במסגרת מערכת המס הישראלית, שלעיתים בהחלט יכולה להיות סבוכה ומורכבת לניווט עבור מי שאינו מומחה לתחום המיסים, מיסוי מוניציפאלי לא תמיד זוכה להכרה ולהבנה להם זוכים המיסים ה"כבדים" יותר כמו מס הכנסה, מע"מ, מס רווחי הון, מס חברות וכדומה. אך בפועל, כל משפחה או עסק בישראל נדרשים לשלם מיסוי מוניציפאלי, הלא הוא המיסוי העירוני שגובות עיריות ומועצות אזוריות ומקומיות ואשר מהווה מרכיב מהותי בתקציבן.

משרד ע"ד קרן שקד מתמחה במיסוי, כולל ליווי. ייעוץ וייצוג בתיקים בנושאי מיסוי מוניציפאלי, ללקוחות פרטיים ועסקיים ועם שירות מותאם אישית, מתקדם וחכם.

מהו מיסוי מוניציפאלי

המיסוי המוניציפאלי, נקרא גם מיסוי עירוני, כולל מגוון די רחב של מיסים והיטלים הנגבים ע"י הרשות המקומית הרלוונטית למקום המגורים של אדם או למקום הפעילות של עסק או גוף כלשהו. מיסוי מוניציפאלי זה כולל פיקוח ממשלתי כלשהו, אך הוא נפרד ממערכת המיסוי הכללית המופעלת ומנוהלת על ידי רשות המיסים ועיקר מהותו היא מול הרשויות המקומיות. עבור אותן רשויות – עיריות, מועצות מקומיות ומועצות אזוריות – המיסוי העירוני מהווה מקור הכנסה משמעותי ומרכזי למימון פעילויות שונות.

מיסוי מוניציפאלי כולל כמה קבוצות מרכזיות של מיסים ותשלומים שאנשים, עסקים וגופים למיניהם נדרשים לשלם לרשות המוניציפאלית הרלוונטית.

  • הרמה הראשונה והבסיסית ביותר היא מס הארנונה, המחושב לפי מטר רבוע של שטח ועם תעריפים שונים בין רשויות שונות ובין משתמשים למגורים או לפעילות עסקית.
  • הרמה הנוספת והמקיפה יותר של מיסוי מוניציפאלי כוללת היטלים ואגרות הנוגעים לשירותים הניתנים ע"י הרשות או פעילויות שהמשתמשים מבצעים, למשל שילוט ברחובות, פינוי אשפה, היטל הטמנת פסולת, היטלי סלילת דרכים, שירותי ביוב, תשלומים לגופי המים המוניציפאליים ועוד.
  • רמה נוספת של מיסוי מוניציפאלי כוללת בעיקר מיסים והיטלים בהקשר לחוקי תכנון ובנייה. זה כולל למשל היטל השבחה לנכסי נדל"ן, אגרות לבנייה ולקבלת היתרים, דמי חכירה, דמי איזון וכן הלאה.

כאמור, חבות המס והתשלום על המרכיבים השונים של מיסוי מוניציפאלי חלה על כל הגורמים, מאנשים פרטיים ועד מוסדות וגופים גדולים, כולל ממשלתיים. אך יש הבדלים בסוג המיסוי החל על סוגי משתמשים שונים, יש פטורים מיוחדים, הנחות וכיוצא באלו. מה שעשוי לגרום, לצד שלל מקרים נוספים, לשלל מצבים מורכבים בין צד אחד לבין הרשות המוניציפאלית, מקרים שלא אחת מצריכים סיוע של עו"ד מיסוי מוניציפאלי.

 

שירותים משפטיים לגבי מיסוי מוניציפאלי

כפי שניתן להבין מההסבר לעיל, מערך המיסוי המוניציפאלי בהחלט יכול להפוך למורכב, בדומה למערכת המס הכללית בישראל. כך שישנם לא מעט מצבים ומקרים בהם יש צורך לערב עורכת דין מיסוי מוניציפאלי במסגרת הליך כזה או אחר מול הרשות המקומית, מאי הסכמות לגבי חובת תשלומי ארנונה ועד סכסוכים על סכומים גבוהים של היטלי תכנון ובנייה, למשל.

משרד עו"ד קרן שקד פועל בתחום המיסוי, עם אינספור הצלחות מוכחות וניסיון רלוונטי עשיר ומקיף בתיקי מיסוי מוניציפאלי מול סוגי רשויות שונות ולטובת מגוון סוגי לקוחות פרטיים, עסקיים ומוסדיים. תיקי מיסוי מוניציפאלי מצריכים הבנה מעמיקה של התחום והיכרות עם החוקים הרלוונטיים, דיני היטלי ואגרות, זכאות לפטורים והנחות וכן הלאה, כדי לספק ללקוחות תוצאות אופטימאליות ולוודא כי אין תשלומי מיסוי מוניציפאלי עודפים או בלתי נכונים.

קיבלתם דרישת תשלום גבוהה ולא מוצדקת לתשלום מס מוניציפאלי?  מגיע לכם פטור או הנחה בארנונה? פנו למשרד עורכת הדין קרן שקד לקבלת שירות בוטיק אישי וחכם.

    השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

    דילוג לתוכן