שוק ההון הוא שוק רחב, מבוזר ועם מגוון מכשירים פיננסיים למסחר והשקעה, מרכיב משמעותי מאוד בכלכלה הישראלית ובפעילות הכלכלית והעסקית הכוללת של כל המשק המקומי, הן בזירה המקומית והן בזירה הבינלאומית. בהיותו גורם כלכלי מרכזי, ענקי וחשוב כל כך לכלכלה המקומית, שוק שבו עובר המון כסף ציבורי וממשלתי, מן הסתם המדינה מפקחת על שוק ההון, כאשר הרגולטור הוא רשות ניירות ערך, מכוחו של חוק ניירות ערך. במקרים שונים, בעיקר חשד לביצוע תרמית בניירות ערך והתנהלות לא תקינה בשוק ההון, אדם או גוף יכולים להיות תחת חקירה ברשות ניירות ערך – נסביר מה זה אומר ומה המשמעויות של חקירה כזו.

 

מה חוקרת רשות ניירות ערך?

 

כאומר, הרשות לניירות ערך (ISA / רשות ני"ע) היא הגוף הרגולטורי הרשמי של מדינת ישראל בנושאים הקשורים בשוק ההון ופעילות בניירות ערך שונים, זאת מכוח חוק ניירות ערך. מהות תפקידה של הרשות הוא להגן על האינטרסים של הציבור ושל המשקיעים במכלול הפעילויות בניירות ערך בשוקי ההון המקומיים. בתוך רשות ני"ע פועלת מחלקת החקירות ומתחתיה יחידת החקירות, אלו אחראיות על שמירה על שוק ההון הוגן ופועל לפי כללי השוק ולפי כוחות השוק הלגיטימיים והאמיתיים ועל מסחר תקין בניירות ערך. 

 

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לביצוע עבירות פליליות בהקשר לפעילות בשוק ההון וגם חוקרת מקרים החשודים בהפרת נהלים בשוק ההון – כך שלא כל חקירת רשות ניירות ערך משמעותה חקירה בחשד לפלילים, אך במקרים לא מעטים זהו אכן המקרה, על הסיכונים והמשמעויות המתלווים לאישום פלילי. 

 

נציין כי הרשות לניירות ערך פועלת מכוח חוק ניירות ערך, אך בנוסף היא חוקרת גם מקרים של חשד להפרות ועבירות בהקשר לחוקים נוספים הקשורים לפעילות שוק ההון וניירות ערך.

 

איך חקירה ברשות ניירות ערך עובדת?

 

מחלקת החקירות של רשות ני"ע חוקרת כאמור מקרים שונים ומגוונים של חשדות לעבירות פליליות בשוק ההון וביצוע הפרות מנהליות. כאשר חקירה הופכת גלויה, לרוב יגיע גם זימון לחקירה לאנשים ולגורמים המעורבים והרלוונטיים למקרה הספציפי. הזימון יגיע בדמות שיחת טלפון מיחידת החקירות או מכתב רשמי. לא אחת, הפיכת חקירה מסמויה לגלויה, כוללת גם פשיטה של חוקרי רשות ני"ע על הבית או המשרדים של המעורבים במקרה, כדי להחרים חומרים ולנסות לאתר מידע רלוונטי לחקירה. בהחלט סיטואציה לא נעימה ואף מאיימת, כאשר למרות הקושי חשוב לשמור על קור רוח וליצור בהקדם קשר עם עו"ד לעבירות שוק ההון ועבירות כלכליות. 

 

לצורך העניין, חוקרי רשות ניירות ערך הם כמו שוטרים מבחינת החשודים והנחקרים, מבחינת סמכויות ויכולות. חקירה ברשות ניירות ערך יכולה לכלול דרישה לספק מסמכים וידיעות, עיכוב ומעצר של חשודים, ביצוע מהלכי חקירה שונים במשרדי יחידת החקירות וכן הלאה – הליך חקירתי ומשפטי כמו חקירות פליליות בנושאים אחרים. חשוב להדגיש כי ייעוץ וייצוג משפטי, דרך עו"ד לעבירות צווארון לבן ועבירות ניירות ערך, משפר את סיכויי הנחקרים לסיום יעיל יותר של הפרשה ולמניעת החזקה במעצר בתקופת החקירה. 

 

לאחר השלמת הליכי החקירה של רשות ניירות ערך, זו מעבירה את ממצאיה לפרקליטות רשות ניירות ערך בתוך פרקליטות מיסוי וכלכלה, כדי שזו בתורה תחליט האם להמשיך להגשת כתב אישום והליך משפטי-פלילי או מנהלתי או לחלופין סגירת התיק. 

 

אם תיק חקירה ברשות ניירות ערך עובר לשלב של העמדה לדין, לרוב הוא יועבר לטיפול בית המשפט הכלכלי שהוקם עבור תיקים כאלו בדיוק בשנים האחרונות. אישומים רלוונטיים ופוטנציאליים יכולים למשל להיות תרמית בניירות ערך, שימוש לא חוקי במידע פנים, שוחד, הלבנת הון, עבירות דיווח בניירות ערך, עבירות מיסוי, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד וכן הלאה. עבירות רבות על חוקי ניירות ערך נחשבות משפטית עבירות פשע, עם פוטנציאל ענישה של עד 5 שנות מאסר בפועל. לחלופין, יש גם אפשרות להטלת קנסות ועיצומים כספיים, מאסר על תנאי, עבודות שירות וכיוצא באלו, בהתאם לנסיבות, לאיכות הייצוג המשפטי ולהחלטת בית המשפט. 

 

עורכת דין לעבירות ניירות ערך ועבירות צווארון לבן

 

משרד עו"ד קרן שקד מתמחה בתיקים כלכליים ובליווי וייצוג נחקרים ונאשמים בעבירות ניירות ערך ועבירות צווארון לבן, עם ניסיון עשיר ומעיש גם במיסוי ונושאים כלכליים נוספים ורקע בתפקידי תביעה בפרקליטות מיסוי וכלכלה. בכל מקרה של חקירה ברשות ניירות ערך, קריטי לקבל ליווי משפטי איכותי ומדויק!

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן