תחום עבירות המס יחסית נפוץ בישראל, כאשר ריבוי המקרים יוצר מגמה משפטית של החמרת ענישה, גם במקרים קלים יחסית אשר בעבר היו נפתרים בענישה פחות משמעותית, זוהי עובדה חשובה בבואכם לשכור את שירותיו של עורך דין מס הכנסה. עבירות מס הכנסה כוללות בתוכן מגוון עבירות שהמשותף לכולן הוא אי עמידה בדרישות חוק מס הכנסה של מדינת ישראל.

עבירות מס הכנסה מוגדרות עבירות פליליות, כאשר במקרים החמורים הענישה היא מהותית וכבדה בהחלט. אי לכך, יש חשיבות רבה מאוד לייצוג משפטי איכותי ומותאם אישית בידי עורך דין מומחה למיסים המביא ניסיון והיכרות מעמיקה עם החוק, עם תקדימים ועם אפשרויות מעשיות לשיפור הפוזיציה של חשוד או נאשם בעבירות מס.
משרד קרן שקד מתמחה בעבירות מס, לרבות עבירות על חוק מס הכנסה. המשרד טיפל בהצלחה במגוון תיקי מס ומציע ללקוחותיו הפרטיים והעסקיים ניסיון עשיר והתמחות בדיני מיסים ובמשפט הפלילי.

ההגדרה הכללית של עבירות מס הכנסה

עבירות על חוק מס הכנסה כוללות מעשים – בכוונת זדון או שלא בכוונת זדון – להתחמקות מתשלום מס האמת בו נישום חייב. אותה התחמקות מתשלום מס אמת יכולה להתבצע בכמה וכמה דרכים, כאשר כולן נופלות לקטגוריה של המשפט הפלילי ודיני המיסים, עם פוטנציאל ענישה כבד מאוד. בפשטות, עבירת מס ההכנסה מבוצעת כאשר הנישום אינו עומד בדרישות והגדרות החוק, למשל לגבי תשלומים ודיווחים לרשות המיסים.

עבירות מס הכנסה אינן עניין פעוט או הליך מנהלי שאפשר לפתור ע"י שליחת פקס לביטול קנס למשרד השומה שלכם או כל פעולה אחרת הדומה לכך. עבירות מס הן עבירות פליליות לכל דבר והמדינה רואה בהן פגיעה ציבורית חמורה, לכן ישנה מגמת החמרה בענישה.
החוק מגדיר שני סוגים עיקריים של עבירות מס הכנסה, סוגים השונים בכוונת הנישום ובהשפעה של העבירות. נסקור את הסוגים ואת משמעותם.

עבירות מס טכניות

עבירות מס הכנסה המוגדרות טכניות נחשבות הקלות יותר מבחינת חומרה משפטית ומעשית. אלו עבירות שבהן לנישום לא הייתה כוונה פלילית לבצע העלמת מס. המקרים הנכללים תחת הגדרה זו יכולים למשל להיות איחור בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה, תקלות בניכוי מס במקור, איחור בהגשת הצהרת הון, תקלות בניהול פנקסי חשבונות וכדומה.
מחלקת התביעות של מס ההכנסה מגישה את כתבי האישום במקרים של עבירות מס הכנסה טכניות. החוק מאפשר על בית המשפט להטיל עונש של עד שנת מאסר בפועל על נאשמים מורשעים בעבירות מס אלו. כחלופה למאסר בפועל, בהתאם לנסיבות המקרה יש מקרים בהם הענישה כוללת מאסר על תנאי ו/או הטלת קנס מנהלתי. במקרה הרשעה, העונש תלוי בנסיבות הפרטניות והאישיות וכן בבחינה האם מהות העבירה הוסרה ותוקנה או לא.

עבירות מס מהותיות

כאשר מדובר על המקרים המתוקשרים של עבירות מס הכנסה, תמיד יהיה מדובר על עבירות מס מהותיות. אלו העבירות המוגדרות כחמורות במיוחד, עם כוונה פלילית להעלים מס ותוך ביצוע מהלכים ישירים שמהותם הטעיית רשויות המס. מקרים אלו כוללים למשל שימוש בחשבוניות פיקטיביות, העלמת הכנסות, ניפוח הוצאות, ניהול כוזב של פנקסי חשבונות, הגשה של דו"חות כוזבים לרשות המיסים, סיוע לנישום אחר לבצע העלמת מס וכן הלאה.

הגורם המגיש את כתבי האישום בעבירות מס הכנסה מהותיות הוא הפרקליטות, לרוב פרקליטות מיסוי וכלכלה של המחוז הרלוונטי. בתיקי עבירות מס, בית המשפט רשאי להטיל עונשי מאסר של עד 5 שנים במקרים רגילים ועד 7 שנים במקרים חמורים במיוחד. כמו כן תיתכן אפשרות של הטלת קנס כספי כבד – המגיע בנוסף לתשלום מס האמת ולא במקום הסדרת תשלום המס כמובן.

ייצוג משפטי מקצועי בתיקי עבירות מס

דיני מיסוי הם מאוד מורכבים ומחייבים הבנה עמוקה והיכרות הן עם הגורמים השונים המעורבים בחקירות ובתביעות עבירות מס והן עם רזי החוק והתקדימים השונים בתחום. לכן יש חשיבות אדירה לייצוג המשפטי המקצועי והמתאים ביותר, רק באמצעות עורך דין מיסים מומחה ומנוסה. לפניכם כמה דוגמאות נפוצות לצורך בייצוג משפטי בתיקי עבירות מס הכנסה:

סיוע, ליווי וייצוג משפטי של חשודים בעת חקירה גלויה נגדם – ברשות המיסים ובמשטרה.
ייצוג משפטי בהליכים המשפטיים השונים נגד חשוד או נאשם בעבירות מס – מול גורמי חקירה ואכיפה וכמובן שמול בית המשפט על ערכאותיו השונות.
חתירה מקצועית להקלה בכתב האישום, להפחתה בענישה וכמובן שתוך שאיפה להשגת זיכוי.

ייצוג משפטי של נישומים ונאשמים בהליכי ערעור לערכאות משפטיות וכמו כן במסגרת עררים לרשות המיסים.

כופר כחלופה לכתב אישום פלילי

אפשרות שחשוב להכיר בהקשר לתיקי עבירות מס הכנסה היא הליך תשלום הכופר. כך נישום המואשם בעבירות מס יכול להימנע מההליך הפלילי נגדו ולבטל את הרישום הפלילי. באמצעות עורך דין מומחה למיסים ולמשפט פלילי מגישים בקשת כופר מנומקת לרשות המיסים, אם הבקשה מאושרת הנישום משלם קנס כספי כבד מאוד בגין עבירות המס שהודה בהן אך נמנע מעונש מאסר, מהליך משפטי פלילי ומרישום פלילי שיכתים את עתידו.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן