בתחומי המס והכלכלה, חקירות כלכליות מיושמות ע"י גורמי החקירה הרלוונטיים נגד אדם פרטי, עוסק, חברה או תאגיד כלשהו כאשר קיים חשד לביצוע עבירות כלכליות למיניהן. עבירות כלכליות יכולות להיות קטנות ובעלות אופי יותר "טכני" אך הן בהחלט יכולות להיות מסועפות וגדולות מאוד מבחינת סכומים והשפעה.

משרדנו מתמחה בתחום המיסוי ועבירות כלכליות, כולל ניסיון עשיר ומגוון בייצוג וליווי משפטי במהלך חקירות כלכליות ובהליכים משפטיים ומנהלתיים בהקשר לתוצאות החקירות. יש חשיבות מכרעת לייצוג משפטי כבר בשלבים המוקדמים ביותר של חקירה כלכלית נגדכם!

מקרים רלוונטיים לחקירה כלכלית

יש להבחין בין חקירה כלכלית בכל הנוגע לעבירות מס ועבירות כלכליות לבין המונח חקירות כלכליות המגיע מעולם החקירות הפרטיות. כאן אנו מדברים על עבירות כלכליות ולא על חקירות כלכליות בהקשר של הליכי גירושין, סכסוכים עסקיים, גביית חובות, ירושות וכיוצא באלו.

חקירות כלכליות מבוצעות ע"י גורמי החקירה של רשות המיסים ו/או של משטרת ישראל ושל גופים ממשלתיים אחרים הרלוונטיים למקרה הפרטני. מן הסתם, הכוונה היא למקרים בעלי הקשר כלכלי, למשל:

 • עבירות שוחד
 • עבירות של העלמת מס והעלמת הכנסות
 • חשבוניות פיקטיביות
 • עבירות מרמה
 • עבירות צווארון לבן
 • עבירות בניירות ערך
 • עבירות הלבנת הון

ההבדל בין חקירות כלכליות לבין חקירות מס הוא שבמקרי חקירות מס העבירות המיוחסות לנחקר נוגעות רק לתחום המיסוי ולא להיבטים כלכליים אחרים. כך שעבירות מס נכללות תחת הקטגוריה של חקירות כלכליות אך עבירות כלכליות אינן נכללות באופן גורף תחת קטגוריית חקירות מיסוי.

חקירות כלכליות מבוצעות ע"י גורמי חקירה של מס הכנסה, מע"מ, מכס, יחידות כלכליות במשטרת ישראל, רשות ניירות ערך, הפרקליטות והרשות לאיסור הלבנת הון.

חקירה סמויה וגלויה

בתחילת הדרך וכאשר לגורמי החקירה יש רק חשד מסוים לגבי ביצוע עבירות (מהלשנה, ממידע כלשהו שהגיע, מהצלבת נתונים וכו'), תיפתח חקירה כלכלית סמויה כנגד הגוף או האדם הנחקר. בשלב החקירה הסמויה כל איסוף הנתונים והראיות מבוצע ללא ידיעת הנחקר – דרך מעקבים, תשאול מעגלים היקפיים, בדיקה של חשבונות בנק (באישור צו), האזנות סתר וכן הלאה.

אם החשדות מאומתים וממשיכים להיראות ממשיים, החקירה הופכת גלויה – כאשר המעבר יהיה לרוב מהיר ו"כואב" כדי למנוע העלמת ראיות ותיאומי גרסאות. בשלב החקירה הגלויה זה כבר מתחיל להיראות קצת "כמו בסרטים", לקיחה לחקירה, איסוף מסמכים, נתונים וחפצים וכיוצא באלו מבחינת פעולות חקירה.

קריטי לקבל ייצוג משפטי מהשלבים המוקדמים ביותר של החקירה הגלויה והעדיפות היא לשמור על זכות השתיקה עד להגעת עו"ד ללוות אתכם.

ייעוץ וייצוג משפטי בחקירות כלכליות

כבר הדגשנו עד כמה חשוב להיות מיוצג על ידי עו"ד מומחה לחקירות כלכליות, כבר מתחילת התהליך. הזכות לייעוץ וייצוג משפטי עומדת לנחקר עפ"י חוק ומומלץ לממש זכות זו מיד ולפני תחילת שיתוף הפעולה עם גורמי החקירה. אין שום הפללה בהמתנה לעו"ד בשלבי חקירה ראשוניים, להיפך, לדבר עם החוקרים ללא ליווי משפטי מקצועי יכול לגרום להפללה, אפילו במקרים בהם העבירות לא בוצעו או שיש הסבר חוקי אחר לנסיבות. גם במקרים בהם עו"ד מומחה בחקירות כלכליות לא יכול להוציא את הנחקר/הנאשם לגמרי נקי, ייצוג משפטי מדויק בהחלט יכול למזער נזקים מבחינת ענישה ומשמעויות משפטיות.

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

  דילוג לתוכן