אלמנט פיקטיבי הוא אלמנט "מומצא", מזוייף, שלא באמת קיים או שלא קיים כפי שגורם כלשהו מתאר אותו. בהקשר לעבירות מס, אלמנטים מומצאים או בלתי מדויקים הם מקור לצרות גדולות ולעבירות מס היכולות אף להוביל לעונשי מאסר בפועל. בהקשר זה, אחד המונחים הנפוצים ביותר בעבירות מס הוא חשבוניות פיקטיביות, ועל כך נסביר כעת מבחינת סוגי חשבוניות פיקטיביות, משמעויות פוטנציאליות וההיבט המשפטי במקרים אלו.

מה זה בכלל חשבונית פיקטיבית?

חשבונית פיקטיבית כשמה כן היא, חשבונית מזוייפת המופקת למרות שהסכומים והעסקאות בה אינן תואמות למציאות. חשבוניות פיקטיביות מופקות במטרה להפחית את חבות המס למול רשות המיסים, על ידי הגדלת ההוצאות – למשל הגדלת הוצאות המע"מ ו/או הגדלת ההוצאות המוכרות לצרכי מס כדי להפחית את תשלום המס של נישום. יש כמה סוגים של חשבוניות פיקטיביות שניתן לייצר, מיד נפרט לגבי כל אחד מהסוגים.

למה זה לא חוקי?

חוקי המס בישראל מחייבים להפיק חשבונית מס בגין כל עסקה כספית המבוצעת בין צדדים, כולל אפילו עסקאות בהן מוחלפים מוצרים או שירותים ביו שני צדדים (עסקת ברטר). חשבוניות מס של תקבולים שעסק מציג לרשות המיסים משמשות לחישוב גובה ההכנסות של אותו עסק, כאשר חשבוניות מס של תשלומים (הוצאות) משמשות לחישוב הרווח וחבות המס של אותו עסק.

חשבוניות פיקטיביות נועדו להגדיל את ההוצאות ובכך לייצר מצב של חבות מס מופחתת. זה כמובן לא חוקי ומדובר על עבירה פלילית לכל דבר. הפקת חשבונית פיקטיבית היא העלמת מס והתחמקות ממס, עבירות שמדינת ישראל כיום רואה בחומרה רבה מבחינת רף הענישה.

סוגי חשבוניות פיקטיביות

  • חשבונית ללא עסקה כלל: החשבונית הפיקטיבית ה"רגילה" היא חשבונית המופקת כאשר בפועל לא התבצעה כלל עסקה בין הצדדים. חשבונית זו מיועדת רק להגדיל את ההוצאות של העסק בצורה מלאכותית ובכך לצמצם את חבות המס שלו. חשבונית פיקטיבית כזו יכולה להיות מופקת על שם עסק אמיתי, על שם חברת קש כלשהי וכיוצא באלו מבחינת אפשרויות.
  • חשבונית פיקטיבית מבחינת הרשומים עליה: זהו סוג פחות נפוץ אך בהחלט קיים של חשבוניות פיקטיביות. החשבונית מייצגת עסקה אמיתית שבוצעה מבחינת הסכומים, אך ספק השירות/המוצר הרשום בחשבונית אינו זה שבפועל היה מעורב בעסקה. כך למשל מי שקיבל את החשבונית יכול לנכות את המע"מ שלה, בעוד שמי שרשום כמנפיק החשבונית לא משלם בפועל את המע"מ.
  • ניפוח חשבוניות בצורה פיקטיבית: חשבונית מס על עסקה אמיתית בין שני צדדים שאכן היו מעורבים, אך עם סכומים גבוהים לעומת מה ששולם בפועל.

עונשים פוטנציאליים

המדינה רואה בחומרה רבה עבירות מס פליליות, כאשר הפקת חשבוניות פיקטיביות (מזוייפות) נמנית על שורת עבירות חמורות אלו. העונש במקרים אלו בהחלט יכול להיות עונש מאסר בפועל מבחינת הגדרות החוק ומקרים אחרים מהעבר. כמו כן, ניתן להגיע גם לענישה הכוללת הטלת קנסות גבוהים ועונשי מאסר על תנאי לעברייני המס.

חשוב לציין כי ייצוג משפטי מושכל ונכון יכול להשיג המרה של ההליך הפלילי ושל עונש המאסר בתשלום כופר, הסדרת מחדלי המס וללא רישום פלילי.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן