מהן חקירות מס?

חקירות מס הן חקירות המבוצעות ע"י גורמי החקירה של רשות המיסים, לעיתים בשילוב עם משטרת ישראל אם קיים צורך או היבטי עבירות נוספים. אלו חקירות כלכליות במהותן ויכולות להיות מיושמות על אדם פרטי, עוסק עצמאי, עסק וגם חברות ותאגידים. חקירת מס תיפתח על סמך חשד שבוצעו עבירות מס כלשהן ע"י הנחקר. דוגמאות נפוצות כוללות למשל חשד להעלמת הכנסות והעלמת מס, בעיות בדיווחי המע"מ, הגשת דו"חות כוזבים, הנפקת תלושי שכר לא מדויקים, עבודה בשחור, חשבוניות פיקטיביות, נושאי מכס וכיוצא באלו.

חקירות מס יכולות להיות במקרים מורכבים וחמורים כמו שתוארו לעיל, אך גם מקרי עבירות מס טכניות כמו אי הגשת דו"חות בזמן, אי הגשת דו"חות, ניהול ספרים לא תקין, חוסר בהעברת תשלומי ניכויים וכדומה נחשבים חקירות מס. רצוי גם במקרים כביכול פשוטים יותר כגון אלו להיעזר בייצוג משפטי מתאים!

השלבים של חקירות מס

  • חקירה סמויה: לפי מידע מקדים או חשד שעולה מסיבה כזו או אחרת, גורמי האכיפה והחקירה של רשות המיסים מתחילים בביצוע חקירה סמויה. בשלב זה הנחקר אינו מודע לכך שמתנהלת נגדו חקירת מס ואיסוף החומרים והראיות נעשה בצורה סמויה ובעזרת מגוון אמצעים.
  • חקירה גלויה: אם החשדות מתבססים ונראים אמינים ומהותיים מספקים, חקירות מס עוברות למסלול הגלוי. כאן חוקרי רשות המיסים מגיעים לנחקר בצורה כזו או אחרת ומתחילים במאמצי חקירה גלויה – כולל לקיחת החשוד לחקירה, איסוף חומרים פיזיים ודיגיטליים, תשאול עובדים ואנשים קשורים ועוד מכלול רחב של פעולות. הרגע בו מגלים כי מתקיימת נגדכם חקירת מס הוא בהחלט רגע מאוד מפתיע ומאוד לא נעים!

ייצוג משפטי בחקירות מס 

מרגע שאדם או עסק מבינים כי מתנהלת נגדם חקירת מס, עליהם להצטייד בשירותי ייצוג משפטי מתאים! אין בכך ספק. ניסיון להתמודד לבד מול חוקרי רשות המיסים, שפע הטענות והנתונים ועוד בסביבה מלחיצה של חקירה יכול ללא ספק לגרום לנזק לנחקר ולפגוע בסיכוי לצאת מכל "הסיפור" בנזקים קטנים יותר.

יש דרך יעילה ונכונה להתנהל נכון במהלך חקירות מס ולכן רצוי לחכות עד להגעת עו"ד מייצג לפני שבכלל מתחילים לדבר עם החוקרים. בהתנהלות נכונה של התהליך ניתן למזער נזקים ולספק הסברים עובדתיים המציגים תמונה תקינה ולא פלילית ואפשר גם לנסות לקדם בהקדם תהליכים של תשלום כופר למשל כדי להימנע מהליכים פליליים.

למשרדנו נסיון עשיר בחקירות מס ובייצוג לקוחות בכל שלבי החקירה וההליכים המשפטיים השונים.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן