מיסוי הוא תחום מורכב, נרחב ולא אחת סבוך, תחום בעל משמעויות כלכליות ענקיות עבור עסקים ועצמאיים וכמו שכל בעל עסק יודע, מיסוי הוא גם תחום שיכול להפוך עסקה לכדאית או לבלתי כדאית מבחינה פיננסית. לכן התנהלות נכונה וחכמה בהקשר למיסוי היא קריטית להצלחה עסקית, בטח במציאות העסקית התחרותית והדינמית המאפיינת את הנוף העסקי בישראל ובעולם בשנים האחרונות. שירות ייעוץ ותכנון מס הוא מרכיב חשוב בבניית התנהלות מס חכמה שכזו, כדי לקבל יותר ודאות, יותר בטחון וגם יותר פרטים כדי לנהל את העסק שלכם בצורה ומצלחת ורווחית יותר. 

כמובן שבראש ובראשונה קריטי לציין ולהבין כי ייעוץ ותכנון מס הם מרכיבים לגיטימיים לחלוטין ואף מתבקשים ממערכת מיסוי מודרנית ומתפקדת. עסקים בהחלט יכולים – ואף צריכים – לבצע תכנון מס חכם ומותאם אישית וזוהי דרך פעולה מקובלת לחלוטין על רשות המיסים, כל עוד כמובן שהכל נעשה בהתאם להוראות החוק ובשקיפות מלאה מבחינת עמידה בחובת הדיווח. 

 

מה המטרה המרכזית של תכנון מס?

כאשר מדברים על שירות מקצועי של ייעוץ ותכנון מס עבור עסקים, עצמאים וגם אנשים פרטיים, יש מטרה אחת המנחה אותנו כל העת והיא המטרה המרכזית של ביצוע תכנון מס מותאם אישית. מטרה זו היא מן הסתם לשלם את מינימום המס שאותו נישום (תאגיד / עסק עצמאי / אדם פרטי) יכול לשלם, תוך כדי עמידה מלאה בדרישות החוק ובדיווח מלא ואמיתי לרשות המיסים. תהליך ייעוץ ותכנון מס כולל בניית מודל מותאם אישית, לגיטימי ויעיל לניהול נכון של תשלומי המס של הנישום, כך שבסיכומו של דבר אותו נישום ישלם את המס הנמוך ביותר שהוא יכול. במקרים רבים, תכנון מס מאפשר ניהול פיננסי יעיל וחכם יותר של העסק, הקצאת משאבים פיננסיים לצמיחת העסק, שדרוג תשתיות ותנאים לעובדים ושאר שימושים טובים שיש לכסף שנחסך בתכנון המס.

האם תכנון מס הוא לגיטימי?

באמצעות ליווי ויעוץ של מומחה למיסוי יכול כל אדם פרטי או חברה לדון עם רשויות המס על גובה תשלום המס אותו הם צרכים לשלם.
באמצעות דיון כזה ניתן להגיע למצב של 
הימנעות ממס – מצב בו הנישום מצליח להפחית את שיעורי המס שאותם הוא צריך לשלם או להימנע בכלל מתשלום על הכנסותיו או חלקים מהם.
להבדיל, מצב של השתמטות ממס זהו מצב שבו אדם מגיע לאותה תוצאה של צמצום או נטל המס אבל בדרכים לא חוקיות.

חשוב לזכור אם כך, תכנון מס אינו התחמקות ממס ואינו מהווה כלל עבירת מס או עבירה פלילית. נהפוך הוא, כל עוד הצעדים נעשים בשקיפות ובהתאם לחוק ולהגדרות רשות המיסים,
מדובר על מהלך לגיטימי ואף מתבקש.

מתי נשקול לבצע תכנון מס?

חשוב לבצע תכנון מס בצורה אופטימלית, משמע תכנון לטווח הרחוק, חשיבה מסוג זה תאפשר לשכלל בתכנון גם עסקאות צפויות עתידיות ולא רק את העסקה הקרובה שעומדת על הפרק.
יש לקחת בחשבון את כל סוגי המיסים השונים כולל גם מיסוי בינלאומי ולבחון את כל הפרמטרים כדי להבין האם העסקה כדאית ואיך מומלץ לבצע אותה כדי להגיע לתכנון אופטימלי.
במקרה ותכנון המס מתבצע לשכיר כדאי לשים לב לאפשרות של דיווח למס הכנסה על מנת לקבל החזרי מס וזיכויים. יש מקרים כגון: תשלומי מזונות, הפקדות והשקעות לצרכי פנסיה ובקופות גמל או קרנות השתלמות שבהם יש פוטנציאל גבוה לחסכון גדול של כסף ע"י תכנון מס נכון ולגיטימי.

מהם האלמנטים הכי חשובים של תכנוני מס?

ייעוץ ותכנון מס כולל מגוון אדיר של אלמנטים, צעדים ומהלכים שניתן לעשות כדי לתכנן את התנהלות המיסוי של עסק או נישום, כאשר הכל צריך להיעשות בהתאמה אישית מלאה לסוג, מהות ומאפייני העסק או הנישום.
ככל שמדובר על עסק או אדם בעל פרופיל עסקי/פיננסי מורכב, גדול ומגוון יותר, כך תכנון המס יהיה מורכב ומסועף יותר וכך גם עולה הצורך לתשומת לב לפרטים ולעמידה מלאה בדרישות החוק. 

אלמנטים של תכנון מס שיכולים לעלות במסגרת בניית תכנית או בתהליך ייעוץ מס כוללים למשל:

 • הקדמה או דחייה של הוצאות עסקיות כלומר,  תזמון עסקאות משתנה כפי שמתאים לנישום כך שהעסקה תצא לפועל במועד חדש.
 • איחודים ומיזוגים עסקיים/פיננסיים שונים או להבדיל הפרדות.
 • תיעדוף של סוגי עסקאות מסוימות על פני סוגים אחרים.
 • שיטות התאגדות רלוונטיות ומשתלמות יותר לעסק מסוים.
 • הקמת פעילויות עסקיות בחו"ל.
 • השקעות פיננסיות וריאליות בעסקאות מסוימות או ביעדים גלובליים מסוימים.
 • גרירה וקיזוז הפסדים.
 • ביצוע מראש של צעדים משפטיים רלוונטיים.
 • פתרונות חכמים עבור סוגיות של מיסים עקיפים וכן הלאה עם אינספור אפשרויות ואלמנטים. 

רוצים לשמוע עוד על ייעוץ ותכנון מס חכם, מקיף ומותאם אישית? פנו היום לעורכת הדין קרן שקד לקביעת פגישת היכרות ותחילת יציאה לדרך משותפת. 

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

  דילוג לתוכן