מיסים הם עניין סבוך, מורכב ולעיתים בהחלט אפור, למרות שבהחלט יש גם שפע של מקרים מרתקים ומאוד דינמיים אשר מספקים אפילו השפעה משמעותית על החיים הכלכליים של כולנו כאן בישראל. לכן, במקרים רבים מאוד, מהתנהלות עסקית וכלכלית חכמה, דרך תכנוני מס מושכלים ויצירתיים ועד חקירות ואישומים בעבירות מס, יש צורך להיעזר בגורם הנחשב מומחה מס.

אך מה עושה מומחה מס והאם יש סוגים שונים של מומחי מס? מתי צריך עורכת דין מומחית מס ומתי צריך רואה חשבון או בכלל יועץ מס?  מיד נסביר כדי שיהיה לכם יותר מסודר וברור.

 

שירותי מומחה המס ללקוחותיו

מומחה מס כשמו כן הוא, בעל מקצוע המתמחה בתחום המיסוי ובמערכת המס, בישראל ו/או בעולם ואשר מספק ללקוחותיו שירותים הקשורים במיסוי.

שירותים אלו כוללים ייעוצים, הפקת חוות דעת, בחינת כדאיות ומשמעויות של עסקאות ומהלכים כלכליים או עסקיים, בחינה וייעוץ של נושאי מיסוי בהקשר להשקעות פיננסיות ובשוקי ההון, ביצוע תכנוני מס וכן הלאה עם מגוון רחב של שירותים, אפשרויות ותחומי מיסוי ספציפיים.

מערכת המס, בישראל ובעולם, היא מערכת רחבת היקף, מורכבת, מסועפת ועם אינסוף חוקים, סעיפים ותקנות, לכן כדי להתמצא בה ולהבין מה ההשלכות, המשמעויות וההיבטים השונים של מגוון צעדים ומעשים, חייבים במקרים רבים מאוד ליווי מקצועי וצמוד במידה כזו או אחרת של מומחה מס הרואה את התמונה המלאה והגדולה וגם יודע לרדת עד לפרטים הקטנים ביותר.

 

סוגים שונים של מומחי מס

בדיוק מכיוון שמערכת המיסוי היא כה מורכבת ומסועפת, מושפעת ומשפיעה על אינספור היבטים, הגיוני שיהיו סוגים שונים של מומחי מס. זה בא לידי ביטוי למשל בעורכי דין מומחים במיסוי, רואי חשבון, יועצי מס ונישה קטנה ולא נפוצה של מומחי מס שאינם עו"ד או רו"ח. באופן כללי, כל סוג כזה של מומחה מס, מתמחה בדברים שונים לגבי עולם המיסוי ובעיקר בסיטואציות ובשירותים שונים הקשורים למיסים.

עורך דין מיסים מתמחה בחוקי מדרגות המס השונות, בתיקי עבירות מס, בהתנהלות מול גורמי חקירה, אכיפה ומשפט בהקשר לתיקי עבירות מס, יודע לספק שירותים מעמיקים ומקיפים לגבי היבטים משפטיים של מיסוי ומשמעויות מבחינת חבות מס ודיווח למהלכים עסקיים ופיננסיים שונים. הם פחות מתעסקים ב"מספרים" של הכספים והמיסוי ויותר במכלול ההיבטים המשפטיים והרגולטוריים של מיסוי.

רואה חשבון מביא לשולחן מומחיות רבה מאוד בכל הנוגע למיסים, עם דגש על המתמטיקה והמספרים של עולם המיסוי, הבנה מעמיקה מאוד בתחום העסקי והכלכלי, באופן הניהול החשבונאי הנכון והמתאים ביותר ובשירותי מומחה מס כמו הפקת חוות דעת כלכליות ועסקיות, דיווחים לרשות המיסים, הפקת דו"חות כספיים ושלל שירותי ייעוץ וייצוג הקשורים ישירות למיסוי, חשבונאות ולפעילות עסקית או פיננסית.

לצד עורכי דין ורואי חשבון המתמחים במיסים באופן מובהק, מעמיק ורחב יריעה, מומחה מס יכול להיות גם יועץ מס מוסמך. אלו אנשי מקצוע עם הכשרה רשמית והסמכה, אך היקף הידע והיכולות שלהם בהקשר לייעוצי מס ושירותי מיסוי פחותים משמעותית לעומת עו"ד או רו"ח.

 

מה בפועל עושה מומחה מס?

באופן כללי, כאשר מדברים על שירותיו המקצועיים של מומחה מס, הכוונה היא בעיקר לשירותי ייעוץ, ליווי ומתן חוות דעת מקצועיות ופחות לשירותים מקצועיים "שוטפים" כמו הגשת דו"חות תקופתיים וכדומה. כמו כן וכפי שכבר הסברנו להלן, התשובה לשאלה "מה עושה מומחה מס" משתנה גם לפי סוג מומחה המס שבו עסקינן. אין "דין" עורכת דין מיסים כ"דין" רואה חשבון למשל.

דוגמאות לשירותים מקצועיים ייעודיים של מומחי מס כוללות למשל:

  • הפקת חוות דעת לגבי כדאיות ומשמעויות כלכליות-פיננסיות של עסקאות ומהלכים כלכליים פרטניים.
  • מתן חוות דעת משפטית בקשר לתיק עבירות מס – למשל כעד מומחה בבית משפט.
  • ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי בתיק עבירות מס כלשהן, משלבי החקירה, דרך התנהלות שוטפת וחכמה מול רשות המיסים וגורמי החקירה והתביעה ועד ניהול משפט והובלת מהלכים לקידום האינטרסים של הלקוח המיוצג.
  • ניתוח דו"חות, מאזנים ולהפיק תובנות שימושיות ורלוונטיות לגבי פעילויות עסקיות וכלכליות.
  • ביצוע תהליכי אופטימיזציה בתכנוני מס, כך שאלו יהיו מדויקים ככל הניתן, חכמים וכמובן לגיטימיים, ללא תכנוני מס בחסר או ביתר.

מחפשים מומחית מס אמינה, מנוסה וכזו שתילחם עבורכם בצורה חכמה ויצירתית לאורך כל הדרך עד להצלחה? פנו היום למשרד עו"ד קרן שקד.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן