אתם כל הזמן שומעים על עליות השערים האסטרונומיות של הביטקוין – המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון והמשמעותי ביותר בעולם – ורוצים לדעת עוד ובעיקר איך קונים ביטקוין כדי "להצטרף לחגיגה" ולנסות ליהנות מהרווחים שהמטבע המרתק הזה מייצר למשקיעים בכל העולם, ובכן, אתם לא לבד וזו שאלה שרבים שואלים את עצמם. עולם המטבעות הדיגיטליים הוא דינמי, מרתק ובעל משמעויות ואפשרויות רבות מאוד לכלכלה העולמית, לעסקים במרחב הדיגיטלי וכמובן למשקיעים פיננסיים מכל הסוגים והגדלים, אך הוא גם עולם שצריך להבין ולהתמצא בו כדי לצמצם סיכונים ולהתנהל בצורה מושכלת. אז נתחיל במדריך קצר של איך לקנות ביטקוין.

אתם רוצים לקנות ביטקוין, יש לכם מלא שאלות: איפה ואיך קונים ביטקוין, איך מאחסנים את יחידות המטבע הדיגיטלי שקונים והאם אפשר לקנות רק חלקיקי מטבע עכשיו שרמות המחיר של ביטקוין שלם אחד מרקיעות שחקים? עו"ד קרן שקד מציעה ניסיון מעשי ומקצועי בתיקים הנוגעים להשקעות בביטקוין ומטבעות דיגיטליים, מיסוי של ביטקוין ושאר היבטים משפטיים וכלכליים של פעילות בתחום מרתק וצומח זה – המדריך הבא הוא מטעמה.

 

כמה נקודות חשובות לגבי ביטקוין ורכישה שלו

 • הביטקוין מבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין והוא דיגיטלי לגמרי ומבוזר לגמרי – הכוונה היא שלאף ממשלה, בנק מרכזי או גוף פיננסי אין שליטה על הביטקוין.
 • מטבעות ויחידות ביטקוין הם כמובן דיגיטליים לגמרי, קרי זהו נכס בלתי מוחשי המאוחסן ונשמר בצורה דיגיטלית (בארנק ייעודי, כבר נגיע לזה…). אז אתם לא יכולים לקבל יחידות ביטקוין במזומן פיזי כמו כסף רגיל (כסף FIAT).
 • בהחלט אפשר לקנות יחידות קטנות של ביטקוין ולא רק מטבעות שלמים. 
 • מבחינת מדינת ישראל, דרך רשות המיסים, ביטקוין אינו מוגדר מטבע כמו סוגי מט"ח אחרים אלא הוא מוגדר נכס פיננסי, ככזה, רווחים שתייצרו ממסחר בביטקוין חייבים להיות מדווחים כמו כל הכנסה אחרת והם חייבים בתשלום מס רווח הון, בדר"כ בשיעור של 25%. אי דיווח על הכנסות ממסחר בביטקוין ועל רווחים מכך, משמעותו עבירת מס פלילית!
 • כדי לקנות ביטקוין באחת האפשרויות החוקיות המפורטות מטה, יש להזדהות מול מפעיל השירות, באמצעות תעודת זהות ושאר פרטים אישיים נדרשים.

 

ארנק לביטקוין – הצעד הראשון בקניית ביטקוין

כמו שיש לכם ארנק לכסף הרגיל והפיזי שלכם, כך גם ביטקוין חייב ארנק כדי להיות מאוחסן בצורה יעילה ובטוחה. זהו למעשה השלב הראשון וההכרחי בתהליך קניית ביטקוין – בלי ארנק אתם לא יכולים לקנות ביטקוין ולא יהיה לכם איפה לאחסן את יחידות המטבע שרכשתם. זה נכון למרבית המטבעות הדיגיטליים האחרים, למשל אית'ריום

ניתן לחלק ארנקי ביטקוין לשתי קטגוריות מרכזיות: ארנקי תוכנה או ארנקים מבוססי אפליקציה דיגיטלית וארנקי חומרה. שתי האופציות הן של ארנקים דיגיטליים, אלא שארנק תוכנה/אפליקציה שומר את הביטקוין שלכם במערכת אינטרנטית דרך שירות ענן ספציפי למטרה זו, ואילו ארנק חומרה שומר את הביטקוין שלכם באמצעי אחסון דיגיטלי כגון כונן קשיח חיצוני או "דיסק און קי", ללא גישה ישירה לאינטרנט כמובן.

היום ישנה חלוקה גם לארנקים "קרים" וארנקים "חמים". ארנק ביטקוין קר הוא ארנק על אמצעי אחסון דיגיטלי שמעולם לא היה מחובר לאינטרנט, הוא מציע את רמת האבטחה הגבוהה ביותר ומתאים לסכומים גבוהים של ביטקוין, במחיר של נזילות ונגישות נמוכה יותר ליחידות הביטקוין שלכם. ארנקים חמים הם ארנקים דיגיטליים עם חיבור לאינטרנט (אפילו חיבור חד פעמי) והם מאפשרים גישה מיידית וישירה ליחידות הביטקוין שלכם, במחיר מסוים של סיכון מוגבר יותר לפריצה וגניבת פרטי הביטקוין שלכם. במקרה זה, עדיף ארנק דיגיטלי על סמארטפון ולא על מחשב. ארנקים אלו מתאימים לסכומים יחסית קטנים, ולכן מתאימים למתחילים. 

בכל מקרה, לפני כל ביצוע התחברות או פעולת מסחר בביטקוין, חשוב לגבות את הארנק הדיגיטלי באמצעי אחסון חיצוני. 

 

קניית ביטקוין – השלב המעשי

אחרי שיש לכם ארנק דיגיטלי וקיבלתם דרכו את כתובת הביטקוין שלכם (רצף ארוך של אותיות ומספרים), אתם מגיעים לשלב המעשי בשאלה איך קונים ביטקוין. יש מגוון אפשרויות לרכישת מטבעות דיגיטליים ברחבי הרשת וגם ישירות מאנשים פרטיים, אבל ההמלצה הגורפת – בעיקר למתחילים – היא לקנות ביטקוין רק דרך חברות מוכרות, אמינות ועם מוניטין מכובד ואמין בשוק. בישראל, בפועל מדובר על אחת משתי חברות, כל אחת פועלת במודל שונה. 

 • ביטס אוף גולד (Bits of Gold): האפשרות המועדפת והנוחה ביותר לקניית ביטקוין למתחילים וחברה מאוד אמינה ומוכרת בתחום. חברת ביטס אוף גולד היא חלפנית של מטבעות דיגיטליים ומאפשרת קנייה פשוטה ויעילה של ביטקוין בתמורה לשקלים, תוך כדי גביית עמלה על כל עסקה. החברה מציעה רכישת ביטקוין בכרטיסי אשראי, העברה בנקאית או מזומן במשרדי החברה (כולל בכספומט הביטקוין היחיד בישראל). 
 • Bit2C- זירת מסחר: חברת Bit2C מפעילה זירת מסחר/בורסה למסחר במטבעות דיגיטליים, בשונה ממודל החלפנות הפשוט יותר של ביטס אוף גולד. זוהי אפשרות המתאימה לסוחרים ומשקיעים מתקדמים יותר. בשיטת קנייה זו הבורסה מקשרת בין מוכרים וקונים, בדומה לבורסות לניירות ערך, תמורת עמלה על כל פעולה. אפשר לקנות מטבעות דיגיטליים תמורת שקלים או תמורת יחידות במטבעות דיגיטליים. 

 

 

  השאירו פרטים לקביעת פגישת ייעוץ

  דילוג לתוכן