מיסוי הוא תחום מורכב, נרחב ולא אחת סבוך, תחום בעל משמעויות כלכליות ענקיות עבור עסקים ועצמאיים וכמו שכל בעל עסק יודע, מיסוי הוא גם תחום שיכול להפוך עסקה לכדאית או לבלתי כדאית מבחינה פיננסית. לכן התנהלות נכונה וחכמה בהקשר למיסוי היא קריטית להצלחה עסקית, בטח במציאות העסקית התחרותית והדינמית המאפיינת את הנוף העסקי בישראל ובעולם בשנים האחרונות.
שירות תכנון מס הוא מרכיב חשוב בבניית התנהלות מס חכמה ולגיטימית שכזו, כדי לקבל יותר ודאות, יותר בטחון וגם יותר פרטים כדי לנהל את העסק שלכם בצורה ומצלחת ורווחית יותר.

כמובן שבראש ובראשונה קריטי לציין ולהבין כי ייעוץ ותכנון מס הם מרכיבים לגיטימיים לחלוטין ואף מתבקשים ממערכת מיסוי מודרנית ומתפקדת. עסקים בהחלט יכולים – ואף צריכים לעשות זאת בצורה מותאמת אישית וזוהי דרך פעולה מקובלת לחלוטין על רשות המיסים, כל עוד כמובן שהכל נעשה בהתאם להוראות החוק ובשקיפות מלאה מבחינת עמידה בחובת הדיווח.

בתכנוני מס אין הכוונה למקלטי מס "אפורים", העלמת הכנסות וביצוע עבירות מס כמובן, אלא לדרכים חוקיות ותקינות, כולל דרך לקונות משפטיות ופרצות בחוקי ותקנות המיסוי, המאפשרות לנישום לשלם פחות מס על הכנסותיו – אישיות ו/או עסקיות.

 

תכנון מס אפקטיבי

credits: iStock.com/Pra-chid

מה המטרה המרכזית של תכנון מס?

כאשר מדברים על שירות מקצועי של ייעוץ ותכנון מס עבור עסקים, עצמאים וגם אנשים פרטיים, יש מטרה אחת המנחה אותנו כל העת והיא המטרה המרכזית של ביצוע תכנון מס מותאם אישית. מטרה זו היא מן הסתם לשלם את מינימום המס שאותו נישום (תאגיד / עסק עצמאי / אדם פרטי) יכול לשלם, תוך כדי עמידה מלאה בדרישות החוק ובדיווח מלא ואמיתי לרשות המיסים. התהליך כולל בניית מודל מותאם אישית, לגיטימי ויעיל לניהול נכון של תשלומי המס של הנישום, כך שבסיכומו של דבר אותו נישום ישלם את המס הנמוך ביותר שהוא יכול. במקרים רבים הדבר מאפשר ניהול פיננסי יעיל וחכם יותר של העסק, הקצאת משאבים פיננסיים לצמיחת העסק, שדרוג תשתיות ותנאים לעובדים ושאר שימושים טובים שיש לכסף שנחסך בתכנון המס.

 

עורך דין מייעץ לגבי תכנון מס נכון

credits: iStock.com/Worawee Meepian

האם תכנון מס הוא לגיטימי?

באמצעות ליווי ויעוץ של מומחה למיסוי יכול כל אדם פרטי או חברה לדון עם רשויות המס על גובה תשלום המס אותו הם צריכים לשלם. כמו כן יש שלל צעדים מקדימים שאפשר לבצע כדי להפחית את חבות המס הסופית. אלו נכללים בתוך מה שמוגדר מותר, חוקי ותקין בתוך תכנון מס אפקטיבי ולגיטימי.

באמצעות דיון שומה כזה, ניתן למשל להגיע למצב של הימנעות ממס – מצב בו הנישום מצליח להפחית את שיעורי המס שאותם הוא צריך לשלם או להימנע בכלל מתשלום על הכנסותיו או חלקים מהן.

להבדיל, מצב של השתמטות ממס או העלמת מס זהו מצב שבו אדם מגיע לאותה תוצאה של צמצום או נטל המס אבל בדרכים לא חוקיות ודרך ביצוע עבירות מס – שהן עבירות פליליות שבהחלט יכולות להביא עימן עונשי מאסר בפועל, רישום פלילי והטלת קנסות ועיצומים.

 

חשוב לזכור אם כך שאין מדובר בהתחמקות ממס ואינו מהווה כלל עבירת מס או עבירה פלילית. נהפוך הוא, כל עוד הצעדים נעשים בשקיפות ובהתאם לחוק ולהגדרות רשות המיסים, מדובר על מהלך לגיטימי ואף מתבקש.

 

גם עצמאיים צרכים לעשות תכנוני מס

credits: iStock.com/BrianAJackson

מתי נשקול לבצע תכנון מס?

חשוב לבצע תכנון מס בצורה אופטימלית, משמע תכנון לטווח הרחוק, חשיבה מסוג זה תאפשר לשכלל בתכנון גם עסקאות צפויות עתידיות ולא רק את העסקה הקרובה שעומדת על הפרק.

יש לקחת בחשבון את כל סוגי המיסים השונים כולל גם מיסוי בינלאומי ולבחון את כל הפרמטרים כדי להבין האם העסקה כדאית ואיך מומלץ לבצע אותה כדי להגיע לתכנון אופטימלי.

במקרה ותכנון המס מתבצע לשכיר כדאי לשים לב לאפשרות של דיווח למס הכנסה על מנת לקבל החזרי מס וזיכויים. יש מקרים כגון: תשלומי מזונות, הפקדות והשקעות לצרכי פנסיה ובקופות גמל או קרנות השתלמות שבהם יש פוטנציאל גבוה לחסכון גדול של כסף.

 

מהם האלמנטים הכי חשובים של תכנוני מס?

ייעוץ ותכנון מס כולל מגוון אדיר של אלמנטים, צעדים ומהלכים שניתן לעשות כדי לתכנן את התנהלות המיסוי של עסק או נישום, כאשר הכל צריך להיעשות בהתאמה אישית מלאה לסוג, מהות ומאפייני העסק או הנישום.

ככל שמדובר על עסק או אדם בעל פרופיל עסקי/פיננסי מורכב, גדול ומגוון יותר, כך תכנון המס יהיה מורכב ומסועף יותר וכך גם עולה הצורך לתשומת לב לפרטים ולעמידה מלאה בדרישות החוק.

 

אלמנטים של תכנון מס שיכולים לעלות במסגרת בניית תכנית או בתהליך ייעוץ מס כוללים למשל:

זהו  עולם רחב ומגוון מאוד מבחינת כלים, אפשרויות ואפיקים שניתן לנקוט בהם, כל מקרה לגופו ובהתאם לשקלול וניתוח נתונים עסקיים, אישיים, חשבונאיים וכיוצא באלו. אלמנטים וכלים מרכזיים ביישום מעשי של תכנוני מס אישיים ו/או עסקיים כוללים למשל:

 • הקדמה או דחייה של הוצאות עסקיות כלומר, תזמון עסקאות משתנה כפי שמתאים לנישום כך שהעסקה תצא לפועל במועד חדש. דרך ניהול הכנסות והוצאות בצורה מושכלת וחכמה אפשר לחסוך בחובות מיסוי, להקטין בצורה לגיטימית שומות מס וכיוצא באלו.
 • איחודים ומיזוגים עסקיים/פיננסיים שונים או להבדיל הפרדות עסקיות המאפשרות מבנה מיסוי יעיל יותר.
 • תיעדוף של סוגי עסקאות מסוימות על פני סוגים אחרים. למשל ביצוע של עסקות בהן נכסים מועברים ללא תמורה – במתנה – לקרוב משפחה למשל. אפיק זה רלוונטי לרוב לפעולות בנכסי נדל"ן, במטרה לצמצם מיסי רכישה ו/או מס שבח.
 • שיטות התאגדות רלוונטיות ומשתלמות יותר לעסק מסוים. למשל הישארות כעוסק פטור ולא להגיע לרף של עוסק מורשה או לחלופין שינוי התאגדות לחברה בע"מ ולא עוסק מורשה. או לחלופין הקמת "חברת ארנק" המיועדות להפחתת המיסוי על שכירים בעמדות בכירות מאוד או עוסקים מורשים עם הכנסות גבוהות, דרך מיסוי חברות ולא תשלום שיעורי מדרגות מס הכנסה רגילים.
 • הקמת פעילויות עסקיות בחו"ל, למשל במדינות עם שיעורי מיסוי נמוכים יותר.
 • השקעות פיננסיות וריאליות בעסקאות מסוימות או ביעדים גלובליים מסוימים.
 • גרירה וקיזוז הפסדים. מערכת המס מאפשרת במקרים מסוימים לגרור הפסדים משנת מס מסוימת לשנת מס אחרת, כך לצמצם את שומת המס לאותה שנה. מבחינה זו, הפסדים כספיים משנה אחת הם נכס ממשי, המאפשר קיזוז כמו שמקזזים הוצאות למול הכנסות.
 • ביצוע מראש של צעדים משפטיים רלוונטיים.
 • פתרונות חכמים עבור סוגיות של מיסים עקיפים וכן הלאה עם אינספור אפשרויות ואלמנטים.
 • שימוש במקלטי מס לגיטימיים ו/או רישום פעילות עסקית במיקום גיאוגרפי שבו מיסוי מופחת, רלוונטי נניח לחברות גלובליות שלהן הכנסות ופעילות עסקית לא רק בישראל, כמו חברות הייטק למשל.

 

כלים שונים לניהול ותכנון מס

credits: iStock.com/Chalirmpoj Pimpisarn

ניהול מס אפקטיבי

תכנון וניהול מס אפקטיבי הוא תכנון כולל ומקיף של היבטי מיסוי כך שחבות המס הסופית לנישום – עסקי או פרטי – תהיה הנמוכה ביותר שאפשר, מה שישפר ביצועים ותוצאות פיננסיות כמובן. כדי שתכנון וניהול מס יהיה אפקטיבי ויניב את הפירות הרצויים תוך מיצוי מקסימום האפשרויות לחסוך בהוצאות מיסוי בעזרת אפיקים וכלים לגיטימיים, יש לעמוד בכמה עקרונות של תכנון המס:

 • התכנון חייב לכלול את כל המיסים, ההכנסות וההוצאות הרלוונטיים לנישום, בין אם זה אדם פרטי, עסק או תאגיד. זה כולל התחשבות בחוקי מס במדינות ספציפיות כאשר יש פעילות עסקית במדינות אלו.
 • במקרים רלוונטיים, צריך לבצע מהלכים משפטיים מוקדמים ומראש, כולל למשל יישום עסקות עוד לפני התקשרות רשמית.
 • בחינה דקדקנית ומושכלת של עסקאות ובחירה באפיק העסקי המאפשר את מינימום חבות המס – מצריך ליווי צמוד של מומחה מס לכל עסקה משמעותית – למשל עו"ד מיסים.
 • תכנון מס אפקטיבי חייב לכלול דגש ותחשיב של פעולות, מהלכים ועסקאות בעתיד הנראה לעין.
 • מעקב, לימוד והתחשבות בחידושים השונים והתכופים בעולמות החקיקה והרגולציה הקשורים למיסוי – כדי לא לבצע בטעות עבירות מס או לחלופין לאתר חקיקה, פסיקה או תקנה המאפשרת הפחתת חבות מס, חייבים להיות עם האצבע על הדופק ולהכיר בכל רגע נתון שינויים הקשורים למיסוי.
 • יישום של יצירתיות, מחשבה מושכלת, ניצול הזדמנויות והכרת "השטח" בצורה שתאפשר מקסימום צמצום של חבות המס בתכנוני מס לגיטימיים.

 

תכנון מס אגרסיבי

בתכנון וניהול מס יש מונח הנקרא תכנון מס אגרסיבי. המשמעות המעשית של מונח זה היא לרוב תכנון מיסוי הנעשה בצורה מאוד אגרסיבית, כך שפקידי השומה ורשות המיסים יתקשו לעקוב אחריו, לאתר את מרכיבי המיסוי ולהבין אותו בצורה אמינה ומדויקת. בגלל האגרסיביות הזו והמורכבות של תכנוני מס אלו, הלכה למעשה הם נחשבים ברוב מוחלט של המקרים כבלתי לגיטימיים וככאלו החורגים מעבר לסף של תכנון מס חוקי ותקין.

בעוד שעבר תכנוני מס אגרסיביים היו עוד איכשהו ב"תחום האפור", היום לאור שינויים קיצוניים במדיניות המיסוי של רשות המיסים הישראלית ושל רשויות מס בכל רחבי העולם, מודלים אגרסיביים אלו הפכו לפחות ופחות מקובלים והם בהחלט עשויים לסבך נישום בחקירות עבירות מס.

 

תכנון מס לשכירים

למרות ששכירים לרוב פשוט משלמים את המיסים הרלוונטיים להם דרך תלוש המשכורת ופחות נהוג לקשר תכנוני מס למעמד תעסוקתי של שכיר, דווקא קיים תחום של תכנון מס לשכירים.

כך שגם אם אתם שכירים מאוד יכול להיות שיש לכם דרך לשלם למדינה מינימום מס, בדרך לגיטימית, תקינה ומוכרת לגמרי ע"י רשות המיסים, בצורות כאלו ואחרות תוכלו לשלם פחות מס למדינה גם במעמד שכיר, כוללים למשל הפקדות נוספות למכשירי חיסכון בינוניים או ארוכים, מתן תרומות למוסדות מסוימים, תשלום דמי חופשת לידה, תשלום דמי מזונות לבן/בת זוג לאחר גירושים, שכיר שקיבל חלק מהשנה דמי אבטלה, מיפוי מושכל ומותאם אישית של כל נקודות הזיכוי ממס ששכיר זכאי להן וכן הלאה. זיכרו ששכירים יכולים להגיש בקשה להחזרי מס גם עבור שנות מס קודמות.

 

תכנון מס לעצמאים

מגזר אשר הרבה יותר מקושר לעולם של תכנון מיסוי הוא כמובן העצמאים, בעיקר כאלו עם רמות הכנסה גבוהות. תכנון מס לעצמאים מאפשר לנישומים פרטיים – בניגוד לתאגידים, חברות ושאר התאגדויות עסקיות ומשפטיות שלגביהן חוקי ותקנות מיסוי פרטניות – לשלם פחות מס על הכנסות ופעילויות עסקיות.

תכנון מס לעצמאים יכול למשל לכלול רבים מהכלים והאלמנטים שכבר הוזכרו מקודם, למשל קיזוז הפסדים, תזמון עסקאות, רישומים משפטיים חכמים של פעילויות עסקיות, השארת הכנסות בחו"ל, ניצול הטבות מס של המדינה וכן הלאה עם מגוון אדיר של צעדים, מסלולים ואפשרויות.

 

איך אדע שהפעולות שלי הן במסגרת תכנון מס לגיטימי ואפקטיבי ולא נחשבות עבירות מס?

זו כמובן שאלה חשובה וטובה שראוי וצריך לשאול כאשר זה נוגע לתכנוני מס, בעיקר מורכבים ומקיפים מאוד. ובכן, התשובה הפשוטה לכך היא שכאשר עובדים עם גורם מקצועי מיומן ומנוסה בתכנון מס חכם ולגיטימי אז מוודאים שכל הפעולות מבוצעות במסגרת הגדרות החוק והרגולציה ושום פעולה או מהלך אינם נכנסים לקטגוריה הבעייתית והמסבכת של עבירות מס.

עם עובדים בצמוד ועם הקשבה לגורם מקצועי המנהל את תהליך תכנון המס, למשל שילוב מנצח של עורכת דין מיסים יחד עם רואה חשבון מומחה, אתם יכולים להיות הרבה יותר שקטים ובטוחים שכל הפעולות והקטנת חבות המס היא לגיטימית ואפקטיבית ולא מסכנת אתכם בחקירות ואישומים על עבירות מס.

 

רוצים לשמוע עוד על תכנון מס חכם, מקיף ומותאם אישית? פנו היום לעורכת הדין קרן שקד לקביעת פגישת היכרות ותחילת יציאה לדרך משותפת.

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

  דילוג לתוכן