במובנים רבים, רואה החשבון של העסק שלכם הוא כמו הרופא האישי שלכם, הכל חשוף לפניו וזוהי אחריותו לדאוג להתריע על בעיות וסיכונים ולפקח במבט על בוחן שהעסק מתנהל נכון פיננסית וחשבונאית, מבחינת דיווח ומבחינת מיסוי. לכן חשוב מאוד לעבוד עם רו"ח מקצועי ואמין ללא פשרות  כי אתם צריכים תמיד לזכור שרואה החשבון הוא "סוג של" שותף בעסק שלכם והלכה למעשה יש לו המון כוח בידיים המקצועיות שלו.

ניתן כמה טיפים להתנהלות נכונה מול רואה חשבון של העסק וגם מה עליכם לעשות במקרה של חשד לאי סדרים בעבודתו או אפילו למעילות כספיות ומהלכים של רו"ח שמשמעותם עבירות מס – כי בהחלט היו מקרים מעולם!

נציין מראש כי משרד עו"ד קרן שקד מתמחה במיסוי ולמשרד ניסיון מעשי בליווי וייצוג עסקים בתיקים בהם רואה החשבון העסקי ביצע עבירות ומעל באמון לקוחותיו – כאשר בתיקים אלו כל מקרה מלווה באופן צמוד עם רואה חשבון מטעם המשרד.

ודאו שאתם מתנהלים נכון מול רואה החשבון

כאמור, רואה החשבון של העסק חשוף לכל הנתונים הפיננסיים שלכם והוא הגורם המפקח וגם המדווח לגבי פעילותכם העסקית. הוא עוסק בשוטף בהתנהלות הפיננסית של העסק שלכם, בניהול החשבונאי שלכם וכמובן שגם בדיווחים השוטפים והתקופתיים לגורמים השונים הרשות המיסים. לא אחת רואי חשבון גם עוסקים בהיבטים כלכליים-פיננסיים נוספים עבור לקוחותיהם, כולל סיוע בהשגת מימון ואשראי, ניהול משכורות, תכנוני מס וכיוצא באלו – לכן אנו אומרים שרו"ח הוא כמו שותף עסקי שלכם במובן מסוים.

בדיוק בגלל שעסק שוכר את שירותיו של רואה חשבון כדי שגורם מקצועי ילווה אותו פיננסית, חשבונאית וכלכלית וכדי שמישהו מקצועי יטפל בכל היבטי הדיווח לרשות המיסים והתשלומים הרלוונטיים למע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי וכן הלאה, זה כה קריטי שיהיה אמון מלא ושירות חסר פשרות לטובת הלקוח (שזה אתם!).

כך למשל רואה החשבון העסקי שלכם אוסף את הנתונים התקופתיים ומדווח לרשויות המס בהתאם, כולל לרוב העברת התשלום המתאים, משרד ראיית החשבון אוסף את החומרים הפיננסיים והחשבונאיים שלכם באופן תדיר ומתאים למקרה הספציפי שלכם כיד להכין ולהגיש את הדו"ח השנתי, הוא מכין ומבקר את הדו"חות השנתיים של העסק (במקרה של חברה בע"מ למשל) ואחראי בפועל על מגוון משימות ונושאים פיננסיים-עסקיים. אתם כלקוח וכעסק חייבים לוודא מראש וגם באופן שוטף כי רואה החשבון מבצע את תפקידו כהלכה, אוסף את החומרים הדרושים, מדווח דיווחים מלאים לרשויות המס וגם מעביר את התשלומים המתאימים לאותם דיווחים.

לכן אפילו אם משרד ראיית החשבון משלם את תשלומי המס שלכם באמצעות צ'קים שלכם ובכל אמצעי תשלום אחר, רצוי לבדוק שהסכומים מסתדרים ומתאימים לנתונים הנוספים שיש לכם.

כדוגמא לחשיבות של נושא האמינות והשקיפות של רואה חשבון לעסק, נביא למשל מקרה של רו"ח שמעל בכספי לקוחותיו ובנוסף ביצע "על הדרך" שורה של עבירות מס.

אותו רו"ח דיווח לעסקים אותם שירת על חבות מס מסוימת בהתאם לחישוב חשבונאי שערך, כאשר בפועל חבות המס הייתה נמוכה יותר. את ההפרש הוא גרף לכיסו. כדי להוסיף חטא על פשע, אותו רו"ח גם לא דיווח לרשות המיסים על הכנסות של מיליוני שקלים וכך העלים מס בעצמו. לבסוף המקרה נחשף והוא נשלח למאסר בפועל וחויב לשלם פיצויים ללקוחותיו, אך עוגמת הנפש והפגיעה באמון ובכיס כבר נעשתה!

מה עושים כאשר עולה חשד לגבי רו"ח שלכם ?

אם עולה אצלכם חשד לגבי היושרה ואמינותו של רואה החשבון שלכם ואתם חוששים שהתבצע נגדכם מעילה כספית, הונאה או שאולי רואה החשבון ביצע עבירות מס שעלולות לסכן אתכם בעקיפין, בהחלט יש מה לעשות, בין אם מדובר על חשד בלבד ובין אם כבר יש לכם הוכחות ממשיות לביצוע דבר עבירה.

במקרה של חשד לאי סדרים, מעילות וכיוצא באלו מצד רואה חשבון המלווה עסק, פנו למשרד עו"ד קרן שקד ואנו מבצעים תחילה בדיקה מעמיקה ובליווי צמוד של רואה חשבון מטעמנו של כל הנתונים הרלוונטיים של העסק ומצליבים זאת לנתוני רואה החשבון והנתונים מצד רשויות המס השונות. בהתאם לממצאים, התיק ממשיך באופן מותאם אישית, רגיש ומדויק כדי להסדיר את העניין עבורכם כעסק ומול רואה החשבון הסורר.

במקרים כגון אלו וכאשר יש חשד לאי סדרים מצד רואה החשבון שלכם, עדיף לבדוק ולהיות בטוחים מאשר להצטער אח"כ – עורכת הדין קרן שקד מומחית במקרים אלו בדיוק, פנו היום למשרד ונתחיל בתהליך שייתן לכם את כל התשובות ויסדיר כל בעיה בצורה האופטימאלית.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן