בתחום עבירות המע"מ, יש עבירות בעלת אופי טכני שאינן כוללות כוונה פלילית וניסיון להתחמק מתשלום מס. אך יש גם עבירות מהותיות המבוצעות בדיוק כדי לשלם פחות מס למדינה ואלו כבר בעלות כוונה פלילית ובהחלט מוגדרות כבעלות היבט פלילי מבחינת רף הענישה וחומרת טיפול גורמי האכיפה והמשפט בתיקים אלו. ההבדל המשפטי והמעשי הזה בין עבירות מע"מ טכניות לעבירות מהותיות יכול להיות משמעותי במיוחד, כאשר הגדרה אחת יכולה לסיים את התיק בקנס או תשלום כופר והגדרה אחרת יכולה לגרור עונש מאסר בפועל – לכן כה חשוב להיות מיוצגים ע"י עו"ד מיסים.

אך מה אם אתם כבר נמצאים במסלול של עבירות מע"מ מהותיות ובעלות היבט פלילי? כיצד מתמודדים עם אישומים כאלו והאם קיימת דרך פעולה אפקטיבית במצבים אלו? נסביר אודות נושא חשוב ורגיש זה.

עבירות מע"מ מהותיות ופליליות

נפרט בקצרה אודות עבירות מע"מ המוגדרות מהותיות ובעלות כוונה פלילית. עבירות אלו על פי רוב כוללות, לכאורה, ניסיון של הנאשם להתחמק מתשלום מס האמת למס ערך מוסף, מתוך ידיעה והבנה מלאה כי מדובר על מעשה אסור ולא חוקי. עבירות אלו כוללות למשל הפקת חשבוניות פיקטיביות (חשבונית בלי עסקה אמיתית מאחוריה), קיזוז של תשלום מע"מ בהיעדר מסמך מתאים המוכיח קיומה של עסקה, רישום שקרי וכוזב של פנקסי ניהול חשבונות וכמו כן פעולות שונות של זיוף, הסתרת נתונים ומסמכים וכיוצא באלו.

עבירות מע"מ מהותיות ובעלות היבט פלילי יכולות להביא לענישה פוטנציאלית כבדה וקשה, עד 5 שנות מאסר בפועל במקרים רגילים ועד 7 שנות מאסר במקרים חמורים במיוחד, כאשר ניתן גם להטיל קנס כספי על מבצע העבירות.

כיצד תתמודדו עם חקירה או אישום בעבירות מע"מ פליליות?

הסיבות לאיתור עבירות מס שבוצעו לכאורה על ידי נישום הן רבות ומגוונות, מביקורת שגרתית ועד הלשנה. במקרים רבים לפני זימון לחקירה והגעת חוקרי רשות המיסים אליכם, מתנהלת בעניין חקירה סמויה ע"י גורמי החיקור של מע"מ ורשות המיסים. בהתאם לממצאים ולנסיבות, החקירה יכולה להפוך, ברגע מבחינת הנחקר/הנאשם, לגלויה וחוקרים יפשטו על המשרד או יזמנו אתכם לחקירה. בכל מקרה, לפני הגשת כתב אישום ותחילת הליכים פליליים, מנהליים ומשפטיים כנגד נחקר בעבירות מע"מ פליליות, יהיה זימון לחקירה במשרד רשות המיסים הרלוונטי, כאשר במקרים מסוימים חשודים גם נעצרים להמשך חקירה.

עליכם תמיד לזכור שעומדת לכם הזכות המלאה לפגישה וייעוץ עם עורך דין, כבר בשלבים הראשוניים של החקירה הגלויה וקל וחומר בשלבי החקירה. זוהי זכות בסיסית וחשוב מאוד להשתמש בה כדי להתמודד בצורה הטובה והיעילה ביותר עם המצב ולתת לכם יותר סיכוי לצאת מה"סיפור" עם מינימום ענישה והשלכות עתידיות. זיכרו שתחום המיסוי מורכב וסבוך וייצוג משפטי איכותי יכול לעשות שינוי מהותי בכל תיק, כולל במקרים מסוימים המרת האישום הפלילי ועונש המאסר בתשלום כופר כספי "בלבד".

לצד ההמלצה לקבל ייעוץ וייצוג משפטי ממש מתחילת התהליך, מבחינת דרך התמודדות אופטימאלית עם חקירה לגבי עבירות מע"מ פליליות, חשוב שאם החוקרים מגיעים אליכם פתאום, תשמרו על קור רוח, אל תתחילו לספר פרטים שונים, אל תנסו להשמיד מסמכים ובהחלט אל תודו בדברים או תתרמו פרטים לחוקרים לפני שנמצאת איתכם עורכת דין מיסוי מומחה.

עו"ד קרן שקד מומחית בדיני מיסים ובעבר כיהנה כעורכת דין ברשות המיסים, במחלקה לתיקים מיוחדים, כך שיש לה היכרות מעמיקה עם המערכת מבפנים – מה שנותן לכם יתרון בניהול תיק עבירות מע"מ פליליות!

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן