אירופה היא יבשת גדולה ומגוונת במיוחד מבחינת מדינות, שווקים כלכליים וצרכניים, רגולציה והזדמנויות עסקיות ליזמים ישראלים. לצד ארה"ב, אירופה מהווה קרקע פורייה ואטרקטיבית מאוד עבור יזמים ישראלים רבים, עם תנועה הולכת וגוברת של ישראלים המקימים פעילויות עסקיות רבות ומגוונות ביבשת, מה שמצריך באופן טבעי תהליך מקצועי ומושכל של פתיחת חברה באירופה.

פתיחת חברה באירופה, במדינה הרלוונטית לתחום ומהות הפעילות שלכם כמובן , היא בחירה שלעיתים נעשית מתוך רצון לממש הזדמנויות כלכליות הטמונות בצעד כזה (הטבות מס, חדירה קלה יותר לשוק האירופי, מיתוג, ניתוק מישראל וכיוצא באלו), כאשר לעיתים היא נעשית מתוך הכרח כי רק כך אפשר לנהל פעילות עסקית במדינה מסוימת ו/או לקבל כספים. נסביר על ההיבטים והתהליכים השונים של פתיחת חברה באירופה ומה האפשרויות העומדות בפניכם.

משרד עו"ד קרן שקד מתמחה במיסוי ישראלי ובינלאומי ובמשפט כלכלי, תחומי פעילות שגם מכניסים את המשרד לעבודות רבות בהקשר לתהליכי פתיחה של חברות בחו"ל וליווי יזמים ומשקיעים ישראלים בפעילויות עסקיות שונות באירופה ובמדינות אחרות בעולם.

 

יתרונות והטבות דרך פתיחת חברה באירופה

לצד ניהול פעילות עסקית במדינות אירופה, פתיחת חברה באירופה מציעה את האפשרות ליהנות מיתרונות והטבות, חלק מאלו כוללים למשל:

  • אפשרות זמינה ונוחה לקבל כספים מלקוחות ושותפים ולהעביר כספים לספקים וגורמים רלוונטיים – יש שווקים אירופיים שלא ניתן לפעול בהם ללא חברה רשמית באותה מדינה.
  • בעת הקמת חברה במדינה מהאיחוד האירופי, פטור מתשלום מע"מ על מסחר בסחורות בין מדינות ב-EU.
  • מיתוג של החברה שלכם כאירופאית – מקל על כניסה לשווקי יעד באירופה ולעיתים יש צורך בניתוק המותג מישראל מסיבות כאלו ואחרות.
  • הטבות מס – בתחומי שיפוט מסוימים ופופולאריים מאוד בהקשר לפתיחת חברה באירופה, אתם נהנים מתשלומי מס מופחתים ואף ממיסוי אפסי על חלק מסוגי ההכנסות של החברה.
  • הקמת חברה באירופה פותחת את האפשרות לקבלת הטבות או מענקים שונים מהאיחוד האירופי או מוסדות שונים באירופה.

 

איפה באירופה לפתוח חברה?

אירופה היא יבשת המורכבת ממדינות רבות ומגוונות מאוד מבחינה כלכלית, תרבותית, צרכנית וכיוצא באלו. לכן הנושא של פתיחת חברה באירופה הוא בפועל נושא רחב וכללי מאוד ויש היבטים ספציפיים וייחודיים לגבי הקמת חברות בכל אחת מהמדינות השונות ביבשת. כמו כן, יש הבדלים מסוימים בין הקמת חברה במדינה החברה באיחוד האירופי לבין הקמת חברות במדינות אירופיות שאינן חברות באיחוד.

השאלה היכן באירופה לבחור לפתוח את החברה שלכם היא מהותית וצריכה כמובן להיות הראשונה שעליה נענה במסגרת התהליך. לבחירה זו השלכות מהותיות על מיסוי החברה, רגולציה, תנאים משפטיים לפתיחת ותפעול החברה, היבטים פיננסיים ובנקאיים וגם מבחינת אפשרויות עסקיות. אם אתם מקימים פעילות עסקית במדינה אירופית ספציפית, יש הגיון לפתוח את החברה באותה המדינה כמובן. אך אם הפעילות העסקית שלכם מתנהלת  במדינות שונות או אם היא מתקיימת בעיקר בשטחי ה-EU, יש לכם יותר אפשרויות ואתם יכולים לבחור מדינה המאפשרת לנצל באופן אופטימאלי נושאים של הטבות מס והקלות רגולטוריות ליזמים בינלאומיים.

יעדים פופולאריים ואטרקטיביים להקמת חברות באירופה כוללים למשל מדינות כמו קפריסין, מלטה, פולין, הונגריה והולנד וגם יעדים מחוץ לאיחוד האירופי כמו איי התעלה הבריטיים (ג'רזי וגרנזי), האי מאן, גיברלטר, אנגליה שוויץ. אך אפשר כמובן לפתוח חברה בכל מדינה באירופה, תחת עמידה בדרישות ההתאגדות הספציפיות.

 

דרישות רגולטוריות ופיננסיות שונות לפתיחת חברה אירופית

כאמור, למדינות אירופה השונות דרישות שונות מבחינת התאגדות של חברות זרות בשטחן, כמו גם הגדרות שונות לחברות עם פעילות עסקית באותה מדינת יעד או חברות offshore אשר רק מוקמות במדינה אך לא מנהלות בה כל פעילות עסקית בפועל, למעט קבלת הכנסות למשל. כך למשל כדי להקים חברה בע"מ (GmBH) בגרמניה יש להפקיד לפחות 20,000 אירו לחשבון הבנק של החברה כהון מניות, בעוד בקפריסין ומלטה אין דרישה להון התחלתי מינימלי.

פתיחת חברה באירופה מצריכה העברת מסמכים רשמיים של הבעלים הרשומים של החברה, הגדרת הדירקטורים בחברה – כאשר יש מדינות הדורשות לפחות דירקטור אחד אזרח אותה מדינה או לפחות אזרח מדינה מה-EU  – והעברת שאר מסמכי התאגדות נדרשים. כמו כן לא אחת חובה לפתוח חשבון בנק במדינה בה נרשמה החברה. התהליך בירוקרטי, רשמי ולעיתים סבוך, כך שבכל מקרה רצוי להיעזר בגורם מקצועי מנוסה לליווי מקיף של תהליך פתיחת חברה באירופה, מול תחום השיפוט הרלוונטי ולפי מבנה הישות המשפטית שנבחרה לחברה החדשה.

רוצים לקבל עוד פרטים על שירותים משפטיים ומקצועיים לפתיחת חברות באירופה? פנו למשרד עו"ד קרן שקד ונשמח ללוות אתכם כל הדרך לחברה רשומה.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן