בתחום הרגולציה הממשלתית, דיני ההגבלים העסקיים הם ללא ספק מעמודי התווך. הגבלים עסקיים נועדו להגן על הצרכנים ועל הציבור ולהסדיר בחוק ובתקנות נושאים כמו תחרותיות, ריכוזיות עסקית ושל מוקדי כוח מסחריים, קיומו של שוק חופשי וכיוצא באלו. בישראל קיים חוק ההגבלים העסקיים וכמו כן פועלת הרשות להגבלים עסקיים והממונה העומד בראשה, רשות ממשלתית שכל מהותה שמירה על תחרותיות ועל השוק המסחרי החופשי בישראל.  

בהקשר המשפטי, פעמים רבות עולה הצורך להיעזר בשירות של עו"ד המתמחה בהגבלים עסקיים, בדיוק מכיוון שמדובר על תחום רגולציה כה מרכזי ונרחב, מה שיוצר מציאות בה יש צורך בליווי משפטי, ייעוץ, פרשנות ואף ייצוג מול רשויות רגולטוריות רשמיות. משרד עו"ד קרן שקד והשותפים המשפטיים שלנו מתמחים גם בדיני הגבלים עסקיים ומציעים ללקוחותינו שירות משפטי מקיף, מותאם אישית ובמודל של משרד בוטיק שבאמת ובתמים שם אתכם ואת האינטרסים שלכם במרכז תשומת הלב והמאמצים.

אודות הגבלים עסקיים

הגבלים עסקיים הם ענף משפטי בפני עצמו ותחום התמחות פרטני במשפט מסחרי. בניגוד למה שגורמים עסקיים שונים טוענים לעיתים, מהותם של הגבלים אלו היא לא רגולציה לשם הרגולציה והפיקוח אלא דווקא הגנה על השוק החופשי ועל התחרותיות – כאשר האמונה היא ששוק חופשי באופן מלא לא צריך רגולציה כי אין מגבלות מלאכותיות על התחרות והיא יעילה באופן טבעי (אך אף שוק אינו חופשי במובן המלא והמושלם…)

כאמור, הגבלים עסקיים מיועדים לקידום תחרות ומניעת תחרות שאינה הוגנת. באמצעים משפטיים ודרך כוח הניתן לרגולטורים, מסירים מגבלות תחרות מלאכותיות, מפרקים או מונעים קיומם של מונופולים/דואופולים, מנסים למנוע ניצול לרעה של חברות מסחריות "גדולות" מדי, מונעים קיומם של קרטלים, עצירת הסדרים כובלים וכן הלאה.

בפועל, הרשות להגבלים עסקיים בישראל עוסקת במגוון רחב של נושאים, למשל אישורים או סירובים של מיזוגים עסקיים, קביעה של גורם עסקי כמונופול או קבוצת ריכוז, חקירות כנגד קרטלים, מתן אישורים לגופים עסקיים חזקים להתרחב בצורה המצריכה אישור, חקירות לקיומם של הסדרים כובלים או מתן אישורים מיוחדים לקיום הסדר כזה, ועוד שלל נושאים ומקרים.

כאמור, הרשות עצמה וכל הנושא המשפטי של הגבלים עסקיים מעוגנים בישראל תחת חוק ייעודי ומפורט. עבירה על חוק ההגבלים העסקיים יכולה להתנהל משפטית במישור האזרחי והרגולטורי בלבד, אך היא בהחלט יכולה לגלוש ולהיות מוגדרת עבירה פלילית על כל המשתמע מכך.

עורך דין להגבלים עסקיים

גורם עסקי העובר על חוק הגבלים עסקיים מיד יוצג באור שלילי בתקשורת והמוניטין שלו יפגע. לצד פגיעה זו, כאמור יתכן וההאשמות יתקדמו לגזרה הפלילית ומבחינת ענישה ניתן להגיע במקרים אלו לקנסות כבדים ואף לעונשי מאסר בפועל. עבירות אלו פותחות פתח להגשת תביעות אזרחיות כנגד אותו גוף עסקי, לדרישות פיצויים מעבר לקנסות למדינה ועוד "מרעין בישין" שרצוי כמובן להימנע מהן.

אך לא רק במקרים של עבירות על חוק ההגבלים העסקיים יש צורך בעורך דין המתמחה בתחום. כך גם בהליכי ייצוג מול הרשות להגבלים עסקיים לגבי אישור רכישות ומיזוגים, אישור לבצע הסדר כובל, אישורי פעילות לקבוצות ריכוז וכיוצא באלו. התנהלות נכונה מול גורמי הרגולציה יכולה לשפר את הסיכויים של גוף עסקי לקבל את האישורים המיוחלים ולהימנע ממאבקים ארוכים ומתישים.

עו"ד הגבלים עסקיים חייב ידע מעמיק ורחב בדיני ההגבלים העסקיים והמשפט המסחרי במקרים של ייעוץ וייצוג משפטי עם הקשר ישיר לתחום. כאשר כבר מדובר על עבירות אזרחיות או פליליות בהקשר לחוק ההגבלים, כבר יש עדיפות לעו"ד בעל התמחות במשפט פלילי ובהגבלים עסקיים. משרדנו מציע לכם שירות משפטי מותאם אישית, יצירתי ומקצועי ללא פשרות, בכל מקרה וצורך בתיקי הגבלים עסקיים ותיקים כלכליים אחרים.

 • פטור מהסדר כובל
 • מהלכי מיזוג ורכישות
 • ערעורים לגבי החלטות הרשות והממונה על ההגבלים העסקיים
 • הכנת חוות דעת
 • ייצוג בבית הדין המיוחד להגבלים עסקיים
 • ייעוץ וייצוג מול טענות לפגיעה בתחרות ובחוקי ההגבלים העסקיים
 • תיקי תביעות אזרחיות וייצוגיות נגד גופים עסקיים שעברו על חוק הגבלים עסקיים

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
  דילוג לתוכן