תנועת הישראלים החוצה מישראל לחו"ל וחזרה ארצה רק הולכת ועולה בשנים האחרונות, מגמה שצפויה להמשיך להתחזק. כמו כן, היקף היבוא המסחרי לישראל גם הולך ועולה. בהתאם למציאות זו, נושא עבירות המכס גם מוצא את עצמו יותר על סדר היום המשפטי. עבירות מכס יכולות להיות מקרים יחסית פעוטים עם קנס בסופם כמו אי הצהרה על סיגריות או מוצרי אלקטרוניקה יקרים, אך הן יכולות גם להסתבך ולהגיע אפילו עד לכדי אישום פלילי ועונשי מאסר. ייצוג משפטי איכותי ומתאים למקרים של תיקי מכס יכול לסיים את העניין בצורה המהירה, היעילה והזולה ביותר.

משרד עו"ד קרן שקד מתמחה בתחום המיסים ובכלל זה ניהל בהצלחה מגוון תיקי עבירות מכס, בהיקפים קטנים וגדולים כאחד, במישור אזרחי ובמישור פלילי.

מכס בישראל

מכס הוא מס המוטל על יבוא של סחורות שונות אל מדינה, כאשר לעיתים מוטלים מכסים גם על ייצור סחורות.  בישראל קיימים מכסים ממשלתיים על סחורות שונות, למשל בתחומי החקלאות, וזאת כדי להגן על התעשייה והיצרנים המקומיים. בנוסף, קיימים המכסים עבור אנשים פרטיים היוצאים ונכנסים בנמלי התעופה והים של ישראל – קרי המסלול הירוק למי שאין לו מה להצהיר למכס והמסלול האדום למי שיש לו מה להצהיר. בהקשר לעבירות מכס כאן, הכוונה היא לרשויות המדינה בנקודות היציאה והכניסה לישראל ולא על מכסים ממשלתיים לשווקים ומוצרים ספציפיים.

רשויות המכס נועדו למנוע מצב בו אדם יכניס לישראל כסף או מוצרים מבלי לדווח על כך בהתאם לנהלים ומבלי למשל לשלם מיסוי מתאים בהתאם לנסיבות ולצורך.

עבירות מכס הנוגעות לכסף מזומן

היבט אחד של עבירות מכס הוא העבריות הנוגעות לכסף מזומן. לרוב ניתן לשמוע בתקשורת דיווחים צבעוניים בהקשר לעברייני מכס כאשר אלו בעיקר ידברו על ניסיונות להבריח מוצרים שונים לתוך ישראל. אך בפועל רבות מעבירת המכס המהותיות והגדולות ביותר לא נוגעות כלל למוצרים פיזיים אלא לסכומי כסף מזומן.

החוק הישראלי מגדיר כי מותר להוציא או להכניס אל ומגבולות ישראל עד מקסימום 100,000 שקל במזומן (בתוך זה גם צ'קים והמחאות נוסעים). כאשר רוצים להעביר מעל סכום זה בנמלי התעופה והים, חובה להצהיר על כך לרשויות המכס במקום. המכס במקרים אלו נועד למנוע מצבים של הברחת הון, הלבנת הון וכיוצא באלו. כמה נקודות חשובות לגבי עבירות מכס בכסף מזומן הן:

  • ניתן להחרים את כל סכום הכסף המדובר מיידית.
  • עבירות מזומן אלו נבחנות גם דרך הפריזמה של חוק איסור הלבנת הון, כאשר כך קובעים האם האישום יהיה פלילי אז מנהלי-אזרחי בלבד.
  • עבירת מכס פלילית ללא כוונת זדון להתחמק ממס עשויה לגרור קנס כספי גבוה או עד 6 חודשים במאסר.
  • עבירת מכס חמורה עם כוונת התחמקות מדיווח עשויה לגרור אפילו עונש מאסר של 10 שנים, במסגרת הגדרות החוק לאיסור הלבנת הון. או לחלופין מוטל על הנאשם קנס כספי משמעותי.

בתור משרד עורכי דין המתמחה בתיקי מיסוי, עבירות פליליות ועבירות מכס, אנו באים לכל מקרה במטרה לצמצם את היקף האישום ולסיים את ההליך בלא הליך משפטי-פלילי או בניהול הליך מנהלי בלבד והטלת עיצום כספי על הנאשם, ללא רישום פלילי או עונשי מאסר.

עבירות מכס הנוגעות לטובין

כמו שישנן הגדרות ברורות לגבי היקף המזומן שניתן להוציא מישראל ולהכניס לישראל מבלי לדווח למכס, כך גם ישנן הגדרות לגבי טובין – מוצרים וסחורות. כאן המגבלה כבר נמוכה יותר, כאשר חוזרים מחו"ל אפשר להכניס חזרה מבלי לדווח למכס טובן בערך של עד 200$. למרבה ההפתעה מגבלה זו רלוונטית גם אם המוצרים שנרכשו ושווים מעל 200$ נרכשו בחנויות הדיוטי פרי – חובה לדווח אך לא בטוח שייגבה מס נוסף.

זהו ההיקף הגדול ביותר מבחינה כמותית של עבירות מכס, עם עשרות אלפי ישראלים הנתפסים מדי שנה ככאלו שהיו אמורים לעבור במסלול האדום ולהצהיר למכס אך במקום זאת התחמקו מדיווח ועברו במסלול הירוק.

כאשר מדווחים למכס על הכנסת מוצרים בשווי של מעל 200$, המקרה נבחן לגופו ובהתאם למהות המוצרים וההגדרות, לעיתים יגבו מהאדם תוספת מס – למשל מע"מ, מס קנייה ולעיתים תשלומי מכס מיוחדים (בדומה להגדרות המיסוי והמכס של יבוא אישי דרך חבילות בדואר).

מבחינת ענישה, חשוב להבין כי עבירות מכס – גם בגין טובין – נחשבות עבירות פליליות. מקרים קטנים מבחינת היקפי הסכומים וכאשר מדובר על הפרה ראשונה של הוראות המכס, יסתיימו לרוב בהטלת קנס, של למשל 100% מערך המס שאמור היה להיגבות. במקרים חמורים יותר, ניתן אף לגזור עונש מאסר של עד 3 שנים עקב עבירת מכס וכמו כן להטיל קנס כבד יותר.

 

הסתבכות בתיק עבירות מכס היא עניין לא נעים כלל, שגם עשוי להסתיים בצורה מאוד לא טובה עבורכם. אתם חייבים ייצוג משפטי ממומחים לתחום. התקשרו עכשיו לעו"ד קרן שקד – 054-4646-466

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן