בעיתונות ובמדיה הכלכלית והטכנולוגית, מהלכים של גיוס הון לעסקים וסטארטאפים לא אחת נראים כמו משהו פשוט, עם משקיעים "שפשוט" עומדים בתור כדי להשקיע במיזמים חדשים. אך המציאות, כמובן, מורכבת הרבה יותר ובמקרים רבים מאוד גם הרעיונות החדשניים והטובים ביותר, היזמים המוצלחים ביותר ואפילו מוצרים או שירותים עם הוכחת היתכנות – צריכים להיעזר בשירותי תיווך לגיוסי הון. היום נסביר על המהות והחשיבות של הסכם תיווך גיוסי הון.

הסכמי תיווך גיוסי הון, הסכם תיווך השקעה, הסכמי פיינדרים – כולם מונחים שונים המתארים את אותו השירות והתהליך, עליו בדיוק נסביר פה היום. אם אתם יזמים המחפשים מתווך גיוס השקעות כדי לייעל ולקצר את תהליך גיוס המשקיעים שלכם ואם אתם מתווכי השקעה המחפשים גורם מקצועי שיכין עבורכם הסכם תיווך השקעה, משרד הבוטיק של עורכת הדין קרן שקד מציע מכלול שירותים מותאמים אישית בהקשר להסכמי תיווך גיוסי הון והסכמי פיינדרים. 

 

פיינדרים – מתווכים המומחים באיתור משקיעים לגיוסי הון

 

סטארטאפים, מיזמים עסקיים חדשים או מהלכי התרחבות משמעותיים של עסקים קיימים, זקוקים לא אחת ובשלב כלשהו למימון פיננסי כדי לצמוח ולהגדיל ו/או להזניק את הפעילות. במקרים רבים מאוד – במיוחד בתחומי טכנולוגיה אך לא רק – גיוס ההון הזה יבוצע באמצעות משקיעים חיצוניים ולא דך אפיקי מימון בנקאיים למשל. המשמעות היא שכל משקיע חיצוני, מזרים כספים למיזם בתמורה לאחוזי בעלות עליו, בהתאם לשווי ולהיקף ההשקעה, כאשר לעיתים יש תנאים נוספים להשקעה. 

אך איך מגיעים לאותם משקיעים? איך מנהלים את התהליך באופן נכון, חכם ויעיל כך שהמשקיעים באמת יתאימו למיזם העסקי המסוים וליזמים העומדים מאחוריו? ובכן, כאן נכנסים לתמונה מתווכים עסקיים המתמחים בחיבור משקיעים למיזמים, גיוסי הון ובאופן כללי תיווך בתהליכי השקעה עסקיים. מכיוון שמתווכים אלו מוצאים משקיעים ומיזמים ומחברים ביניהם, שם נוסף שיש להם הוא פיינדרים (Finders), לכן הסכם תיווך גיוסי הון נקרא גם הסכם פיינדר.

תמיד יש לעבוד לפי הסכם תווך השקעה ולצאת לדרך משותפת רק לאחר חתימה על הסכם מוסדר ומלא שכזה, זאת כדי להסדיר את ההתקשרות, את תנאי התשלום למתווך ולמנוע בעיות, חיכוכים וסיבוכים משפטיים-פיננסיים עתידיים. 

 

מהותו ותפקידו של הסכם תיווך גיוס הון

 

ההחלטה להיעזר בשירותי מתווך גיוס השקעות או פיינדר היא בהחלט החלטה מושכלת ואפקטיבית במקרים רבים מאוד, החלטה שיכולה לחבר מיזמים עם משקיעים איכותיים ומתאימים וגם לקצר ולייעל את התהליך כולו. אך כאמור, אין להתפשר על חתימה על הסכם פיינדרים מוסדר ורשמי. 

מהותו של הסכם תיווך השקעה שכזה היא הסדרת כל ההתקשרות בהקשר לתהליך גיוס ההון והתיווך בין הצדדים, בעיקר מודל התשלום למתווך, סוג והיקף השירותים הניתנים ושאר אלמנטים שעשויים להיות קריטיים. בגיוסי הון רבים, הסכומים יכולים להיות גבוהים מאוד וגם נושא הבעלות על החברה וזהות המשקיעים הוא בהחלט משמעותי ביותר, לכן חובה להסדיר את העבודה עם הפיינדר באופן מלא, איכותי ותקף משפטית. הסכם תיווך גיוסי הון מאפשר לכל הצדדים לדעת איך ועם מה יוצאים לדרך, כיצד משלמים על שירותי תיווך מוצלחים, מה גובה עמלת התיווך, מה נחשבת הצלחה ומה לא, אילו משקיעים ניתן להשיג למיזם וכן הלאה. זה בתורו מונע חיכוכים, אי הבנות, תביעות ושאר נזקים פוטנציאליים למי מהצדדים. 

 

עו"ד להכנה וחתימה על הסכם תיווך גיוס הון

 

מכיוון שמדובר על נושא משפטי ופיננסי רחב, תלוי מקרה ועם מקרים ותגובות רחבים במיוחד, חשוב מאוד לא להכין הסכם תיווך כללי ופשטני ששני הצדדים כותבים וחותמים עליו, אלא להיעזר בשירותי עו"ד חוזים עם התמחות בתחום הספציפי והנישתי של גיוסי הון והסכמי פיינדרים. עו"ד להסכמי תיווך השקעה תכיר את התחום, תדע להכניס בהסכם סעיפים פרטניים ורלוונטיים למקרה המסוים ולהגן על האינטרסים שלכם באופן אופטימאלי תוך תמיכה ביעילות והצלחת תהליך גיוס ההון והמשקיעים. 

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן