תחום המיסוי בכללותו הוא מורכב וסבוך יחסית, כך שהגיוני שגם התחום של עבירות מס יהיה די מורכב מבחינת המקרים הרלוונטיים, סוגי עבירות המס והמשמעויות החוקיות, משפטיות ואישיות עבור אנשים שביצעו, במכוון או שלא במכוון, עבירת מס. באופן כללי, מדינת ישראל רואה ברוב עבירות המס עבירות פשיעה, מכיוון שמערכת המס היא מרכיב מהותי בהכנסות המדינה אז עבירות על חוקי המס דומות לגניבה או מניעת כסף מהמדינה ומהציבור – לכן רבות מעבירות אלו נחשבות פליליות מבחינה משפטית!

כאן נתייחס פרטנית למיסוי פלילי בהקשר לעבירות מס הכנסה, אשר רובן נחשבות מבחינת החוק היבש ומערכות האכיפה והחקירה של רשות המיסים כעבירות פליליות.

הגדרת עבירות מס הכנסה

מס ההכנסה הוא המס העיקרי המוטל על אנשים פרטיים במערכת המיסוי הישראלית, כאשר כפי שניתן להבין משמו זהו מס המוטל על הכנסות, מעבודה, עסק וכל דבר המוגדר רשמית כמשלח יד. בפשטות, עבירת מס הכנסה היא כל עבירה אשר מפירה את הוראות והגדרות חוקי מס ההכנסה בישראל, בעיקר בהקשר לתשלומי מס אמת ומסירת דיווחי אמת מלאים למס הכנסה – כאשר הגדרה כללית זו כוללת בתוכה מגוון רחב וגדול מאוד של עבירות פוטנציאליות, חלקן נעשות ביודעין ובכוונה להתחמק מתשלום מס וחלקן עשוי להתבצע שלא ביודעין וללא כוונה פלילית להעלים מס או לדווח דיווח פיננסי שקרי או לא מלא. לאור ההיקף והמגוון של עבירות מס הכנסה, יש חלוקה משפטית לפי חומרת ומהות העבירה – ניכנס לכך מיד.

לפי החוק "היבש", מכלול עבירות מס ההכנסה (ועבירות המס בכלל למעשה) שנישום (משלם מיסים) מבצע נחשבות עבירות פליליות, לפחות מבחינת ענישה פוטנציאלית ומשמעויות המשכיות למבצע העבירה. מכאן שמראש, תיקי ומקרי עבירות אלו נכנסים תחת הקטגוריה של מיסוי פלילי. כפי שנסביר מיד, ברור שלא כל מקרה מקבל "יחס" פלילי ומחמיר, אך מקרים חמורים וגדולים בהחלט זוכים ליחס נוקשה וקשוח מטעם רשות המיסים וגורמי אכיפה, תביעה וענישה. נציין כי באופן טבעי, עבירות מס הכנסה מבוצעות בדר"כ ע"י עצמאים, בעלי עסקים ומעסיקים ופחות ע"י שכירים – למרות שגם זה קיים.

נושא זה מתחלק, בחלוקה כללית, לעבירות מס הכנסה טכניות אשר נחשבות קלות יותר ובמקרים רבים לא מסתיימים בהליך פלילי ולעבירות מס הכנסה מהותיות אשר נחשבות חמורות יותר ובעלות כוונה להתחמק מתשלום מס אמת – עבירות אלו מקבלות יחס שונה ונוקשה יותר בהקשר לעבירות מס הכנסה בהיבט הפלילי, הליכים פליליים וענישה פוטנציאלית.

עבירות מס הכנסה טכניות

אלו עבירות שבהi לא הייתה לנישום כוונה פלילית להתחמק ממס או לעבור על הוראות החוק בנוגע להתקשרות מול מס הכנסה. עבירות מס הכנסה טכניות כוללות למשל איחור בהגשת דו"ח שנתי, אי הגשה או איחור בהגשת הצהרת הון כנדרש, בעיות בניכויי מס במקור מתשלומים, כשל בהעברת מס שנוכה במקור מעסקה, בעיות טכניות קלות ברישום הנה"ח של עסק וכיוצא באלו.

החוק מגדיר ענישה מקסימאלית בעבירות טכניות של עד שנת מאסר אחת בפועל וכמו כן ניתן להטיל על מבצע העבירה קנסות. באופן כללי, אם מסדירים את עבירת המס ואת מחדל המס המוגדר, לרוב תיקים אלו מסתיימים בתשלום המס הנכון וללא הליכים פליליים, כולל לעיתים קנס מנהלי מתאים.

עבירות מס הכנסה מהותיות

כאשר מדברים על מיסוי פלילי ועבירות מס הכנסה בהיבט פלילי, הכוונה היא עפ"י רוב אל עבירות מהותיות. אלו מוגדרות מבחינת החוק חמורות ומהותיות יותר, כאשר הן כוללות כוונה פלילית של מבצע העבירה להתחמק מתשלום מס. העבירות כוללות דוגמאות כגון העלמת הכנסות, דיווח שקרי וכוזב למס הכנסה, זיוף פנקסי חשבונות, סיוע לגור אחר בביצוע עבירות מס וכן הלאה.

עבירות מס הכנסה מהותיות יכולות להגיע עד הגשת כתב אישום פלילי ע"י הפרקליטות (בניגוד למס הכנסה) ויכולות לגרור ענישה של עד 7 שנות מאסר בפועל וקנסות מנהליים כבדים, לצד כמובן רישום פלילי.

ליווי וייצוג משפטי בהליכי מיסוי פלילי בגין עבירות מס הכנסה

אם לגבי עבירות מס הכנה טכניות קלות ופשוטות עוד אפשר להסתדר לבד מול רשות המיסים ולסיים את העניין בהסדרת המחדל ואולי תשלום קנס, בעבירות מהותיות ופליליות מדובר על "משחק" אחר לגמרי ואתם כבר צריכים ליווי וייצוג משפטי מעו"ד מיסים. הליווי המשפטי יכול לשפר את הסיכויים לענישה פחות מחמירה ואולי אפילו למניעת הליכים פליליים – לכן רצוי כבר מהשלבים הראשונים של ביצוע העבירה, קל וחומר בשלבי חקירה גלויה, מעצר והגשת כתב אישום, להיעזר בשירות צמוד של עו"ד מיסוי פלילי.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן