקלות או הטבות מסוימות. כך למשל, אדם שזכאי להגדרת תושב חוזר מבחינת אגף המכס לאו דווקא יהיה זכאי להגדרת תושב חוזר מבחינת רשות המיסים כדי לקבל פטורים מסוימים ממס הכנסה

לאור המורכבות שהזכרנו לעיל וכפי שמיד נפרט עוד יותר, אם אתם עומדים לפני חזרה לישראל אחרי שנים של מגורים בחו"ל ולאחר שביצעתם בעבר ניתוק תושבות מישראל, בהחלט יהיה מועיל וחכם לקבל ייעוץ וליווי של גורם מקצועי המבין בתחום ועוסק בו. משרד עו"ד קרן שקד מספק מגוון שירותי ייעוץ וייצוג לתושבים חוזרים, בדגש על הטבות מס תושב חוזר אך גם בהקשרים אחרים של תקנות תושב חוזר. 

תקנות תושב חוזר מטעם משרד הקליטה

המשרד לעלייה וקליטה מגדיר תושבים חוזרים כדי לפרט מי זכאי לסיוע מסוים מטעם המשרד. תקנות אלו כוללות את ההגדרות הבאות:

  • האדם חייב להיות מעל גיל 17 (לצורך זכאות להטבות מס לתושב חוזר מעל גיל 18). 
  • האדם התגורר בחו"ל במשך שנתיים לפחות או במקרה של מדען או יזם עסקי 3 שנים לפחות.
  • החוזר לגור בישראל או בן/בת זוג לא היו בחו"ל בשליחות או מועסקים ע"י מדינת ישראל או גוף רשמי מטעם המדינה. אם חלפו 5 שנים ממועד סיום השליחות ועד החזרה לישראל, מגבלה זו אינה תקפה.
  • התושב החוזר הפוטנציאלי לא ביקר בישראל – באופן רצוף או לסירוגין – למשך כולל של 4 חודשים בכל שנה בה התגורר בחו"ל.

תקנות תושבים חוזרים אלו רלוונטיות רק למשרד העלייה והקליטה וקבלת סיוע מהמשרד. אין בקבלת תעודת תושב חוזר ממשרד הקליטה כדי לאשר זכאות להטבות מס של תושבים חוזרים או לשאר ההטבות שאינן קשורות ישירות למשרד הקליטה. 

כך למשל אגף המכס מפעיל הגדרה מעט שונה לתושבים חוזרים מההגדרה של משרד הקליטה ורשות המיסים מפעילה מודל שונה לגמרי ומחמיר יותר של זכאות להגדרת תושב חוזר. 

תקנות תושב חוזר של רשות המיסים – זכאות להטבות מס

ההיבט הכי משמעותי מבחינת ערך כלכלי עבור תושבים חוזרים הוא זכאות להטבות המס מטעם רשות המיסים – שכדי ליהנות מהן צריך לעמוד בתקנות תושב חוזר של הרשות, אלו מחמירות יותר מבחינת פרקי הזמן של חיים בחו"ל לעומת גופים ממשלתיים אחרים. 

תושבים חוזרים הזכאים להגדרה מטעם רשות המיסים זכאים להטבות מס שונות, בעיקר פטורים ממס על הכנסות מחו"ל. יש שני מסלולים אפשריים, תושב חוזר ותיק המקנה הכי הרבה הטבות ופטורים ממס ותושב חוזר רגיל עם פחות הטבות ופטורים. 

  • תושב חוזר ותיק: אזרח ישראלי שהתגורר בחו"ל במשך לפחות 10 שנים רצופות ואשר עומד בכל החלקים הנוספים של מבחן התושבות.
  • תושב חוזר רגיל: אזרח ישראלי שהתגורר בחו"ל במשך לפחות 6 שנים רצופות ואשר עומד בכל האלמנטים הנוספים של מבחן התושבות. 

מבחן התושבות יכול להיות מורכב וסבוך והוא כולל הרבה יותר מהצהרה פשוטה שגרתם בחו"ל במשך לפחות 10 או 6 שנים. לכן חשוב לוודא מראש – עוד כשאתם בחו"ל – האם אתם עומדים בתקנות תושב חוזר ותיק או רגיל כדי לוודא זכאות להטבות המס המשמעותיות. כמו כן מומלץ לבצע מראש תכנון מס לתושב חוזר כדי למקסם את ההטבות ולעמוד בכל דרישות החוק הנוספות. 

מתכננים לחזור לישראל ורוצים לוודא שאתם עומדים בקריטריונים של תקנות תושב חוזר או לקבל שירות מקצועי אחר עבור תושבים חוזרים וההטבות המגיעות לכם? פנו היום למשרד עו"ד קרן שקד ונשמח לסייע לכם לעשות את המעבר בצורה היעילה והבטוחה ביותר.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן