במסגרת מאמצי מוסדות המשפט הבינלאומי להגן על זכויות הפרט והאזרח של אנשי העולם, ועל ילדים בפרט, נחתמה אמנת האג, אמנה בינלאומית המיועדת להסדיר ולמנוע מקרים של חטיפת ילדים והעברתם למדינה אחרת ע"י אחד מהוריהם. אמנה זו הופכת רלוונטית לא אחת במקרים קשים של גירושים בין הורים, למשל בסכסוכים על משמורת או כאשר אחד מבני הזוג מגיע במקור ממדינה זרה מחוץ לישראל. נסביר אודות כלי בינלאומי חשוב זה.

 

אודות אמנת האג ומהותה

השם המלא והרשמי של אמנת האג הוא "האמנה בדבר היבטים אזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים". האמנה נחתמה בשנת 1980 בעיר האג שבהולנד, כאשר היא פותחה, קודמה ונחתמה ע"י גוף הנקרא וועידת האג לגבי החוק הבינלאומי הפרטי (HCCH), ארגון בין ממשלתי בינלאומי העוסק במגוון נושאים הקשורים לחוק הבינלאומי הפרטי ואשר הפיק כמה וכמה אמנות, פרוטוקולים ונהלים מומלצים לגבי אכיפה והגנה על החוק הבינלאומי הפרטי.

אמנת האג עוסקת בחטיפת ילדים ברמה הבינלאומית, בעיקר ע"י אחד מהוריו, ומספקת כללים ברורים ויעילים להחזרת הילד למדינת מגוריו הנכונה לפי כללי האמנה. המטרה המרכזית של אמנת האג היא לשמר את מצב הסטטוס קוו לגבי המשמורת על ילד ולגבי מדינת מגוריו הקבועה, כפי שהתקיים בין הצדדים (הורים ו/או אפוטרופוס) לפני ההעברה השגויה והלא חוקית של הילד למדינה אחרת. כך, האמנה מספקת כלים והגדרות ברורות להחזרת הילד למדינת מגוריו במהירות האפשרית, כאשר מטרה נוספת של האמנה היא סטנדרטיזציה והגנה על האכיפה הבינלאומית בהקשר לזכויות משמורת על ילדים, במסגרת כל המדינות החתומות על האמנה.

הסיבות מדוע אחד ההורים יחטוף ילד ויעביר אותו או אותה למדינה אחרת הן שונות ומגוונות, החל במקרים בהם אותו הורה הוא תושב או אזרח של אותה מדינה זרה, כלה בחטיפה כדי למנוע יישום של הסכם או החלטת משמורת ועד חטיפת ילד כדי להגיע למדינה עם מערכת משפט שיותר מתאימה לשאיפות ולאג'נדה ההורית של אותו הורה שלקח את הילד לחו"ל. חטיפות כאלו מתרחשות דרך הברחה פיזית של הילד מגבולות ישראל למדינה זרה או מחו"ל לישראל או דרך אי החזרת הילד לאחר חופשה/ביקור של אחד ההורים במדינה הרלוונטית בחו"ל.

 

הפעלה של אמנת האג במקרה של חטיפת ילד

כדי להפעיל את כוחה וסמכותה של אמנת האג למניעת חטיפת ילדים צריכים להתקיים כמה תנאים:

  • הילד נחטף / נלקח ממדינה החברה באמנת האג, חתמה ואשררה את האמנה בצורה רשמית.
  • גיל הילד במועד החטיפה היה מתחת 16 שנים.

מכיוון שהאמנה מגדירה כי משמורת על ילדים, בתיקי גירושים, תיקבע משפטית רק ע"י מערכת בתי המשפט ודיני המשפחה במדינה בה הילד מתגורר באופן קבוע ורשמי. כך שלפי כללי אמנת האג בית משפט במדינה זרה לא יכול לקבוע החלטות מחייבות לגבי משמורת על הילד ועל אותו בית משפט במדינה אליה נחטף הילד האחריות להחזיר את הילד למדינת מגוריו הקבועה במהירות האפשרית.

בישראל, הגוף הממשלתי האמון על הפעלת ואכיפת אמנת האג היא המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. המחלקה מטפלת ומסייעת להורים במקרים בהם ילדים נחטפו מישראל למדינה זרה בעולם ע"י אחד ההורים או האפוטרופוסים של הילד וכמו כן המחלקה מטפלת גם במקרים הפוכים בהם ילדים נחטפו ממדינות בחו"ל לישראל. המחלקה מטפלת בנושא מול רשויות אכיפת חוק ומשפט במדינות השונות בעולם וגם מקדמת את שיתוף הפעולה מול הגורמים הממשלתיים השונים בישראל (משרד החוץ, גורמי רווחה, משרד הפנים, משטרה, אינטרפול). בנוסף, למחלקה הבינלאומית בפרקליטות גם נגיעה למרכיב הפלילי בהקשר להורה החוטף והעמדה אפשרית שלו או שלה לדין בגין חטיפת הילד.

 

עו"ד אמנת האג

למרות הפעילות הרשמית של המחלקה הבינלאומית בהקשר למקרים הרלוונטיים לאמנת האג, לא אחת יש צורך גם בסיוע וליווי של עו"ד פלילי עם התמחות פרטנית בתיקי אמנת האג, דיני הסגרה והחוק הבינלאומי – גם עבור הצד החוטף וגם עבור הצד שממנו נחטף הילד. מדובר על תיקים שבהחלט יכולים להיות מורכבים משפטית ותפעולית, בדיוק בגלל המעורבות של מדינות שונות, לכן הדבר היעיל לעשות עבור כל אחד מהצדדים הוא להיעזר בשירותי עו"ד לנושאי אמנת האג.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן