מרבית העולם שלנו מורכב למעשה מימים ואוקיאנוסים, לכן זה אך הגיוני ומתבקש שיהיה תחום משפטי ספציפי ומיוחד לשטח הים הנרחב ברחבי העולם, זהו המשפט הימי. למעט גבולות מוגדרים של מים טריטוריאליים ומים מסחריים, רובו של שטח הים בעולם אינו שייך למדינה כזו או אחרת, לכן החוקים של מדינה כזו או אחרת אינם יכולים לחול בו, כאן נכנסים לתמונה דיני משפט ימי – המשתייכים רשמית לתחום המשפט הבינלאומי הפרטי.

מה זה משפט ימי?

המשפט הימי נוגע לכללים ונהלי התנהגות בתחום פעילות ימאית. נושא משפטי זה נוגע לאינטראקציות והיבטים שונים בין גורמים פרטיים המעורבים בצורה כזו או אחרת בהפעלת כלי שיט. קרי, המשפט הימי שקיים היום ואשר התפתח לאורך מאות שנים נוגע בעיקר להיבטים של מסחר ימי בין גורמים שונים.

חשוב מאוד לעשות הבחנה והבדלה בין משפט ימי לבין חוקי ים בינלאומיים. המשפט הימי נוגע כאמור בעיקר למסחר ימי ולמערכות יחסים בין גורמי ימאות וספנות פרטיים. חוקי ים לעומת זאת הם אלו הנוגעים לזכויות של מדינות על שטחים ימיים, למשל קידוחי גז ונפט בים, גבולות מים טריטוריאליים, זכויות מעבר וכן הלאה.

חוקי המשפט הימי נוגעים למסחר ימי בעיקר, תחום קריטי לכלכלה העולמית כבר מאות שנים וביתר שאת בימינו אנו. בגלל הנגיעה של תחום משפטי זה לעולם הספנות והמסחר הימי, הרבה מהחוקים בו מתבססים למעשה על חוקי ימאות בריטיים, שחלקם עתיקים מאוד ביסודם ובמקורם.

משפטי ימי בישראל

ישראל היא חלק מהמערכת הבינלאומית ולכן המשפט הימי הבינלאומי חל גם על כלי שיט וגורמים ישראליים כמובן. לצד החוקים המתאימים בישראל, תיקים רבים מערבים נגיעה ישירה לדיני משפט ימי בינלאומי. בית המשפט לימאות בישראל מוגדר כבית המשפט המחוזי בחיפה, כאשר תיקים רלוונטיים הנידונים בבית המשפט לימאות כוללים מהלך עניינים שונה מזה המקובל למשל בסדר הדין האזרחי.

מעורבות עו"ד מומחה למשפט ימי

כאמור, משפט ימי הוא תחום משפטי נפרד וחלק מהמשפט הבינלאומי הפרטי. לכן באופן הגיוני במקרים משפטיים רלוונטיים, חשוב מאוד להיעזר רק בשירותי עו"ד בעל התמחות מתאימה בתחום זה. קביעה זו נכונה הן כאשר התיק כולל מעורבות של גורמי ימאות ומסחר ישראלים בלבד וקל וחומר כאשר מדובר על מעורבות עם גורמים פרטיים-מסחריים מחו"ל. להלן כמה דוגמאות רלוונטיות לתיקי משפט ימי בהן משרד עו"ד קרן שקד עוסק ומעניק ייצוג ללקוחות:

 • תאונות ימיות בין כלי שיט
 • היבטי מיסוי במסחר ימי ובינלאומי, מול גורמים בחו"ל ומול רשויות המס בישראל
 • תיקים הנוגעים לנזקים לכלי שיט או בעיות אחרות הקשורות לכלי שיט
 • מקרי נזיקין שאירעו בים
 • חוזים והסכמים לרכישת כלי שיט חדשים, כמו גם להחכרה, השכרה ומכירה של כלי שיט
 • היבטי מימון של כלי שיט ואלמנטים שונים של מסחר ימי
 • נושאים משפטיים לגבי ביטוח כלי שיט
 • זיהום הים ע"י כלי שיט
 • עצירה או עיכוב חריגים של אוניות מלהיכנס לנמל

גורמים מסחריים אשר נדרשים מעת לעת לקבלת שירותי עו"ד משפט ימי  כוללים למשל יבואנים, יצואנים, חברות סחר ימי, גופים פיננסיים עם עסקים בתחום הימאות, ימאים שנתבעו או שרוצים לתבוע גוף רלוונטי כלשהו, נמלים, יצרני כלי שיט, חברות להחכרה או השכרה של כלי שיט.

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

  דילוג לתוכן