מערכת המס בארה"ב גדולה, מורכבת ובעיקר שונה ממערכת המס בישראל. מיסוי אמריקאי כולל כמה רבדים, כולל מיסוי פדרלי ברמת חוקי מיסוי של ארה"ב כולה, מיסוי ברמת המדינה (State) בה רשומה חברה או נישום פרטי ובנוסף יש גם מערכת מיסוי מקומית ברמת המחוז או העיר. אזרחים ישראלים רבים יחסית נדרשים בדיווח ותשלום מס בארה"ב, כמו גם חברות ישראליות בעלות פעילות עסקית בארה"ב או אשר בעלות פעילויות רשומות בארה"ב.

משרד עו"ד קרן שקד מתמחה בדיני מיסים בישראל וכן במשפט בינלאומי, בדגש על נושאי מיסוי ופיננסים. לעו"ד קרן שקד ניסיון במיסוי אמריקאי, ידע מקצועי נרחב והיכרות עם המערכת כדי לספק ללקוחות המשרד שירות משפטי איכותי ומותאם אישית. המשרד מספק שירותי ייצוג, ייעוץ וליווי בהקשר למיסוי אמריקאי וכמו כן במגוון תיקים ונושאים לגבי מיסוי בישראל וברחבי העולם, ליחידים ולגופים עסקיים.

מיסים בארה"ב על מי מוטלת חובת הדיווח לרשויות המס האמריקאיות?

החוקים של מערכת המיסוי האמריקאית מגדירים מי מחויב להגיש דיווח שנתי לרשויות המס בארה"ב, ה-IRS.

 • אדם שהוא אזרח ארה"ב או אדם המחזיק בתעודת גרין קארד – כולל אזרחי ארה"ב ובעלי גרין קארד שלא מתגוררים בארצות הברית באותה שנת מס.
 • אדם המפעיל או מנהל פעילות עסקית בארצות הברית, גם אם אינו אזרח רשמי של ארה"ב. חובה זו כוללת גם משקיעי נדל"ן בארה"ב הנמצאים בישראל, ישראלים שעובדים בארה"ב, ועוד.

מצב זה מייצר מציאות בה אזרחי ארה"ב החיים בישראל מחויבים הלכה למעשה להגיש דוחות שנתיים לרשות המיסים האמריקאית וכמו כן ישראלים רבים שלהם פעילות עסקית או פיננסית כלשהי בארה"ב גם כן חייבים בהגשת דו"ח.

אנו מזכירים ומדגישים כי כיום הרבה יותר קשה ולא יעיל להסתיר הכנסות שיוצרו בחו"ל, גם עבור ישראלים החיים בארץ ומייצרים הכנסות בארה"ב וגם במצב ההפוך. זאת, בית היתר, בעקבות יישום חוקי FATCA המחייב גופים פיננסיים מחוץ לארה"ב להעביר לרשויות האמריקאיות דיווח על אזרחי ארה"ב המחזיקים אצלם כספים ונכסים. כמו כן, ישראל בעצמה מקבלת דיווחים מהרשויות האמריקאיות ומגופים פיננסיים בארה"ב ורחבי העולם לגבי אזרחי ישראל בעלי נכסים בחו"ל.

מתי יש להעביר דיווחי הכנסות לרשויות המס בארה"ב?

 • יחיד המתגורר בארה"ב צריך להגיש דו"ח מס עד ל-15 באפריל של השנה העוקבת לשנה עליה הוא מדווח. הארכה ניתנת לאחר בקשה ועד 15 לאוקטובר.
 • יחיד, אזרח ארה"ב או בעל גרין קארד שאינו מתגורר בארה"ב, צריך להגיש דו"ח עד 15.06 של השנה העוקבת לשנת הדיווח, ניתן לקבל עד שתי אורכות, עד 15.10 ולאחר מכן עד 15.12.
 • יחידים, לא אזרחי ארה"ב אשר עסקו בפעילות עסקית בארה"ב – מגישים עד 15.06 ולאחר אישור אורכה עד 15.12.
 • יחידים החייבים בדיווח FBAR נפרד – לגבי החזקת נכסי פיננסיים בחשבונות מחוץ לארה"ב – עד 15.04 ולאחר אישור הארכה עד 15.10

חברות הרשומות בארה"ב נדרשות להעביר דיווחי הכנסות ומיסוי עד 15.03 של השנה העוקבת לשנת הדיווח. בדרך כלל אפשרי לקבל הארכה עד 15.10.

שירות מיסוי ארה"ב – עו"ד מיסים ומשפט בינלאומי

שירותי משרד עו"ד קרן שקד, המתמחה במיסוי ובמשפט בינלאומי, בהקשר למיסוי אמריקאי כוללים מגוון רחב של שירותים בהתאמה אישית מלאה, ע"י צוות המשרד או תוך שיתופי פעולה עם אנשי מקצוע רלוונטיים ומומחים במערכות המס בארה"ב. לפניכם כמה דוגמאות לשירותים מקצועיים של עו"ד מיסוי אמריקאי:

 • ייעוץ ובדיקות לפני העברת דיווחים תקופתיים לרשויות המס בארה"ב.
 • ביצוא מקדים וחכם של תכנוני מס, בדגש על תכנון מס בארה"ב.
 • ליווי וייצוג בעת תהליכי גילוי מרצון של ישראלים המחזיקים נכסים בארה"ב ורוצים לדווח על כך לרשויות מבלי להסתכן בהליך פלילי של העלמת הכנסות ומיסים.
 • סיוע בהכנת והגשת דו"חות IRS תקופתיים בארה"ב.
 • בדיקות שומות מס אמריקאיות וניהול תהליך של בקשת החזרים או ערעור על שומת המס.
 • ליווי חברות ושותפויות בהכנה ודיווח של דוחות מס שנתיים – פדרליים, מדינתיים וברמה מקומית בהתאם לנדרש.
 • מניעת תשלום כפל מס מיותרים בגין הכנסות שונות, למשל הכנסות מישראל והכנסות מארה"ב.
 • תיאום המקרה ועבודה בצמוד לרואה חשבון אמריקאי – בארה"ב או בישראל בהתאם לנסיבות – כדי לייצר מצב אופטימאלי עבור הלקוח והגנה מקיפה על האינטרסים שלו.

נדגיש כי עצם הדיווח התקין והמלא הן לרשות המיסים בישראל והן לרשויות המס בארה"ב לרוב ימנע תשלום כפל מס, הודות לאמנות מס בין המדינות והעברת המידע בין הרשויות. אך למרות זאת בהחלט ישנם מקרים בהם ישולם כפל מס, בין אם בטעות שניתן לתקן עם בקשת החזר ובין אם בצדק מבחינת חוקי ותקנות המיסוי בישראל או בארה"ב או בשתיהן יחד.

מיסים של ארה"ב – הטבות מס דרך מערכת המס האמריקאית

בקונסטלציות שונות, ניתן להעביר דיווח הכנסות לרשויות המס בארה"ב ולקבל החזרי מס והטבות פיננסיות שונות. כך למשל אפשר לקבל החזרי מס אמריקאים – בארה"ב ולא בישראל – עבור ילדים של המדווח הנמצאים בארה"ב, עבור מימון לימודים אקדמיים, עבור פעילות עסקית הפסדית בארה"ב, עבור השקעות שעוד לא הרוויחו וכיוצא באלו.

לא מומלץ לנסות להתחמק מדיווח ותשלום מיסוי אמריקאי

לרשויות המס בארה"ב יצא מוניטין של גוף קשוח ו"מרובע", מוניטין שבהחלט יש בו מן הצדק. תשלום מיסים הוא עניין מאוד מהותי ורציני עבור האמריקאים ואי דיווח – בייחוד כאשר יש מה לדווח – ייחשב עבירה פלילית שיכולה לגרור הליכים משפטיים ועונשים משמעותיים בצורת קנסות או אפילו עונשי מאסר ואיסור כניסה לארה"ב. כך שהעצה שלנו בתור משרד משפטי העוסק במיסוי אמריקאי וכן בדיני מיסים בישראל, היא לא להסתכן אלא להתנהל חכם ונכון, לבצע תכנוני מס חוקיים ומותאמים אישית ולהעביר דיווחים תקינים ומלאים לרשויות המס בארה"ב.  

לסיכום: מיסוי אמריקאי הוא בהחלט מורכב וסבוך ויכול להיות מבלבל. רצוי להימנע מטעויות מיותרות שיכולות ליצור לכם בעיות רבות בעתיד ולדווח דיווח איכותי ומלא. ודאו האם אתם חייבים בדיווח מס בארה"ב, ודאו מה החובות שלכם לרשות המיסים בישראל ונהלו את כל הנושא בחכמה ומקצועיות.

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
  דילוג לתוכן