הימצאות תחת חקירה מכל סוג שהוא היא מצב מאוד לא נעים להיות בו, בזה אין ספק. כמו כן מדובר על מצב בעל השלכות פוטנציאליות מהותיות במיוחד על חייו של אדם, בהווה ובעתיד. לכן, לייצוג משפטי בעת חקירות יש חשיבות אדירה ולעיתים קרובות מכרעת בשיפור מצבו של הנחקר והחשוד. ייצוג בחקירה כלכלית ו/או פלילית בהקשר לעבירות מס למיניהן, עבירות צווארון לבן, הלבנת הון וכיוצא באלו רצוי שיתחיל כמה שיותר מוקדם – כאשר החקירה הופכת גלויה לראשונה. אך הייצוג יכול גם להתחיל בשלבים מאוחרים יותר.

משרדנו בעל התמחות בדיני מיסים ומשפט פלילי וניסיון מעשי בייצוג מלא ומותאם אישית בהליכי חקירה, מעצרים, הגשת כתבי אישום וערעורים. 

שמירה על הזכויות והאינטרסים של הנחקר

מרכיב מהותי בייצוג משפטי בחקירה של עבירות מס הוא השמירה על זכויות הנחקר ועל האינטרסים שלו כלקוח משרד עורכי הדין. לחשודים ונחקרים זכויות מוגדרות בחוק וחשוב מאוד לשמרו על זכויות אלו. הליווי המשפטי הינו מעמיק ומקיף במיוחד ונוגע לשמירה על זכויות הנחקר מול גורמי חקירה של רשות המיסים, מול המשטרה ומול הפרקליטות.

זכויות הנחקר כוללות היבטים כמו הזכות לייצוג משפטי, הזכות שלא לענות לשאלות החוקרים – באופן כללי ו/או עד להגעת עורך הדין – דברים שאסור לעשותם לנחקר וכן הלאה עם הגדרות מאוד מפורטות.

שלבי החקירה

על פי רוב, חקירות של רשות המיסים וגורמי אכיפה נוספים תתחלנה במודל של חקירה סמויה. בשלב זה הנחקר אינו מודע לקיומה של חקירה ולכן גם לרוב לא נעזר בייצוג משפטי של עו"ד בהקשר לאותה חקירה. החקירה הופכת לגלויה ואז מומלץ שכמה שיותר מהר הנחקר יהיה מיוצג ע"י עורך דין. חשיפת החקירה יכולה להיעשות בצורה מסודרת ורשמית של הזמנה לחקירה, אך היא יכולה גם להיות באמצעים יותר אגרסיביים כמו הפתעת הנחקר במשרד או בבית.

בשלבים הראשונים של חקירות מיסוי וכלכלה, נערכים חיפושים פיזיים, מוחרמים מסמכים וקבצים דיגיטליים וכמו כן לרוב מוטלים על הנחקרים עיכובים שונים ואפילו תקופות מעצר קצובות. בהמשך התקדמות החקירה, יתכן וגורמי האכיפה יבקשו להשאיר את הנחקר במעצר ויתכן שהוא ישוחרר לביתו בערבות ו/או תחת מגבלות תנועה. בכל שלב חשוב מאוד להיעזר בשירותי עו"ד מיסים פלילי.

כלל אצבע חשוב ומהותי בהקשר של ייצוג בחקירה ע"י עורך דין הוא שמבחינת הנחקר, רצוי לא לומר דבר ולשמור על זכות השתיקה עד שעו"ד מתאים יצטרף לתהליך, יפקח על הכל ויספק ייעוץ וייצוג בהתאם לאינטרסים של הנחקר והאפשרויות החוקיות.

מעבר לכלל אצבע חשוב זה, ישנם עוד מגוון רחב של טיפים לנחקרים בחקירות כלכליות ופליליות, אך לאחר קבלת ייצוג משפטי של עו"ד מומחה למיסים כל הדברים יימסרו לנחקר והתהליך כולו יוכל להיות מנוהל בצורה יעילה וטובה יותר מבחינת אותו נחקר חשוד. תהליכי חקירה כוללים אינספור מניפולציות רגשיות ונפשיות על הנחקר, בעיקר נחקרים נורמטיביים ובלתי מנוסים במצבים כגון אלו. עוד דגש מדוע כה חשוב לחכות לעו"ד ולקבל ייצוג משפטי איכותי בחקירה.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן