ארגון האינטרפול הוא ארגון שעבור אנשים רבים מעלה אסוציאציות של סרטי אקשן, עם מרדפים בינלאומיים אחר נמלטים ושוטרים בכל העולם, ואכן זו חלק ממהות הארגון, רק לרוב בלי הדרמה שאנחנו רואים בסרטים. האינטרפול הוא הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי, מודל המשמש בפועל כמעין משטרה בינלאומית ומכאן גם מקור שמו המקוצר של הארגון באנגלית (International Police). הארגון מסייע למשטרות בכל רחבי העולם במגוון נושאים והיבטים, בעיקר במודיעין והעברת מידע לגבי עבריינים וחשודים לגופי משטרה שונים. 

מהות תפקידו של ארגון האינטרפול

ראשית כל, אינטרפול אינו ארגון אכיפה למרות שמו בתור המשטרה הבינלאומית. למעשה רוב עבודת הארגון היא איסוף, ארגון והעברת מודיעין בין גופי משטרה ואכיפה בכל רחבי העולם, בהקשר לפעילות עבריינית מגוונת. בארגון חברות 194 מדינות (רוב מוחלט של מדינות העולם), עובדים בו כ-800 עובדים ומטה הארגון יושב בעיר ליון שבצרפת. בכל מדינה חברה, אינטרפול מפעיל מרכז מקומי לתיאום וקישור בין הארגון לבין כוחות המשטרה והביטחון המקומיים. כמו כן, הארגון מפעיל רשת תקשורת ייעודית ומיוחדת לתקשורת של גורמי משטרה, חקירה ואכיפה מכל העולם אלו עם אלו, ליצירת קשר והעברת מידע.

במהותו, האינטרפול הוא כאמור ארגון מודיעין משטרתי, על מכלול ההיבטים שזה כולל, כאשר המטרה היא למנוע ולצמצם פשיעה וגם לסייע לגופי משטרה ואכיפה לאתר פושעים הפועלים באופן גלובלי. כך למשל אם מדינת ישראל מחפשת חשוד בביצוע פשע כלשהו ואותו חשוד נמלט מהארץ, המערכת המקיפה והרחבה של אינטרפול תסייע למדינה לאתר את החשוד, לעצור אותו ולהחזיר אותו לישראל לצורך העמדה לדין, חקירה וכיוצא באלו – זאת למשל דרך המודל הנפוץ של צווי מעצר בינלאומיים (נקראים גם הודעות אדומות). 

מבחינת מודל הפעילות של אינטרפול, הוא כולל כמה מעגלים: ניתוח פשיעה, פרויקטים מיוחדים, חדשנות משטרתית, הכשרות ושיפור יכולות משטרתיות, פעילויות תיאום וקישור, תמיכה בחקירות נמלטים וחשודים ברמה גלובלית, ניהול מידע משטרתי ברמה הגלובלית, תמיכה פורנזית לגופי משטרה בעולם. כל המעגלים הללו מספקים שירותים, נתונים ומודיעין לשלוש חטיבות מניעת פשיעה – חטיבת פשיעה מאורגנת ופשיעה פלילית "כללית", חטיבת מניעת טרור וחטיבת פשיעת סייבר. 

שירותי עו"ד בהקשר לפעילות האינטרפול

פעילות האינטרפול יכולה להביא לכך שאנשים העוברים ממדינה אחת למדינה אחרת ייעצרו בשדה התעופה, בבית המלון שלהם וכיוצא באלו, בגלל קיומו של צו מעצר בינלאומי נגדם מטעם אינטרפול (בין אם צו גלוי ובין אם צו חסוי). בהקשר ישיר לכך וגם בהקשרים אחרים לפעילות האינטרפול כנגד או לגבי אנשים, לא אחת נדרשת מעורבות של גורם משפטי-מקצועי לטיפול בעניין. 

מכיוון שמדובר על ארגון בינלאומי גדול ומורכב, שפעילותו אינה תמיד שקופה או ברורה לחלוטין (למרות שזה מה שמצופה מארגון בסדר הגודל הזה ועם הגדרת תפקיד שכזו), קריטי להיעזר בעו"ד עם מומחיות אמיתית ומוכחת במשפט פלילי בינלאומי ובהתנהלות אפקטיבית מול האינטרפול וגופי משטרה זרים, כמו גם מול המשטרה בישראל. 

בהקשר ישיר לאינטרפול, שירותי עורכת דין אינטרפול כמו שמשרד עו"ד קרן שקד מספק כוללים למשל:

  • בירור מקדים לגבי קיומו של צו מעצר בינלאומי, גלוי או חסוי, מטעם האינטרפול ובהתאם לצורך ולמקרה ביצוע פעולות משפטיות לביטול הצו כדי שהאדם יוכל לצאת מהמדינה או לשוב אליה. 
  • הליכים לביטול צווי מעצר בינלאומיים כנגד חשודים ואנשים – לא אחת קורה שיש מול אדם צו מעצר בינלאומי על אף שמבחינת מדינת ישראל אותו אדם לא ביצע כל עבירה (דוגמא יחסית נפוצה היא צווי מעצר בינלאומיים המונפקים מטעם רוסיה). 
  • הליכים משפטיים רשמיים לצורך ביטול הודעות שונות של האינטרפול לגבי אדם מסוים – גם צווי מעצר וגם הודעות אחרות.
  • ייצוג של ישראלים אשר נקלעו לתסבוכות שונות מול אינטרפול בעת שהותם בחו"ל.
  • קידום הליכי שחרור ממעצר בחו"ל.
  • ייצוג משפטי לגבי מקרי הסגרה: ביטול הסגרה מישראל לחו"ל, קידום הסגרה מחו"ל לישראל, שחרור מעצר בזמן הליכי הסגרה וכו'. 

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן