כחלק ממדיניות של עידוד עלייה וחזרת ישראלים שעזבו את הארץ לחזור ולהתגורר בישראל, המדינה מציעה לתושבים חוזרים הטבות אטרקטיביות ומגוונות, בעיקר דרך הטבות והקלות במיסוי. מדיניות זו בהחלט משיגה תוצאות בשנים האחרונות. מכיוון שחזרה לגור בישראל היא צעד משמעותי מכל הבחינות, גם מבחינה כלכלית, יש לקחת את הדברים בכובד ראש, כאשר ביצוע של תכנון מס תושב חוזר הוא צעד מומלץ שיכול גם לחסוך לכם כסף וגם לספק ודאות טובה יותר. 

אחרי הרבה שנים של חיים בחו"ל, אפילו אם אתם ממהרים לחזור ולגור בישראל מסיבה כזו או אחרת או שאתם לגמרי בתוך ההתלהבות של המעבר בחזרה לישראל – למשפחה, לחברים, לאוכל, לאווירה ולמקומות שאהבתם – חשוב שתגיעו מוכנים ככל שניתן מבחינה פיננסית ומבחינת הבנת החובות והזכויות שלכם. לכן חשוב להבין כי תכנון מס לתושבים חוזרים הוא גם מומלץ וגם צעד לחלוטין לגיטימי ומקובל. מה גם שבמצבים מסוימים קבלת סיוע מגורם מקצועי כדי ליהנות מזכאות של הטבות מס לתושב חוזר היא הכרח בהתנהלות מול רשות המיסים.

עו"ד קרן שקד היא מומחית במיסים, עם ניסיון עשיר הן במגזר הציבורי כעורכת דין ברשות המיסים והן במגזר הפרטי כעורכת דין מיסים. המשרד מייעץ ומסייע לתושבים חוזרים, מכל הסוגים, בתכנוני מס חכמים ומותאמים אישית, יחד עם שירותים נוספים בתחום המס. 

רלוונטי גם לתושבים חוזרים ותיקים וגם לתושבים חוזרים רגילים!

תכנון מס תושב חוזר הינו רלוונטי וחשוב לכל סוגי התושבים החוזרים. אמנם תושב חוזר ותיק זכאי להטבות מס משמעותיות ורבות יותר מאשר תושב חוזר רגיל, אבל כך או כך מדובר על הטבות שבהחלט יכולות להיות שוות הרבה כסף בפטורים ממס והקלות מיסוי למיניהן – תכנון מס מראש גם יוודא שאתם עומדים בקריטריונים, כפי שנסביר מיד, וגם יאפשר לכם לנצל את מקסימום ההטבות שלכם תוך כדי עמידה בדרישות החוק והדיווח. 

נדגיש שוב – תכנון מס תושב חוזר צריך להיעשות עוד לפני החזרה לישראל ולפני שאתם מתחילים ליישם את הטבות המס שאתם חושבים שאתם זכאים להן.

קודם כל וודאו שאתם זכאים להיות מוגדרים תושבים חוזרים

בין אם אתם חושבים שאתם אמורים לחזור לישראל במעמד של תושב חוזר ותיק או במעמד של תושב חוזר רגיל, מרכיב משמעותי בתהליך וצעד מקדים לפני תכנון מס תושב חוזר הוא לוודא מראש שאתם בכלל זכאים להגדרת התושב החוזר. 

לא מספיק רק לגור בחו"ל מעל 10 שנים (תושב חוזר ותיק) או מעל 6 שנים (תושב חוזר רגיל) ומבחן התושבות מורכב יותר וכולל פרמטרים רבים ותחשיבים שיכולים להפוך לסבוכים: כמו מספר ימי שהייה בישראל ובחו"ל, איפה מרכז החיים, בעלות על נכס למגורים, קשרים חברתיים בישראל, קיום משפחה גרעינית בישראל, הכנסות בישראל וכו'. אם לא מוודאים מראש, המשמעות יכולה להיות חוסר זכאות להטבות מס או חלילה מחשבה שאתם כן זכאים להטבות עד שתקבלו פתאום דרישת תשלום או בקשה לחקירת מס על הכנסותיכם מחו"ל – לא נעים ועדיף להימנע דרך תכנון מוקדם!

בנוסף, כדי לוודא מראש שאתם זכאים להגדרת תושב חוזר רגיל או ותיק ולקבל החלטת מיסוי שאתם יכולים לקבל את הטבות המס השונות, בכל מקרה עליכם להגיש בקשה באמצעות גורם מייצג – רו"ח או עו"ד מיסים.  

מרכיבים של תכנון מס לתושב חוזר

על פניו, הטבות המס לתושבים חוזרים נשמעות פשוטות וברורות, אבל בכל זאת מדובר על מערכת המס הישראלית ולכן יש מורכבויות רבות וכל מיני "אותיות קטנות" שבפועל צריך להכיר אם רוצים לשלם מינימום מס וגם לעמוד בדרישות החוק. תכנון מס לתושב חוזר מיועד בדיוק למטרה זו. 

כך למשל יש מנגנון של הכנסות מעורבות שרשות המיסים קבעה – כאשר הכנסות שמקורן מחו"ל ומפעילות בחו"ל זכאיות לפטור ממס, אך הכנסות מחו"ל שמקורן בפעילות המנוהלת מישראל חייבות בדיווח ובתשלום מס בישראל – ויש לפצל את ההכנסות מבחינת רישום ודיווח. תכנון מס מקדים יכול למנוע מצב כזה של חבות מס בישראל או חלילה השתמטות בתום לב מתשלום מס. 

תכנון מס תושב חוזר יכול לכלול גם ביצוע של הצהרת הון פנימית (לא מוגשת לרשות המיסים) של כל הנכסים שיש לכם בחו"ל (כדי למנוע ביקורות וחקירות מיותרות של רשות המיסים בהמשך), בדיקה לקיומה של חבות מס קודמת מהתקופה של החיים בחו"ל, תכנון מס של הכנסות מהשקעות פיננסיות ומקצבאות פנסיוניות, בדיקה של עמידה בדרישות להטבות המס על הכנסות מעסקים בחו"ל ושאר אלמנטים המאפשרים לתושבים חוזרים לנצל את מלוא הטבות המס שלהן הם זכאים.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן