ציבור העצמאים בישראל הוא גדול ומגוון מאוד, אנשים הפותחים עסק, עובדים קשה בכל יום כדי לפרנס את עצמם ואת משפחתם ומהווים מרכיב חשוב בכלכלה הישראלית. הם נדרשים כמובן לדווח על הכנסותיהם ולשלם מיסים רלוונטיים. אך בין אם בזדון ובין אם בתום לב, בתוך שלל העיסוקים, תחומי האחריות והלחץ המתלווים למעמד, ישנם הרבה מצבים שהם מסתבכים עם עבירות מס.

היום, עורכת הדין קרן שקד, המתמחה במיסוי ומשפט פלילי וכלכלי ואשר בעברה שימשה פרקליטה בכירה ברשות המיסים, תסביר אודות עבירות מס של עצמאים – נושא שהולך והופך נפוץ ומשמעותי יותר ויותר.

נציין כי לעוסקים עצמאיים מעמד שונה וגם דרישות התנהלות שונה מבחינת מיסוי, בהשוואה לשכירים כמובן אך גם לעומת חברות ותאגידים. מה גם שלא אחת הם מפעילים את העסק לבד או כמעט לבד לגמרי, גם מבחינת הפיננסים ונושאי החשבונאות, בין אם הם מגישים דיווחים לבד או בעזרת יועץ מס או רו"ח. כך שהאחריות רבה, הלחץ בלתי פוסק וכך גם יש שלל סיטואציות שבהן הלכה למעשה הם מבצעים עבירות מס.

 

עבירות מס של עצמאים

עבירות מס של עצמאיים

 

הגדרת עבירות מס של עצמאיים

בניגוד למה שאולי חלקנו חושבים, עבירות מס הן ממש לא עניין פעוט ופשוט ולכן מאוד לא מומלץ להקל בכך ראש ובוודאי שלא מומלץ לבצע בזדון עבירות מיסוי, בטח לא מתוך תפיסה ש"יהיה בסדר". מדובר על עבירות פליליות, אשר במקרים החמורים יכולות בהחלט להגיע לעונשי מאסר, אישומים פליליים והטלת קנסות כבדים.

לעצמאיים יש מן הסתם יתרונות והטבות שונות מבחינת מעמד מול רשות המיסים ובכלל, אך לצד אלו מגיעות גם חובות ואחריות, בין היתר לגבי מיסוי ודיווח תקין. בגדול, עבירות מס של עצמאיים הן כל פעולה (או אי פעולה) אשר עוברת על חוקי ותקנות המס בישראל. זה יכול להיות לגבי דיווח על הכנסות, נכסים ופעילויות פיננסיות, דיווח שקרי, איחור בדיווח או בתשלום חבות מס, ניהול כושל או כוזב של ספרי חשבונות העסק, העלמת מס, סיוע להעלמת מס וכיוצא באלו.

עבירות מס של עצמאיים יכולות להיות עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ ובמקרים אחרים גם עבירות מכס ושאר בעיות ועבירות הנוגעות למערכת המיסוי המורכבת בישראל ולהתנהלות מול רשות המיסים, על מרכיביה השונים.

סוגי עבירות מס של עצמאים בישראל

כאשר מדובר על עבירות מס של עוסקים ונישומים, יש חלוקה לשתי קטגוריות עיקריות של סוגי עבירות, לפי מידת החומרה והמהות של העבירות.

  • עבירות מס טכניות: נחשבות קלות יותר, לרוב ללא כוונת זדון או כוונה להעלים מס מצד מבצע העבירה. לעיתים אפשר לפתור עבירות אלו בהסדרת המחדל ובדר"כ גם ניתן להמיר עבירות מס טכניות בתשלום קנס מנהלתי והסדרת המחדל וללא הליכים פליליים ומשפטיים.

 

  • עבירות מס מהותיות: עבירות המס החמורות יותר, אשר לרוב כוללות כוונת זדון פלילית להעלים או להתחמק מתשלום מס. למשל דרך חשבוניות פיקטיביות, דיווח כוזב לרשויות המס, העלמת הכנסות ונכסים וכן הלאה. עבירות מס מהותיות בהחלט יכולות לגרור הליכים פליליים של העמדה לדין, קנסות כבדים ואף עונשי מאסר בפועל.

 

כיצד נוהגים בתי המשפט ורשויות החוק לגבי עבירות מס עצמאים?

בשנים האחרונות, גם הגידול בכמות העסקים שנפתחו במשק הישראלי וגם גידול בהיקף עבירות המס של עצמאים, רשות המיסים והמדינה מקשיחות עמדות בניסיון להילחם בתופעה, זה מתבטא גם באכיפה מוגברת אף גם בענישה מחמירה בלא מעט מקרים. נציין כי הגברת האכיפה רלוונטית לכל סוגי עבירות המס, פשוטות וחמורות כאחד.

עונשים בחוק על עבירות מס של עצמאיים

החוק "היבש" מגדיר עונשים מקסימאליים, כאשר כמובן שכל מקרה נבחן לגופו – אך זהו פוטנציאל הענישה המוגדר לפי סוגי העבירות שהסברנו לגביהם:

  •  טכניות: עד עונש מאסר בפועל של שנה אחת, עם הרשעה פלילית. לחלופין יוטל כאמור קנס מנהלי וללא העמדה לדין.
  • מהותיות: עונשי מאסר בפועל של עד 5 שנים במקרים רגילים ועד 7 שנים במקרים חמורים. בנוסף במקרים רבים בית המשפט מטיל על מורשעים קנסות כספיים גבוהים.

האם יש הקלות על עבירות כאלו?

אמנם אמרנו שרשות המיסים והמדינה מפעילות כיום מדיניות של החמרה באכיפה וגם בענישה, אך בהסתכלות של כל מקרה לגופו, כן נשקלים פרמטרים ושיקולים שונים, אשר לא אחת יכולים להוביל – עם ייצוג משפטי מתאים – להקלה בענישה גם במקרים כאלו.

כך שיכולות להיות נסיבות מקלות, אותן תציג עו"ד מיסים המייצגת את העצמאים מול רשות המיסים או אף מול בית המשפט, אשר יובילו להקלה בענישה, למשל הטלת קנס במקום הרשעה פלילית ועונש מאסר.

 

עצמאים וביצעתם עבירות מס? אתם חייבים לידכם עורכת דין מיסים

בהמשך ישיר לסעיף הקודם שבו דיברנו על הקלות בענישה במקרים של עבירות מס מסוג זה, נדגיש עד כמה חשוב לקבל ייצוג וליווי משפטי מעו"ד מיסים במקרים אלו. אין קשר האם ההתנהלות מבחינת חשבונאות ודיווחי מס נעשית ע"י יועץ מס או רו"ח, במקרה של חשדות או אישומים בעבירות מס, קריטי לקבל ייצוג של עורכת דין המתמחה במיסוי, על מכלול היבטי התחום המורכב והרחב הזה.

הסתבכות לגבי עבירות מיסוי מחייבת מומחיות וידע ספציפיים, גם מקצועית-משפטית וגם מבחינת התנהלות אופטימאלית בכל שלב ומול כל הגורמים המעורבים. כך שבשלבים אלו רואה החשבון הוא שחקן חשוב, אך אינו רלוונטי לניהול המקרה מבחינה משפטית, חקירתית ופורמלית מול הגורמים השונים.

עו"ד מיסים שומרת על האינטרסים שלך במהלך חקירה והליכים משפטיים, מרכזת את כל פרטי המקרה, מתנהלת מול גורמי חקירה, אכיפה ותביעה, מאתרת נסיבות מקלות לעניין הקלה בעונש ועוד מכלול אדיר של משימות ונושאים.

לא משנה רמת ומידת התסבוכת שאליה נקלעתם כעצמאיים מול רשות המיסים בהקשר לעבירות מס, אל תישארו לבד מול האירוע המשמעותי הזה והצטיידו בהקדם בעו"ד מיסים לייצוג וליווי התיק שלכם באופן מלא ומותאם אישית.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן