לא רק פוליטיקאים ואנשי ציבור

בתקשורת שומעים הרבה מאוד על ​עבירות צווארון לבן ועל עורכי דין מפורסמים המתמחים בתיקים מסוג אלו, לרוב בהקשרים בעלי עניין ציבורי כמו עבירות של פוליטיקאים ואנשי ציבור. אך בפועל התחום של ​עבירות צווארון לבן אינו שמור רק לאנשים אלו הנמצאים בראש החדשות אלא לציבור אנשים ועובדים רחב הנמצא בעמדות ניהול או חוזק. ואכן יש מקרים שונים ומגוונים של עבירות מסוג זה – עבירות כלכליות שמהותן השגת כסף, טובות הנאה או רכוש באמצעים לא כשרים ולא חוקיים, לרוב מארגון בו מועסק האדם או אשר אליו הוא קשור.

​סוגי עבירות צווארון לבן

בהגדרה, עבירת צווארון לבן היא עבירה כלכלית, כאשר ברוב מוחלט של המקרים אלו עבירות המבוצעות ע"י אנשים הנחשבים חזקים ועשירים יחסית לחברה – אך לא רק פוליטיקאים ואישי ציבור נבחרים כאמור. ביצוע של ​עבירות צווארון לבן מצריך באופן עקרוני הימצאות בעמדת כוח המאפשרת לבצע את העבירה מלכתחילה.

אלו עבירות כלכליות פליליות שמהותן השגת כספים, רכוש, טובות הנאה, מעמד וכן הלאה באמצעים בלתי כשרים ולא חוקיים, כאשר השגת מטרת העבריין תושג ללא אלימות אלא באמצעים אחרים. ההגדרה הקלאסית של ​עבירות צווארון לבן היא שאלו עבירות המבוצעות ע"י אנשים ממעמד כלכלי ו/או חברתי גבוה וכאשר העבירה קשורה לעיסוקו של העבריין. להלן כמה דוגמאות נפוצות של עבירות המוגדרות צווארון לבן:

 • מעילה בכספים.
 • השגת כסף, רכוש וטובות הנאה באמצעי מרמה והפרת אמונים.
 • מתן או קבלת שוחד.
 • מתן או קבלת טובות הנאה כדי לקדם עניין כלשהו או לבצע פעולה כלשהי.
 • סחר לפי מידע פנים.
 • עבירות מיסוי מסוימות.
 • עבירות על חוקי ניירות ערך.

אכיפה וענישה בעבירות צווארון לבן

כפי שראינו למשל במקרה נוחי דנקנר מקיץ 2018, בית המשפט החמיר את עונשו של איש העסקים בגין עבירות צווארון לבן שנגעו לפעילות ני"ע וגזר עליו עונש מאסר בפועל יחסית ממושך וקשה. כך שבהחלט קיימת אכיפה רבה בתחום ומגמת החמרה בענישה כדי להרתיע אחרים. באופן עקרוני, בהקשר למרבית עבירות הצווארון הלבן, החוק מגדיר עונשי מאסר בפועל ולא רק קנסות או מאסר על תנאי.

לכן יש חשיבות גבוהה מאוד לייעוץ משפטי מקצועי ומוכוון לתחום של ​עבירות צווארון לבן כבר מהשלבים המוקדמים ביותר האפשריים של החקירה הכלכלית, קל וחומר כאשר התיק נכנס להליכים משפטיים מתקדמים יותר.

למשרדנו ניסיון עשיר ומוצלח בתיקי עבירות צווארון לבן, מכל הסוגים וגם בתיקים בעלי הד תקשורתי נרחב. ייעוץ וייצוג משפטי בכל השלבים.

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
  דילוג לתוכן