מדרגות מס, אותו מושג מרכזי במערכת המיסוי הפרוגרסיבית של ישראל שכל שכיר או עצמאי מכיר היטב, הוא עמוד תווך במערכת המיסוי הישראלית ולכן חשוב מאוד להבינו בצורה טובה. גובה מדרגות המס, טווחי ההכנסות שעבורם כל מדרגה מתייחסת ושיטת החישוב של נטל המס על כל עובד בישראל הם מרכיבים המשפיעים על ההכנסה של רוב אזרחי המדינה העובדים. נסביר מהן מדרגות מס הכנסה, מאיפה מגיע הקונספט הזה ומה המשמעות שלו.

מבחינת תיקי מיסוי ולקוחות המבקשים לקבל ייצוג משפטי ומקצועי של עורכת דין מיסים מומחית, לא אחת מדרגות המס משחקות תפקיד משמעותי וכך גם ההבנה של מנגנון המדרגות והחישוב שלהן. למשל במקרים של תכנוני מס, השגות שומה מול רשות המיסים וכן הלאה עם מגוון מקרים אחרים.

מדרגות לאן?

מדרגות מס מתארות שיטה המשמשת לחישוב שיעור מס ההכנסה שהמדינה מטילה על הכנסות מעבודה, לפי טווחי הכנסות מוגדרים וברורים וכחלק אינהרנטי ומרכזי במערכת מס פרוגרסיבית. מדינת ישראל, דרך רשות המיסים, מיישמת מדיניות מיסוי פרוגרסיבית, משמע שככל שהכנסה של אדם מעבודה עולה, כך עולה האחוז מתוך אותה הכנסה המשולם כמס הכנסה למדינה. מדרגות מס הן הדרך האפקטיבית והמעשית לבצע את המהלכים הפרוגרסיביים האלו ולגבות מס הולך וגדל ככל שרמת ההכנסה עולה – עד מגבלה מסוימת של שיעור מיסוי כמובן.

מדרגות המיסוי מתחילות החל מסכום הכנסה העולה על הסכום הפטור מתשלום מס הכנסה, כאשר מעבר לכך כל מדרגת מס מתייחסת לטווח הכנסות מדויק ומוגדר, בתוך הטווח אחוז המס יהיה לפי אותה מדרגה וכאשר הכנסת העובד תעלה מעל טווח זה, כל סכום שמעבר ימוסה לפי מדרגת המס הבאה – וכך הלאה עד להגעה למדרגת המס העליונה.

מכאן, מדרגות המס מובילות בצורה פרוגרסיבית ליעד הסופי שהוא המס השולי הגבוה ביותר שקיים במערכת מס ההכנסה לאותה תקופה ספציפית. כיום – שנת 2021 – המס השולי שהוא הרף העליון של מדרגות מס ההכנסה בישראל עומד על 50% מההכנסה החייבת במס.

נציין שבניגוד למיסוי הפרוגרסיבי המיושם על יחידים בישראל, מה שגורם לשימוש במדרגות מס, מיסוי החברות הוא תחת מס חברות והוא אחיד ואינו פרוגרסיבי. קרי שיעור מס אחיד על רווחים חייבים במס, לא משנה מה גובה הרווחים.

דוגמא מעשית למדרגות מס הכנסה

אם ההסבר עד כה לגבי מהן מדרגות מס הכנסה לא היה ברור לגמרי, ניתן דוגמא כללית להמחשה:

כל ההכנסה החייבת במס של עובד (שכיר או עצמאי) – כל ההכנסות מעבודה פחות פטורים, קיזוזים וניכויים למיניהם – מחולקת לטווחי הסכומים המוגדרים במדרגות המס לאותה שנה, על כל שכבת הכנסות (טווח הכנסות) מיישמים שיעור מיסוי אחר בהתאם למדרגות.

כך, הסבר כללי ופשטני יהיה למשל אדם המשתכר 13,000 ₪ לחודש בהכנסה חייבת במס. הכנסותיו עד לסכום של 6,290 ש"ח יחויבו במס של 10%, הכנסות מעל סכום זה ועד 9,030 ש"ח יחויבו במס של 14% ויתר ההכנסות (עד סכום של 14,490) יחויבו במס של 20% – כאשר 20% הוא המס השולי עבור אדם דמיוני זה. נתונים אלו נכונים לשנת 2021.

מה הרעיון מאחורי מיסוי דרך מדרגות מס?

הרעיון העומד מאחורי שימוש במדרגות מס ומערכת מס פרוגרסיבית הוא שככל שאדם משתכר יותר מעבודה, כך עליו לתרום יותר לחברה דרך מיסוי, תוך שמירה על כך שאדם המשתכר יותר בשכר הברוטו שלו (לפני מס) עדיין ירוויח יותר גם בשכר נטו שלו. לכן אגב מדרגות המס מיושמות רק על מס ההכנסה ולא על מיסוי של מקורות הכנסה אחרים.

מבחינה חוקית ופורמלית, מדרגות המס מתבססות על פקודת מס הכנסה, כאשר את המדרגות עצמן המתעדכנות כל שנה קובעת הכנסת, כמובן שלפי המלצות ונתונים מרשות המיסים ומשרד האוצר.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן