בעבר הרחוק, החזקת חשבון בנק בחו"ל נחשבה לפעולה חריגה מאוד עבור הציבור הישראלי, כאשר פעם זה אף היה לא חוקי ואפילו רה"מ רבין התפטר מתפקידו בקדנציה הראשונה בדיוק בגלל הנושא הזה. היום, חוקי להחזיק חשבון בנק בחו"ל וישראלים יכולים בקלות יחסית לפתוח חשבון כזה, כל עוד הכל נעשה במסגרת הוראות החוק ובמסגרת תקנות הדיווח הרלוונטיות.

אך מה בעצם החוק הישראלי אומר לגבי פתיחת חשבון בנק בחו"ל – משרד עו"ד קרן שקד כאן כדי לעשות לכם סדר!

המצב בשנים האחרונות

עד לאחרונה, החוק הישראלי התיר לתושבי ואזרחי ישראל להחזיק חשבונות בנק בחו"ל, כאשר בפועל לא היו תקנות או אמצעי אכיפה לגבי דיווח של ישראלים על כספים המוחזקים בבנקים בחו"ל או בצורת נכסים אחרים בחו"ל בכלל. מציאות זו יצרה מצב בו ישראלים רבים בפועל מחזיקים כספים ונכסים בחו"ל, לא מדווחים על כך לרשויות המס בישראל ולמעשה נמנעים מתשלום מס אמת – וזה מה שנקרא, עבירת מס!

המשבר הכלכלי של 2008  לצד תהליכים כלכליים, טכנולוגיים ופוליטיים עולמיים נוספים האיצו את ההבנה שיש צורך בשינוי משמעותי בתחום זה. לכן המצב כיום שונה עבור ישראלים המחזיקים חשבונות בנק בחו"ל ונכסים בחו"ל. תקנות בין רשויות המס של ישראל ומדינות אחרות מאפשרות ומקדמות שיתופי מידע בין רשויות מיסים וגופים פיננסיים, כאשר החוק הישראלי למעשה מגדיר חובת דיווח על כספים ונכסים בחו"ל למי שמוגדר תושב ישראל וממוסה בישראל.

הגדרות החוק הישראלי על חשבונות בנק בחו"ל

כעת הגענו לנקודה לשמה התכנסנו, מה אומר החוק בישראל לגבי פתיחת חשבון בנק בחו"ל והחזקת חשבון שכזה.

החוק בישראל מתיר להחזיק חשבון בנק בחו"ל, אך החוק גם מחייב להעביר לרשות המיסים דיווח מלא על הכספים והנכסים בחשבון באמצעות מערכת ברורה ומורכבת של כללים. חובת הדיווח על כספים והכנסות בחשבונות בנק בחו"ל היא כוללת וחובה גם כאשר מדובר על סכומים נמוכים. אי דיווח משמעו ביצוע עבירת מס אשר יכולה בהחלט להגיע גם למישור הפלילי. כמו כן, אי דיווח על הכנסות ישנות בחו"ל יכול לגרור מצב בו רשות המיסים מחייבת את הנישום בתשלום חוב המס שלו עד 10 שנים אחורה!

לצד הוראות החוק הישראלי לגבי פתיחת חשבון בנק בחו"ל והחזקת חשבון בנק בחו"ל לישראלים, המדינה חתומה על הסכם FATCA מול ארה"ב, הסכם העברת מידע לגבי חשבונות בנק של ישראלים בבנקים בארה"ב, ולהיפך. כמו כן, ישראל חתומה על הסכם CRS שגם נוגע להעברת מידע על חשבונות בנק מול מדינות ה-OECD – רלוונטי בעיקר לחשבונות בנק באירופה.

אז מה עושים? אם אתם רוצים לפתוח חשבון בנק בחו"ל, חשוב מאוד לעשות את התהליך בצורה נכונה, מדויקת ועם הליווי המקצועי שיבטיח עמידה בדרישות החוק ותקנות רשות המיסים. אם כבר יש לכם חשבון בנק בחו"ל ואינכם מדווחים עליו ועל הכספים בו לרשות המיסים, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי ומקצועי לגבי אופן העברת הדיווח השנתי הנכון וכמו כן מומלץ וניתן להיכנס להליך גילוי מרצון (אפשר גם אנונימית עד קבלת אישור) להעברת דיווח לרשות המיסים על הכנסות ישנות, תשלום מס אמת והימנעות מקנסות והליכים פליליים.

משרד עו"ד קרן שקד מתמחה בתחום המיסוי וליווה בהצלחה אינספור מקרים, לקוחות ותיקים של מיסוי בינלאומי, הליך גילוי מרצון, פתיחת חשבון בנק בחו"ל ודיווח לרשויות המדינה בגין כספים ונכסים בחו"ל.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן