אחרי שהופסק בסוף שנת 2019, מבצע "גילוי מרצון" מוחזר לחיים על ידי רשות המיסים ב-2023 וזו ההזדמנות שלכם להסדיר מול הרשות את חבות המס שלכם לגבי נכסים והכנסות, מחו"ל וישראל, אשר הוסתרו או לא דווחו ולהימנע מהסתבכות לא נעימה ועם פוטנציאל ענישה משמעותי בעקבות ביצוע עבירות מס.

עורכת הדין קרן שקד, המנהלת משרד בוטיק המתמחה במיסוי על מכלול היבטי התחום הנרחב והמורכב הזה, מסבירה את כל מה שיש לדעת על מודל גילוי מרצון רשות המיסים, עם מידע עדכני ורלוונטי להפעלתו מחדש.

משרד עו"ד קרן שקד מתמחה בתחום המיסוי והמשפט הפלילי, כולל ניסיון עשיר והצלחות מוכחות בבקשות מהסוג המתואר כאן שהסתיימו בצורה מאוד חיובית של הסדרת מחדלי המס, תשלום מס האמת וללא כל הליך או אישום פלילי לנישומים. עו"ד שקד עבדה בעבר כעורכת דין ברשות המיסים, כך שהיא מכירה את המערכת מבפנים ויכולה לסייע רבות בהקשר להליך משפטי-אכיפתי זה.

 

מה זה גילוי מרצון?

כפי שניתן להבין מהשם, מודל הגילוי מרצון של רשות המיסים מיועד לאפשר לנישומים לגלות לרשות המיסים, מרצונם, לגבי הכנסות ונכסים שלפני כן לא דווחו ולכן גם לא שולם עליהם מס אמת, זאת תוך חסינות מהליכים פליליים על אי הדיווח – פעולה המהווה העלמת מס ועבירה פלילית חמורה – ותשלום מס האמת הרלוונטי על ידי הנישום המעביר את הפרטים לרשות המיסים.

נוהל גילוי מרצון מהווה הזדמנות משפטית להכשרת הון בלתי מדווח שעליו לא שולם מס, תשלום מס אמת והימנעות מוחלטת מהליך פלילי בגין עבירות מס והוא רלוונטי לתושבי ישראל שלהם נכסים והכנסות בלתי מדווחים כאמור גם בחו"ל וגם בישראל. בצורה זו אנשים מקבלים הזדמנות חשובה ויקרה להסדיר את כל חבות המס האמיתית שלהם, ללא הסיכון לחקירות והגשת כתב אישום פלילי ומהצד השני לרשות המיסים לגבות מס אמת מבלי לנהל תהליכים יקרים וארוכים של חקירות, איתור ראיות וניהול הליכים משפטיים.

מה קרה עם סיום הנוהל בסוף 2019?

נציין כי הנוהל הסתיים רשמית בסוף שנת 2019 ולא חודש מאז, כאשר הוא מיועד לחזור להיות פעיל בזמן כלשהו בתוך שנת 2023. הרשות הפעילה מודל מסוים שאיפשר להגיש דיווחי מס מתוקנים על שנים קודמות, אך ללא מרכיב האנונימיות המשמעותי הקיים בשלבים הראשונים של גילוי מרצון מס הכנסה וללא החסינות מאישום פלילי בעבירות מס – כך שהמודל שפעל משנת 2020 ועד 2023 היה למשעה ריק מתוכן ומנע מאנשים שכן רצו להסדיר את חבות המס שלהם ואת הנכסים הבלתי מדווחים שלהם לעשות זאת ללא הסיכון הפלילי המרחף מעל ראשם.

מה ההבדל בין ביקורת מס לגילוי מרצון?

שני ההליכים המוזכרים בכותרת לעיל הם דומים במהותם, אך ההבדל המרכזי והמהותי הוא מי יוזם את ההליך. בביקורת מס רשות המיסים יוזמת את הבדיקה, כך שאם מתגלים מחדלים ועבירות מס שבוצעו – קטנות כגדולות – הנישום המבוקר נכנס לטריטוריה הבעייתית והפלילית של חשדות לעבירות מס, הגשת כתב אישום ופוטנציאל ענישה של מאסר בפועל וקנסות כבדים מאוד, יחד עם רישום פלילי על כל המשתמע מכך להמשך החיים.

אך לעומת זאת, במודל של רשות המיסים גילוי מרצון יוזם ההליך הוא הנישום עצמו, כך שהוא עצמו מדווח לרשות המיסים, באנונימיות בתחילה, על מחדלי המס ולאחר אישור הבקשה האנונימית מקבל הזדמנות לתקן את השגיאות שביצע, לשלם את מס האמת ולסיים את כל ה"אירוע" בלי חקירה, בלי כתב אישום ובלי ענישה פלילית.

הפעלה מבורכת וחיובית של הנוהל ב-2023

מכל שנאמר לעיל, ברור לגמרי שהחזרתו לחיים של מודל גילוי מרצון מס הכנסה הינה מבורכת מאוד והיא גם משרתת את הציבור במכלול היבטים: גם מהווה הזדמנות פז לנישומים שבפועל ביצעו עבירות מיסוי ויכולים להסדירן בצורה נקייה וללא השלכות פליליות, גם מגדילה את הקופה הציבורית ממנה נהנים כל האזרחים וגם מאפשרת לרשות המיסים להשיג ביתר יעילות ופשטות את מטרתה המרכזית של גביית מס אמת.

נוהל גילוי מרצון אנונימי

עו"ד גילוי מרצון

כיצד פועל התהליך של גילוי מרצון?

אם מסיבות כאלו ואחרות, לא השלמתם את הליך ההליך שלכם בשנים בהן הנוהל היה פעיל – חידוש המבצע מאפשר לכם סופסוף להסדיר זאת, להוריד את עננת עבירות המס מעל ראשכם, להימנע מאישומים פליליים ולישון יותר בשקט בלילה!

עד להפסקתו בסוף 2019, הופעלו כמה מסלולים של גילוי מרצון רשות המסים, לכן הנחת העבודה היא שגם עם חידוש המבצע ב-2023 יופעלו אותם מסלולים לפחות, אשר תרמו רבות לוודאות עבור הנישומים שרצו להסדיר מחדלי ועבירות מס ללא הליכים פליליים במסגרתו. כך המודל עובד:

  • נוהל גילוי מרצון אנונימי: בעזרת גורם מייצג – רצוי עו"ד מיסים ובליווי רו"ח – מוגשת בקשת גילוי מרצון, עם כל הפרטים לגבי נכסים והכנסות לא מדווחים, אך ללא חשיפת שם מגיש הבקשה! רק אחרי שמקבלים שומה עקרונית ואישור לבקשה מרשות המיסים, ממשיכים ומגלים את שם הנישום לקראת הסדרת תשלום מס האמת וסגירת הגילוי מרצון.

 

  • מסלול מקוצר לגילוי מרצון: מסלול המתאים לדיווחים על הון בלתי מדווח בשווי כולל של פחות מ-2 מיליון שקלים והכנסות חייבות של פחות מ-500,000 שקלים. במסלול המקוצר שם הנישום נחשף כבר עם תחילת ההליך.

 

  • מסלול רגיל: מגישים בקשה רשמית ומלאה, אך עם שמו של הנישום ופרטים אישיים וכספיים שלו.

 

בכל מקרה ובכל מסלול גילוי שבוחרים, יש להבין, להפנים וליישם כי מרגע שנכנסתם בדלת הזו, עליכם לשתף פעולה באופן מלא וכנה ולדווח אמת על כל ההכנסות והנכסים הרלוונטיים. בפועל, יש לכם רק הזדמנות אחת להגיש בקשת גילוי להסדרת מחדלי מס ללא הליכים פליליים, אז קריטי לעשות זאת באופן מחויב ומלא. עו"ד מיסים המלווה אתכם בתהליך תוודא שאכן כך הדברים!

 

למי מתאים הליך גילוי מרצון ?

נוהל גילוי מרצון פנה לאורך שנות הפעלתו לכל הנישומים הישראלים שביצעו עבירות מס, מחדלי מס או החזיקו בנכסים בלתי מדווחים בישראל ו/או בחו"ל. לכן גם ההליך שאנו מתארים כאן מתאים בפועל לרוב התיקים והמקרים בהם יש מחדלי מס שצריך להסדיר בהקדם ובחכמה כדי למנוע הליך פלילי שיכול להוביל לקנסות כבדים ועונשי מאסר בפועל.

אבל, ההליך אינו תקף לנישומים שנגדם כבר מתנהלת חקירה פעילה בנוגע לביצוע עבירות מס או שכבר בוצעה להם ביקורת מס שבה התגלו מחדלי מס מהותיים. עבור אלו, הרכבת של עבירות המס כבר יצאה מהתחנה והם יאלצו, ברוב המקרים, להמשיך מול רשות המיסים ומערכת האכיפה והתביעה במסלול הפלילי שהוא כמובן הרבה פחות מומלץ.

לכן בהחלט מומלץ "להקדים תרופה למכה" , להצטייד בשירותי עו"ד מיסים ורואה חשבון איכותי ולהתחיל להניע אל גלגלי המערכת, ראשית בבקשה אנונימית, ברוב המקרים, ובהמשך עם אישור הבקשה בהסדרת המחדלים ותשלום מלוא מס האמת הנדרש.

זכרו כי רשות המיסים לא רוצה לנהל סתם חקירות ארוכות, סבוכות ויקרות, בעיקר לא כאשר הנישום פונה עצמאית ובאופן יזום לרשות ומסדיר את עבירות המס – כך שבאמת אפשר לייצר עבורכם תוצאות חיוביות ומשופרות במסגרת נוהל גילוי מרצון, בעזרת ליווי משפטי מקצועי, מדויק ומותאם אישית למקרה שלכם.

עורך דין גילוי מרצון

הליך גילוי מרצון

עורך דין גילוי מרצון

בעוד שניתן תיאורטית ועקרונית להגיש בקשת גילוי מרצון רשות המיסים באופן עצמאי, יש להבין כי עצם הפנייה והעברת המידע היא הודאה בביצוע עבירות מס של העלמת הכנסות ונכסים והתחמקות ממס. לכן למרות קיומה המחודש של האפשרות לגלות מרצון ולהסדיר את הנושא, מאוד חשוב ומומלץ לבצע את כל התהליך, מתחילתו ועד סופו המוצלח, עם ליווי וניהול צמוד של עו"ד מיסים המכירה את המערכת, את הנהלים והתקנות ואת האופי והניואנסים של השגת הצלחה בהליך גילוי מרצון.

עו"ד גילוי מרצון קרן שקד וצוות המשרד ילווה אתכם וידאג להסדרה מוצלחת של ההליך בצורה יעילה ונטולת היבטים פליליים של הון בלתי מדווח. למשרד ניסיון רב, היכרות מעמיקה עם דיני המיסים והגדרות הנוהל ושורה של הצלחות בליווי לקוחות לקבלת ראש שקט והסדרת כל היבטי העלמת המס – בלי חקירות, בלי משפטים, בלי רישום פלילי ולא אחת אפילו בלי קנסות.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן