בסוף שנת 2017 הודיעה רשות המיסים כי היא משיקה מחדש את הליך גילוי מרצון, הליך מנהלתי המאפשר לתושבי ישראל לדווח על הכנסות, כספים ונכסים המוחזקים בחו"ל או בארץ ואינם מדווחים לרשות המיסים כנדרש (בישראל שיטת מיסוי פרסונאלית ולא גיאוגרפית!). נוהל גילוי מרצון הושק לשנתיים, עד סוף 2019. במסגרת נוהל גילוי מרצון, קיים מסלול המאפשר לתקשר עם רשות המיסים באופן אנונימי במסגרת התהליך של דיווח על הכנסות ותשלום מס אמת. דיווח אנונימי הוא יתרון משמעותי לתהליך שהוא בבסיסו חיובי ומציע יתרונות לתושבי ישראל הרוצים להימנע מהליכים פליליים בגין עבירות מס, קנסות ואף עונשי מאסר בפועל.

עו"ד קרן שקד הינה מומחית בליווי מלא של לקוחות פרטיים בהליכי גילוי מרצון, כולל דיווח באנונימיות. נסביר כאן את משמעות המסלול האנונימי ולמי הוא מתאים. לא נעמיק בנוהל גילוי מרצון באופן כללי אלא נתמקד בדיווח האנונימי המתאפשר במסגרתו.

מה הוא המסלול האנונימי של נוהל גילוי מרצון?

ההליך האנונימי במסגרת נוהל גילוי מרצון מיועד למי שרוצה לברר באופן אנונימי לחלוטין מול רשות המיסים האם וכמה מס יהיה עליו לשלם בגין הכנסות ונכסים בלתי מדווחים, בישראל ובחו"ל. ההליך של דיווח באנונימיות מייצר מצב בו הנישום יכול לברר האם באופן עקרוני רשות המיסים תאשר את בקשת הגילוי מרצון שלו ובעיקר כמה מס יהיה עליו לשלם במסגרת החוב שידווח ויחושב.

הדיווח האנונימי נועד לקדם כמה שיותר אנשים להיכנס להליך גילוי מרצון ולבטל במידה רבה את החשש "להיתפס" על ידי רשות המיסים ולשלם מס גבוה מאוד או גרוע מכך להיכנס להליכים פליליים. נדגיש כי אישרו בקשת גילוי מרצון מסדירה את תשלום מס האמת ומבטלת לחלוטין הליך פלילי או מנהלתי פוטנציאלי בגין אי הדיווח או העלמת המס שהוסדרה.

במסגרת המסלול של דיווח באנונימיות בגילוי מרצון, הנישום מעביר לרשות המיסים באמצעות מייצג – עו"ד מיסים למשל – נתונים לגבי הכנסות בלתי מדווחות, מבלי לציין כלל את זהות בעל ההכנסות. רק לאחר קבלת אישור עקרוני להליך הגילוי מרצון והודעה לגבי סכום המס שיש לשלם, זהות הנישום נחשפת, הסכם הגילוי מרצון נחתם ומס האמת משולם.

חשוב להדגיש ולהבין: עם השקתו מחדש של נוהל גילוי מרצון, רשות המיסים הגדירה כי המסלול של דיווח באנונימיות יהיה תקף רק עד לסוף שנת 2018. כך שבהחלט קיים מרכיב של לחץ זמן בהקשר לכך ורצוי מאוד להיכנס לתהליך בהקדם ועם הליווי המקצועי המדויק ביותר.

למי מתאים המסלול האנונימי?

ראשית כל הגשת בקשת גילוי מרצון צריכה להיעשות, עפ"י רשות המיסים, בכנות ובתום לב. הגשת הבקשה מתאימה לכל מי שהעלים הכנסות החייבות במיסים – מס הכנסה, מע"מ, מס קנייה, מיסי מקרקעין, מכס וכיוצא באלו. המסלול פתוח לכל אזרח ישראלי הנחשב תושב ישראל וממוסה בה, נישומים פרטיים ועסקיים.

המסלול האנונימי וגם כל נוהל גילוי מרצון אינו אפשרי או זמין למי שכבר קיימים לגביו הליכי חקירה או בדיקה או מידע לגבי העלמות מס מבחינת רשות המיסים. כמו כן מי שהמידע אודות העלמות המס שלו התפרסם כבר מנוע מהגשת בקשה וכמובן מי שההכנסות הבלתי מדווחות שלו מגיעות מפעילויות לא חוקיות.

לסיכום…

הליך גילוי מרצון הוא הזדמנות טובה וחיובית מאוד לסגור מקרי העלמת מס ולהימנע מהליכים פליליים מורכבים וכואבים. המסלול האנונימי מהווה אפילו שיפור של ההליך הרגיל ומאפשר לכם להיכנס לתהליך בראש שקט ועם מינימום של חשש מהפללה עצמית. יש חשיבות אדירה לליווי מקצועי ומשפטי מדויק ואיכותי כדי שהתהליך יצליח.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן