חלק בלתי נפרד מכל מערכת כלכלית ועסקים, ברמת המדינה והמשק כולו, הוא מיסוי. המיסים הם אחד האמצעים העיקריים של מדינה לייצר לעצמה הכנסות, כדי לממן את אינסוף ההוצאות שלה עבור שירותים לאזרחים. המיסים האלו מגיעים מכל אחד ואחת מאיתנו וגם בהיקף גדול מאוד ממגזר העסקים בישראל. לכן כל גורם המעוניין להתחיל להפעיל עסק, מהכי קטן ובהחלט שכאשר מדובר על עסק גדול, חייב לבצע הליך פתיחת תיק במס הכנסה.

חובת פתיחת תיק במס הכנסה לכל סוג וגודל של עסק היא בדיוק כזו, חובה! את ההליך הבירוקרטי והרשמי הזה צריכים לעשות לפני שמתחילים את הפעילות העסקית וממש אין אפשרות לחכות ולראות האם העסק עובד ומצליח ורק אז להתחיל להתנהל רשמית מול רשות המיסים. זו נקודה חשובה שלמרבה הצער לא כל העוסקים מכירים בתחילת דרכם. זה נכון כמובן גם לגבי פתיחת תיק במס ערך מוסף (הליך אשר צריך בפועל להיעשות לפני הליך פתיחת תיק במס הכנסה).

נדגיש כי אי פתיחת תיק במס הכנסה ובמע"מ, כאשר במקביל אתם מתחילים לנהל פעילות עסקית כלשהי (אפילו קטנה מאוד מבחינת היקפי מחזור ופעילות), מהווה עבירה על חוקי המיסוי ועל הגדרות רשות המיסים – וזהו גוף שאתם לא רוצים להתחיל איתו את הדרך היזמית שלכם ברגל שמאל…

ליווי מקצועי ומשפטי בפתיחת תיק מס הכנסה

על אף שהתהליך לפתוח תיק במס הכנסה הוא יחסית פשוט והיום יש כלים טכנולוגיים לעשותו בצורה מהירה ואפקטיבית יותר מבעבר, בהחלט מדובר על הליך בירוקרטי עם טפסים, פרטים שיש לספק וכיוצא באלו. לכן עוסקים רבים חוששים בתחילה מהתהליך ומבקשים לעשותו עם גורם מלווה מקצועי ואף משפטי, כדי לוודא שהכל כשורה ופתיחת התיק נעשית כמו שצריך וללא טעויות שעשויות להתברר בהמשך.

כך העוסק מקבל ראש שקט שהליך פתיחת התיק בוצע כמו שצריך ולפי כללי רשות המיסים, עם כל הפרטים הרלוונטיים וההגדרות הנכונות של סוג ומהות העסק מבחינת מיסוי ודרישות חשבונאיות פרטניות אחרות. אין בכך כדי לומר שלא ניתן לבצע את ההליך עצמאית, בהחלט אפשר, אך חשוב לדעת שקיימת גם האופציה לבצע זאת עם גורם מלווה מקצועי, למשל עו"ד מיסים, יועץ מס או משרד רו"ח.

איך פותחים תיק במס הכנסה ?

כאמור, לפני הליך פתיחת תיק במס הכנסה יש לגשת למשרדי המע"מ האזוריים הרלוונטיים עבורכם ולפתוח שם תיק עוסק במע"מ. זה נכון גם לעוסקים פטורים שאינם "מתעסקים" עם מע"מ וגם לכל יתר סוגי העוסקים וההתאגדויות. לאחר הביקור במע"מ ופתיחת התיק שם, אפשר לעבור למשרדי מס הכנסה (הם לרוב נמצאים באותו בניין) ולפתוח את התיק שם – כאשר אפילו אם העסק שלכם קטן ולא יגיע לסף המס, אתם חייבים לפתוח תיק!

הליך פתיחת תיק במס הכנסה מתחיל במילוי טופס מתאים, לפי סוג העוסק או ההתאגדות שהעסק שלכם יפעל בו – כאשר יש טופס ייעודי לעצמאים וטופס שונה וייעודי לתאגידים (קרי, חברה בע"מ). את הטופס אפשר למלא בבית, אבל צריך להגישו בכתב ופיזית למשרדי פקיד השומה לפי האזור בו אתם גרים או פועלים. בטופס פרטים אישיים שלכם, פרטים שאולי יזכו אתכם בנקודות זיכוי ממס וכמובן פרטים לגבי העסק עצמו.

חשוב מאוד לזכור שאם העסק שלכם אמור להעסיק עובדים, יש לבצע גם פתיחת תיק ניכויים – כדי לנכות מהמשכורות מס הכנסה, מיסים נוספים ועוד ניכויים רלוונטיים. אם פתחתם תיק ניכויים, הנתונים יועברו אוטומטית לביטוח לאומי (שדרוג שלא היה קיים בעבר), אך כן תצטרכו לפתוח גם תיק עצמאי בביטוח לאומי.

במעמד פתיחת תיק במס הכנסה, יש לברר ולהבין באיזה סוג של הנהלת חשבונות העסק שלכם מחויב. לסוגי עסקים שונים יש דרישות הנה"ח שונות ופרטניות ואי עמידה בדרישות אלו מהווה עבירת מס שיכולה להוביל לסיבוכים משפטיים וכספיים שונים שאפשר ורצוי להימנע מהם מראש.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן