מגיפת הקורונה העולמית, עלייה בגילויי אנטישמיות וגורמים נוספים הביאו לגידול משמעותי בהיקף אזרחי ישראל החוזרים להתגורר בישראל לאחר שנים של חיים בחו"ל. גידול זה בביקוש לחזור ולהפוך את ישראל למקום מגורי הקבע של אנשים רבים ומשפחות רבות הציף שוב למודעות את הנושא המהותי והחשוב של מיסוי תושב חוזר ותיק. לכן מן הראוי לחזור ולהסביר לגבי נושא חשוב זה, נושא שבהחלט יכולות להיות לו משמעויות כספיות גדולות עבורכם אם אתם עומדים בקריטריונים. 

מדינת ישראל מפעילה מדיניות מס מיוחדת וייעודית עבור תושבים חוזרים ועולים חדשים משני טעמים עיקריים. הראשון הוא עידוד מבני וקבוע של יהודים החיים בחו"ל להעביר את מקום מגוריהם לישראל, הטעם השני הוא כלכלי יותר ונובע מתפיסה שרבים מיהודי התפוצות ותושבי ישראל לשעבר נמצאים ברמה אישית, אקדמית וכלכלית גבוהה יחסית ולכן מעבר שלהם לישראל יתרום לכלכלה המקומית – תפיסה שבמובנים רבים בהחלט מעוגנת במציאות. בכל הנוגע לעידוד ישראלים החיים בחו"ל לאורך שנים רבות, אלו זכאים להטבות מס משמעותיות יותר מאשר תושבים חוזרים "רגילים".

ההגדרה של תושב חוזר ותיק

עוד לפני שניכנס להסבר על הטבות מס להן זכאים תושבים חוזרים ותיקים, חשוב כמובן להבדיל בין תושבים חוזרים רגילים לבין אלו שיכולים לקבל את ההגדרה של תושב חוזר ותיק. בשני המקרים מדובר על אזרחי ישראל שהיו בעבר תושבי המדינה לפי כל ההגדרות וההלכות הקבועות על פי מדינת ישראל, עברו להתגורר בחו"ל למשך מספר שנים וקבעו רשמית את מקום מגוריהם והתושבות שלהם במדינה זרה. 

ההסבר הפשוט והישיר ביותר הוא שתושב חוזר ותיק הוא אזרח ישראלי שעזב את ישראל וחי בחו"ל לפחות במשך 10 שנים ברציפות. לחלופין, תושב חוזר רגיל הוא ישראלי שחי בחו"ל במשך לפחות 6 שנים ברציפות (בעבר ההגדרה הייתה 3 שנים רצופות). 

כמובן שמעבר להגדרה הפשוטה והמרכזית של לפחות עשר שנים רצופות של חיים בחו"ל, כדי לקבל הכרה רשמית בתור תושב חוזר ותיק יש גם לעמוד בכל ההגדרות לכך שאותו אדם לא נחשב תושב ישראל, הגדרה סבוכה הכוללת מספרים מדויקים מאוד של ימים בהם אדם יכול לשהות בישראל או מחוצה לה ועוד נתונים שכולם צריכים להתאים כדי שאותו אדם ייחשב כמתגורר בחו"ל (כמה ימים האדם שהה בישראל לאורך תקופות מוגדרות, קיום נכס למגורים בבעלות אותו תושב מדינה זרה, הכנסות בישראל וכן הלאה).

הטבות מס לתושבים חוזרים ותיקים

כעת הגענו להיבטים המעשיים של מיסוי תושב חוזר ותיק. הלכה למעשה, תושבים חוזרים ותיקים זכאים לסל קליטה והטבות מס כמעט כמו עולים חדשים שמעולם לא חיו בישראל. כך למשל תושב חוזר ותיק יכול לשלוח לישראל מכולה עם רכוש ממקום מגוריו הקודם עם משמעותית פחות מגבלות רגולטוריות ופחות דרישות מיסוי. ומעבר לכך יש שורה רחבה של הטבות מס לתושבים חוזרים ותיקים, אלו כוללות את הסעיפים הבאים:

  • פטור מתשלום מס הכנסה ומס רווח הון בישראל לעשר שנים, על הכנסות המגיעות מחו"ל – בעיקרון כל סוגי ההכנסות מחו"ל, מנכסים, השקעות, שכ"ד והכנסות שוטפות נוספות.
  • פטור מתשלום מס (גם מס הכנסה וגם מס רווח הון) גם בגין הכנסות מנכסים שנרכשו בחו"ל לאחר שהאדם כבר חזר להתגורר בישראל – כל עוד במסגרת מגבלת 10 השנים.
  • מתן תקופת הסתגלות של שנה לתושב החוזר הוותיק לפני שהמדינה קובעת רשמית שהינו תושב ישראל לצורך חישוב חבות המס בישראל (בתקופה זו הנישום ימוסה על הכנסות בישראל כמו תושב חוץ). 
  • היעדר מיסוי אוטומטי על חברות זרות הרשומות ופועלות בחו"ל ואשר מוגדרות בבעלות התושב החוזר הוותיק.
  • רשות המיסים לא תגבה מס על פנסיות המגיעות מחו"ל מעבר לשיעור המס שאמור להיות משולם בחו"ל עם ההכנסה הפנסיונית חייבת במס במדינת המקור. 

ייעוץ משפטי ומקצועי לגבי מיסוי תושבים חוזרים ותיקים

כל הנושא של מיסוי תושב חוזר ותיק יכול להיות מורכב וסבוך, גם מבחינת קביעת העובדה שאדם מסוים הוא תושב חוזר ותיק ולא תושב חוזר רגיל או שמא הוא בכלל לא זכאי להיות מוגדר תושב חוזר וגם מבחינת היישום של כל הטבות המס להן התושב החוזר זכאי לצד עמידה בדרישות מיסוי רלוונטיות על הכנסות מישראל. לכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי ומקצועי לגבי הנושא, רצוי עוד לפני החזרה בפועל לישראל, זאת כדי למנוע טעויות, למקסם את הטבות המס ולבצע הליך לגיטימי ומושכל של תכנון מס לתושב חוזר.

רוצים לחזור לגור בישראל אחרי שנים רבות בחו"ל וזקוקים לסיוע בהיבטי מיסוי תושב חוזר ותיק? פנו למשרד הבוטיק של עו"ד קרן שקד ונלווה אתכם לאורך כל הדרך.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן