מע"מ הוא אחד המיסים המרכזיים במדינת ישראל, מס עקיף המתווסף על כמעט כל עסקת תשלום. בהיותו מס מרכזי כל כך, במיוחד מס שעסקים רבים זכאים להתקזז עליו מול רשות המיסים, התחום של עבירות מע"מ הינו נפוץ יחסית. עבירות מס ערך מוסף נחלקות לשני סוגים עיקריים מבחינת רמת החומרה והענישה הפוטנציאלית, כאשר כמובן שבכל מקרה אין להקל ראש בעבירות אלו מבחינת התוצאות עבור אלו שהורשעו בהן.

הגדרת מס ערך מוסף

המע"מ הוא המס העקיף המרכזי בישראל. בפועל, כמעט בכל עסקה בה צד אחד משלם לצד אחר, נכלל בסכום הכולל גם מס הערך המוסף, אשר נכון ל-2018 עומד על 17%. עבור צרכנים פרטיים, המע"מ הוא פשוט חלק אינטגראלי מהמחיר ואין לו ממש משמעות מבחינת תמחור.

אך עבור עסקים מדובר על מס מהותי הנוגע להתנהלות חשבונאית ומול רשויות המס, זאת כי עסק הרשאי לעשות כך מזדכה על המע"מ מול המדינה. קרי, עסק מעביר למדינה את ההפרש בין המע"מ שגבה מלקוחות ובין המע"מ ששילם בעצמו על עסקאות (במידה וההפרש הוא לטובת המע"מ שנגבה, במקרה ההפוך העסק זכאי להחזר מע"מ מהמדינה). מכאן קל להבין את המניע של חברות ועוסקים מורשים לבצע עבירות מע"מ כדי להשפיע על ההוצאות שלהם ועל חבות המס הכוללת.

סוגי עבירות במסגרת חוק המע"מ

החוק בישראל מגדיר שני סוגים של עבירות מע"מ, כאשר להגדרת סוג העבירה בה אתם מואשמים יש השפעה מהותית על התוצאות הפוטנציאליות של ההליך המשפטי נגדכם.

  • עבירות מע"מ טכניות: אלו העבירות הנחשבות פחת חמורות מבחינת הכוונה שלהן, ההשפעה שלהן וגם מבחינת העונשים הפוטנציאליים. עבירות אלו כוללות מקרים בהם הנישום פעל בניגוד להוראות הטכניות של מס ערך מוסף, אך בלא כוונה פלילית או זדון בעשותו כך. עבירות טכניות נחשבות עבירות מס פליליות, אך מהותן אינה העלמת מס אלא התנהלות שגויה ולקויה. בתוך עבירות אלו נמצא מקרים כגון איחור בהגשת דיווח למע"מ, ניהול לא תקין של פנקסים חשבונאיים או היעדר ניהול פנקסים, ליקויים ברישום תקבולים, אי הנפקת חשבונית מס, מתן מידע לא מלא ללא הסברים וכו'.

הגדרות החוק מאפשרות להטיל בגין עבירת מע"מ טכנית עונש מאסר בפועל של עד שנה. העונש עצמו נקבע לפי הנסיבות של המקרה הפרטני, כך למשל אם הבעיה תוקנה והוסרה יתכן ולא יוטל עונש מאסר אלא קנס מנהלי ולעיתים גם מאסר על תנאי.

  • עבירות מע"מ מהותיות: זהו כבר הסוג החמור יותר של עבירות המע"מ, הן מבחינת כוונה והשפעה והן מבחינת ענישה. בעבירות אלו החוק מגדיר שהייתה לנישום כוונה פלילית, בעיקר בהקשר של התחמקות מתשלום מס אמת. מקרים אלו כוללים למשל מתן מידע כוזב, הסתרה של מידע, הפקת חשבוניות מס פיקטיביות, דיווח על הוצאות פרטיות כעסקיות כדי להקטין את חבות המע"מ, ניכוי מע"מ בלי מסמך מאמת, שינוי של פנקסי חשבונות וכו'.

מבחינת ענישה פוטנציאלית על עבירות מע"מ מהותיות, החוק מאפשר הטלת עונש מאסר בפועל של עד 5 שנים בנסיבות רגילות ועד 7 שנים בנסיבות חמורות ומיוחדות. כמו כן, בעבירות אלו לרוב יוטל על הנאשם המורשע קנס כספי כבד.

חשיבות הייצוג המשפטי המקצועי בתיקי עבירות מע"מ

בין אם אתם רק בשלבים הראשונים של חקירת מע"מ גלויה נגדכם ובין אם אתם כבר נמצאים בשיא החקירה או שכבר הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירות מע"מ, לייצוג המשפטי המקצועי והאיכותי ביותר יש חשיבות מכרעת בתוצאות התיק. כפי שניתן להבין מההסבר אודות סוגי עבירות מע"מ, חלק מהותי מהגדרה של עבירה כטכנית ולא מהותית – אפשרות עדיפה מבחינת ענישה והשלכות – הוא הוכחת כוונת הזדון של הנאשם. לצורך שיפור סיכויי ההצלחה של הפרכת טענות הזדון ואף הגעה לביטול אישום פלילי וסיום הפרשה בקנס בלבד, יש צורך בייצוג משפטי ראוי.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן