בכל הנוגע למס הכנסה ולהתנהלות מול רשות המיסים בכלל, השאיפה של כולנו היא מן הסתם תמיד להיות "בסדר" עם רשויות המס ולא להיות בחוב למס הכנסה או לגורם מיסוי או רגולציה אחר. רק המונח "חוב למס הכנסה", עשוי להישמע מאיים למדי עבור עצמאים ובעלי עסקים רבים. אנו כמובן לא אומרים שלהיות בעלי חוב למס הכנסה, למע"מ או לכל גורם ממשלתי אחר הוא מצב תקין שאפשר לעבור עליו לסדר היום, אך אנו כן אומרים שלא מדובר על סוף העולם ושבהתנהלות נכונה וחכמה אפשר בהחלט לסגור את הסיפור בתשלום תקין של החוב או אפילו בהפחתה שלו.

איך בכלל נוצר חוב למס הכנסה?

ראשית כל, נבהיר מה זה בכלל חוב למס הכנסה וכיצד נוצר חוב שכזה. כאמור, עצם המונח מאיים ומפחיד בעלי עסקים רבים בישראל, אך יש להבין כי במקרים רבים החוב נוצר לא מעבירות או אפילו מטעויות פיננסיות / חשבונאיות אלא פשוט מהתנהלות עסקית שוטפת. כך למשל, החוב הכי "תמים" למס הכנסה הוא פשוט חוב שנוצר כי בסוף שנת מס נמצא שהעסק שלכם שילם מעט מדי מקדמות מס הכנסה ועליו להשלים את החסר כדי לעמוד בשומת מס האמת שלו. מקרה כזה הוא אכן חוב, אבל הוא חוב "תמים" שמשמעותו היא שהכנסתכם מפעילות עסקית הייתה גדולה ממה שצפיתם ולכן אתם נדרשים לשלם תוספת מס הכנסה על המקדמות שכבר שילמתם. מקרה דומה יכול להיות עוסק שלא משלם מקדמות מס הכנסה כי לא הגיע לסף המס בדיווחים התקופתיים, אך בסופה של שנת מקבל הכנסה שכן מקפיצה אותו מעבר לסף המס – אז עוסק כזה יידרש לתשלום חוב מס הכנסה.

בהקשר זה, נציין כי ההיפך מחוב למס הכנסה יהיה החזר מס הכנסה – מצב הפוך בו עוסק שילם מקדמות מס הכנסה גבוהות מדי לעומת הרווחים הסופיים שלו לשנת המס. במקרה כזה רשות המיסים מחזירה לעוסק כסף והחוב הוא שלה כלפיו ולא בכיוון ההפוך.

דוגמא נוספת ויחסית נפוצה של היווצרות חוב למס הכנסה היא אדם העובד גם כשכיר וגם כעצמאי. במצבים אלו מס ההכנסה נגבה אוטומטית מתלוש המשכורת של אותו עובד שכיר, אך לא אחת מס האמת הסופי המגיע למדינה בתיאום המס הכולל גם את ההכנסות מעבודתו כעצמאי מייצר מצב של חוב וצורך לשלם את הפרשי מס ההכנסה למדינה. בכלל, ביצוע של תיאומי מס מייצר מצב של גביית מס הכנסה בצורה שאינה סטנדרטית למערכת המיסוי, לכן לא אחת נוצרים הפרשי גבייה, או לרעת הנישום או לטובתו, כאשר במקרה הראשון נוצר לו חוב ובמקרה השני נוצר לו החזר מס.

עוד מצב אפשרי הוא שכיר אשר בעקבות טעות או שינויים כלשהם לאורך שנת עבודתו, נגבה ממנו מס הכנסה בחסר. בחישוב השנתי הכולל הטעות תתגלה והשכיר יתבקש לשלם את יתרת החוב לאור החישוב החדש והנכון (או במקרה שהחישוב שגוי יש להתנהל מול רשות המיסים לביטול החוב).

לעיתים אנו נתקלים במקרים בו נישום מגיש בקשה וטפסים להחזר מס, אך הפקיד המטפל בבקשה בודק (בתום לב ולא כדי "לחפש" את מגיש הבקשה) גם 6 שנים אחורה ומאתר חוב קיים שלא נגבה. גילוי כזה יגרור דרישה לתשלום חוב.

בהקשר לחובות מס הכנסה והיווצרותם, חשוב מאוד להבין כי מערכת המס בישראל רואה בבני זוג רשמיים נישום אחד, לכן יכול להיווצר לכם חוב לא בגלל פעילות עסקית או משכר עבודה שלכם אלא מהפרשים שנוצרו בכלל מהכנסות של בן או בת הזוג.

האם יש התיישנות על חוב למס הכנסה?

זו שאלה חשובה ומצוינת, כאשר התשובה עליה היא בהחלט כן. החוק קובע התיישנות של 6 שנים על חובות למס הכנסה. לכן אם היה לכם חוב ומערכת המחשב או הביקורת של מס הכנסה "עלתה" עליו אך לאחר שכבר עברו 6 שנים מיום היווצרות החוב, החוב בפועל מבוטל ואיון לרשות המיסים יכולת או ביסוס לגבות אותו. אבל, חשוב להבין כי משיכת זמן בתשלום חובות למס הכנסה גוררת איתה הוספת הפרשי ריבית והצמדה – כמו שנעשה גם במקרים של החזר מס המגיע לכם – וזה עשוי בהחלט להגדיל את החוב נטו.

לבדוק את מהות החוב לפני ביצוע תשלום!

לאור העובדה שמרבית החובות למס הכנסה נוצרים מטעויות בחישוב – הן לשכירים והן לעוסקים רשומים – חשוב מאוד לבדוק את מהות החוב ולוודא האם הוא מוצדק אמו מוטעה. דרישות חוב רבות מתבררות בסופו של תהליך בדיקה כשגויות ואז ניתן להגיש בקשה לבטלם. אז בהחלט רצוי לבדוק את מהות החוב, לברר האם אתם אכן חייבים או שמא פקיד השומה התעלם מחלק מנקודות הזיכוי שלכם או מקרים פוטנציאליים אחרים ודרישת החוב שגויה.

אם עצם קיומו של חוב למס הכנסה עשוי להבהיל אנשים רבים ולהריץ אותם לסניף הדואר הקרוב או לאתר רשות המיסים לצורך תשלום מהיר ומיידי של דרישת החוב, אז להתחיל תהליך בדיקה לגבי החוב בכלל מרתיע רבים. אבל הלכה למעשה באמת מומלץ וחשוב לבדוק האם החוב הוא חוב אמת או חוב שמקורו בשגיאה של אנשי מס הכנסה או אפילו מדיווח לא מלא שלכם/של המעסיק. ניתן לבדוק זאת עצמאית או בעזרת גורם מקצועי כמו רו"ח, עו"ד מיסים או יועץ מס.

החוב שלכם אמיתי, איך משלמים אותו נכון?

קבלת החזר ממס הכנסה הוא תהליך שעשוי להיות מורכב ובעיקר להצריך בירוקרטיה טורדנית וזמן המתנה ממושך (בחלק מהמקרים), אך תשלום חוב למס הכנסה הוא דווקא הליך פשוט ומהיר מרגע שאישרתם שהחוב שלכם אכן אמיתי ומוצדק. ניתן לשלם את החוב באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית דרך אתר מס הכנסה וכמו כן ניתן לגשת לסניף דואר ולשלם שם את החוב באמצעות שובר החוב שאמור להגיע אליכם בדואר רגיל. עם השלמת התשלום, בכל אמצעי שתבחרו, מקבלים אישור המעיד על ביצוע התשלום ותשלום החוב.

 

נקודות סיכום לגבי הדרך הנכונה לשלם חוב למס הכנסה:

  • יש התיישנות של 6 שנים על חובות למס הכנסה.
  • אם קיבלתם דרישת חוב, חשוב מאוד לבדוק האם היא מוצדקת או שהיא מבוססת על טעות בחישוב של פקיד השומה.
  • אם החוב שגוי, העבירו מידע ומסמכים למס הכנסה ובקשו לבטל את החוב.
  • אם החוב אמיתי, שלמו אותו במהרה כדי להימנע מקנסות והגדלת החוב עקב תוספת ריבית והצמדה.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ
    דילוג לתוכן