כופר אינו רק מונח מסרטי חטיפות הוליוודיים אלא הוא מונח עברי המתאר עונש כלשהו, עונש המוטל באמצעות תשלום כסף ולא באמצעים אגרסיביים יותר כמו מאסר או חלילה עונשים פיזיים. בעולם עבירות המס ודיני המיסים תשלום כופר הוא מונח שגור ונפוץ יחסית, הליך המאפשר, במקרים מסוימים ועם הייצוג המשפטי הנכון, לעברייני מס לשלם כופר כספי כחלופה להליך פלילי ועונשים פליליים דוגמת מאסר בפועל.

משרד עו"ד מיסים קרן שקד מתמחה במיסוי ומספק שירותי בוטיק מותאמים אישית, כולל בתיקים מורכבים של עבירות מס. ניסיון עשיר והיכרות מעמיקה עם רשות המיסים מאפשרים לעורכת הדין קרן שקד להשיג תוצאות מצוינות במקרי המרת הליכים פליליים בתשלום כופר.

ההיגיון המשפטי והמעשי של מודל תשלום הכופר

המילה כופר קשורה כמובן למילה כפרה, הבעת חרטה וכפרה על מעשה שגוי ואסור. כך שבהקשר לעבירות מס בהחלט יש רציונל משפטי ומעשי במודל תשלום הכופר כחלופה להליך פלילי ולעונש מאסר. מלבד העובדה שהליך בכופר מוריד עומס מבתי המשפט וממערכת הענישה הפלילית, הרציונל הוא שבגלל שמדובר על עבירה כלכלית אז ניתן להסדיר אותה באמצעים כלכליים ולאו דווקא באמצעי ענישה קשים יותר כמו מאסר.

עבירות מס במהותן מונעות קבלת כספי מיסוי מהמדינה, דרך תהליכי רמייה שונים, כך שהגיוני שהמדינה תאפשר לעברייני מס לשלם כופר כספי כדי לסגור את התיק ולהסדיר את הנושא. כמובן שתשלום כופר מתאפשר רק במקרים מסוימים ורק לאחר הסדרת מחדלי המס ותשלום מס האמת – הכופר הוא תשלום קנס מעבר למס שממילא היה על העבריין לשלם מלכתחילה.

מה המשמעות בפועל של תשלום כופר?

במקרים רבים עבירות מס נחשבות עבירות פליליות, עם פוטנציאל ענישה מהחוק הפלילי. ללא הליך של תשלום כופר עבריין מס יכול להיגרר להליך משפי ארוך, יקר ומתיש שבסופו יצטרך לרצות עונש מאסר בפועל וגם לשלם קנס כספי לא מבוטל. המשמעות של הליך הכופר היא עצומה עבור עברייני מס ולכן מדובר על הליך שכל כך ראוי וכדאי לנסות ליישם. הכופר מבטל לחלוטין את ההליך הפלילי, מונע רישום פלילי ובעיקר מונע עונשי מאסר בפועל, שהם עונש קשה מאוד לאנשים מהשורה.

אם מאשרים בקשת כופר, עבריין המס משלם את הסכום שנקבע לרשויות המדינה והתיק למעשה נסגר. אין רישום פלילי, אין משפט, אין סכנת מאסר. קיים פרסום רשמי של אלו שקיבלו אישור להסדר כופר.

מתי הליך תשלום כופר רלוונטי?

האפשרות ליישם את מודל תשלום הכופר אפשרית ורלוונטית לגבי כל חוקי המס וכל עבירות המס, מהקלות ביותר ועד העלמות המס הגדולות ביותר. כך שבפועל בכל מקרה בו בוצעו עבירות מס בעלות פוטנציאל ענישה פלילי של מאסר בפועל או על תנאי ורישום פלילי, יש מקום להגיש בקשה לכופר כחלופה.

איך זה עובד?

תשלום כופר מותנה בקבלת אישור לכך מוועדות הכופר המיוחדות של רשות המיסים, כאשר יש ועדות שונות לסוגי מס שונים. ההחלטה האם לאשר או לסרב לבקשת תשלום הכופר נקבעת לפי פרמטרים רבים מאוד כמו לפי סוג העבירה, חומרת העבירה, גובה הסכומים, היסטוריית עבירות של העבריין וכיוצא באלו. כמובן שיש חשיבות מכרעת ממש לייצוג המשפטי הטוב והמתאים ביותר.

את בקשת הכופר אפשר להגיש לרשות המיסים עוד בשלבים של החקירה הגלויה, בשלבים המוקדמים של התיק. אם מגישים לאחר העברת התיק לפרקליטות אז היא זו שצריכה להיות מעורבת ולהחליט לגבי אישור או סירוב לבקשת הכופר. לרוב לא מומלץ אך אפשר גם להגיש בקשה לתשלום כופר אחרי הגשת כתב אישום פלילי, אלא שאז התהליך מורכב וארוך יותר משום שהוא מצריך מעורבות של היועמ"ש.

סכומי הכופר קשורים כמובן למהות וחומרת העבירה ולסכומים המעורבים. סכומי המקסימום קבועים בחוק ולוועדות אין הרבה שיקול דעת בהקשר זה. כלל האצבע הוא כופר של 30% מסכום המס שהועלם.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן