עבירות מס בישראל נחשבות עבירות פליליות, מה שנותן למדינה, דרך גופי החקירה והאכיפה הרלוונטיים לחקירות מס, את האפשרות לעצור חשודים בביצוע עבירות מס. מעצר בעבירות מס הוא בהחלט משהו שמתרחש במקרים רבים מאוד, למרות שלא מדובר על עבירות אלימות אלא על עבירות מיסוי שלא אחת ניתן להכלילן תחת הקטגוריה הרחבה של עבירות רכוש. משרד עורכת הדין קרן שקד, המתמחה במיסוי ומשפט פלילי, מסביר לגבי מעצר בעבירות מס והאפשרויות המשפטיות העומדות בפני עצורים.

כמובן שכאן אנו מדברים על מעצר בעבירות מס ולא על מאסר, כאשר ההבדל הוא שמעצר מתבצע בעת הליכי חקירה בעוד שמאסר הוא עונש של "ישיבה" בכלא לאחר מתן גזר דין באשמת ביצוע עבירות מוגדרות, עבירות מס במקרה זה. 

הסיבות לביצוע מעצר בעת חקירות עבירות מס

גורמי החקירה והאכיפה – של רשות המיסים ושל משטרת ישראל – יכולים לקדם מעצר של חשודים ונאשמים בביצוע עבירות מס מכמה סיבות, מה שכאמור אכן קורה באופן די נפוץ ושכיח. הסיבות המרכזיות לבקשת ויישום מעצר בעבירות מס הן:

 • מניעת תיאום גרסאות בין חשודים וגורמים נוספים המעורבים במקרה.
 • מניעת השמדת או העלמת ראיות, עדין ושאר חומרי חקירה רלוונטיים.
 • מניעת בריחה מהארץ או הימלטות מפני גורמי חקירה, אכיפה ותביעה.
 • מניעה מחשודים בביצוע עבירות מס חמורות מלפגוע בעצמם בעקבות לחץ נפשי מהותי בעת החקירה.
 • הפעלת אמצעי חקירה שונים במסגרת שהות החשודים במעצר. 

לצד סיבות אלו לביצוע של מעצר בעבירות מס, המדינה צריכה כמובן לקבל לכך אישור ולהוכיח כי ישנה עילת מעצר סבירה בעיני בית המשפט. כאן, כמו באינספור מקרים ונקודות זמן בסיטואציות של חקירות עבירות מס, ייצוג איכותי, חכם ומדויק של עו"ד מיסים יכול לסייע מאוד כדי להימנע ממעצר. הוכחת עילת מעצר נבחנת על פי רוב לפי שלוש גורמים שיכולים לקדם אישור יישום מעצר על חשודים. גורמי אלו הם:

 1. חשש מוכח ומהותי להימלטות של חשוד או חשודים.
 2. חשש מוכח ומהותי שהחשוד יבצע שיבוש הליכי משפט או שיבוש חקירה עם לא ישהה במעצר.
 3. חשש סביר למסוכנות של החשוד לאחרים או לעצמו. 

כך שניתן לראות שסוגי עילת המעצר חופפים, באופן כללי, לסיבות שבשמן גורמי החקירה מבקשים לעצור חשודים במקרי עבירות מס ועבירות אחרות. בהחלט ישנם מקרים בהם עו"ד מתמחה בדיני מיסים תוכל למנוע אישור עילת מעצר, למשל כאשר תיק החל בתור תיק אזרחי-שומתי, לרוב אין עילת מעצר, לפחות לא בהקשר של שיבוש הליכים. 

אפשרויות וזכויות בעת מעצר בעבירות מס

חשוב מאוד לציין ולהבין כי הזכויות הבסיסיות של חשודים בעת מעצר בעבירות מס מאפשרות להם לראות עורך דין מטעמו. קריטי לעמוד על זכות זו ולהיפגש עם עו"ד מיסים, בהקדם וסמוך ככל שניתן למועד הכניסה למעצר, רצוי עוד לפני כן כמובן ובשלבי החקירה הראשוניים ביותר שהינם גלויים. כמו כן, בהקשר של מעצר בעבירות מס, יש זכויות עצירים רבות שעל המשטרה להגן ולשמור עליהן ולספק אותן לעצירים, מבחינת תנאי מחייה, יחס, זכויות עצירים המוגדרות בחוק וכיוצא באלו. 

מעצר הוא בהחלט מצב מלחיץ ומאוד לא נעים, משהו שמטלטל את לגמרי העולם של העצורים, לכן כה חשוב לקבל ליווי וייצוג של עו"ד, כדי לשמור על זכויות העצירים, למנוע הפללה עצמית שלהם ולקדם את האינטרסים שלהם במסגרת המקרה הספציפי והאפשרויות החוקיות הזמינות והריאליות. 

מבחינת זמני מעצר בעבירות מס, לגורמי האכיפה מותר לעצור אדם למשך 24 שעות, כאשר לאחר מכן אם ברצונם להמשיך לעצור אותו, עליהם לגשת לבית המשפט ולהוכיח עילת מעצר כפי שהוסבר לעיל. לרוב, הארכת המעצר הראשונית תהיה לימים בודדים וזו נקראת "מעצר ימים", בהמשך אם החקירה מתקדמת והחשדות עומדים, יתכן ותוגש בקשה למעצר עד תום ההליכים. 

יש לזכור כי חקירת עבירות מס וגם מעצר בעבירות מס אינו מביא משמעות של תיק פלילי או של אישום ודאי, רחוק מזה. אך חשוב גם לזכור כי במקרים אלו, קריטי לקבל ייצוג משפטי מעולה, איכותי ומדויק של עו"ד המתמחה בדיני מיסים ובמשפט פלילי – ייצוג של עורכת הדין קרן שקד!

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

  דילוג לתוכן